Кадрове забезпечення медичних закладів — одна з основних проблем у галузі охорони здоров’я. За офіційною статистикою Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України, кількість вакантних посад лікарів становить 46 962 особи. Загалом забезпеченість лікарями в Україні становить 43,2 на 10 тис. населення (із них — 27 лікарів на 10 тис. населення, які безпосередньо надають медичну допомогу (всього в Україні —123 217 практикуючих лікарів), решта — молодший медичний персонал, санітарні лікарі, організатори охорони здоров’я, науковці, освітяни тощо.
Основними причинами кадрового дефіциту залишаються низька заробітна плата, природний рух населення, зниження престижу професії, зміна професії, вихід на пенсію.
Для вирішенням цієї проблеми Урядом здійснено ряд заходів. Зокрема, з 1 липня 2011 р. підвищення заробітна плата медикам, чергове її підвищення планується з 1 вересня 2011р. На 50% підвищено оклади фтизіатрам. Випускники медичних вищих навчальних закладів (МВНЗ), які працевлаштовуються у сільській місцевості, отримують одноразову матеріальну допомогу у розмірі 5 окладів. Введені надбавки до посадових окладів за вислугу років медичним працівникам, які постійно працюють у закладах охорони здоров’я у сільській місцевості тощо.
МОЗ України здійснює також інші кроки з метою вирішення проблеми кадрового дефіциту. У пілотних регіонах буде відпрацьована модель щодо модернізації мережі закладів охорони здоров’я та забезпечення їх кадрами (в першу чергу, первинної ланки, де надається медична допомога 80% населення) за рахунок оптимізації закладів охорони здоров’я та розробки нових штатних розкладів відповідно до реальної потреби регіонів.
Окрім того, одним з основних кроків на шляху реформування системи охорони здоров’я в Україні та зниження кадрового дефіциту є запровадження державного замовлення на підготовку кадрів для сфери охорони здоров’я. В цьому році державне замовлення на підготовку у МВНЗ було збільшене на 338 осіб.
Потужність факультетів післядипломної освіти вищих навчальних закладів та закладів післядипломної освіти МОЗ України дозволяє щорічно, починаючи з 2011 р., здійснювати прийом на навчання з усіх медичних спеціальностей 68 479 слухачів на циклах спеціалізації та 3836 осіб лікарів-інтернів, у пілотних регіонах — 25 266 та 1389 осіб відповідно.
Для вирішення кадрового дефіциту у пілотних регіонах МОЗ України вже затвердило План підготовки кадрів для реформ у сфері медицини до 2015 р. (для забезпечення надання первинної медико-санітарної допомоги). Цей План Міністерством вже направлений для виконання у МВНЗ пілотних регіонів. Його очікувані результати передбачають скорочення дефіциту лікарів на 500–600 осіб щорічно, оптимізацію витрат на навчання студентів та підвищення мотивації до успішного навчання студентів у медичних коледжах (училищах) та МВНЗ.
Довідка
За даними офіційної статистики МОЗ України, в 2010 р. загальна кількість лікарів становить 197 065 осіб, штатних лікарських посад — 243 971, зайнятих лікарських посад — 223 698. Частка укомплектованості закладів охорони здоров’я України лікарями становить 80,7%, з яких працюючих пенсіонерів — 24,5%.
Частка укомплектованості лікарями обласних лікарень становить 85,1%, міських — 77,8%, центральних районних лікарень — 76,2%, дільничних — 71,3%, селищних лікарських амбулаторій — 69,2%.
У системі на сьогодні працюють 8140 лікарів загальної практики — сімейної медицини (у пілотних регіонах — 1282 особи), 7704 лікарів терапевтів-дільничних (у пілотних регіонах — 2698 осіб) та 5567 лікарів-педіатрів дільничних (у пілотних регіонах — 1670 осіб). На сьогодні потреба у лікарях зі спеціальності «загальна практика — сімейна медицина» з урахуванням необхідної оптимізації мережі лікувально-профілактичних закладів первинної ланки становить 32 978 осіб (у пілотних регіонах — 8457 осіб).
З урахуванням граничних обсягів випуску студентів вищих навчальних закладів IV рівня акредитації МОЗ України, затверджених у минулі роки, в середньому до закладів охорони здоров’я направляються на роботу за державним розподілом на лікарські посади 3900–4100 лікарів-інтернів (випускників МВНЗ), із них щорічно для роботи в первинну ланку — до 2000 осіб (53% — у сільську місцевість).
За матеріалами www.moz.gov.ua
© Nyul/Dreamstime.com/Dreamstock.ru