Президентом України поставлено завдання зробити потужні та повноцінні перинатальні центри, спираючись на рекомендації науковців та міжнародний досвід. Про це повідомила Перший заступник Міністра охорони здоров’я України Раїса Моісеєнко під час зустрічі з керівником Національного проекту «Нове життя — нова якість охорони материнства та дитинства» Віктором Сірманом. «Перинатальний центр — це не просто пологовий будинок — це система, яка піклується про здоров’я жінок від дівчинки до матері: жіноча консультація, кабінети невиношування, кабінети запобігання, вирішення різних проблеми, які стосуються планування сім’ї, також питання пологів, реанімації, виходжування немовлят, спостереження, реабілітація немовлят, які народилися передчасно або у хворих пацієнтів», — зазначила Р. Моісеєнко.
У січні 2011 р. наказом МОЗ України затверджено Концепцію та заходи щодо подальшого розвитку перинатальної допомоги, які розроблено з урахуванням Програми економічних реформ на 2010–2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава» і націлено на впровадження національного проекту «Нове життя — нова якість охорони материнства та дитинства», що є невід’ємною складовою реформи галузі охорони здоров’я в цілому.
За словами В. Сірмана, проект передбачає в першу чергу структурну реформу в системі надання допомоги матерям і дітям. Заплановано створення у 27 регіонах України сучасних перинатальних центрів на третьому рівні надання медичної допомоги.
Створення мережі регіональних перинатальних центрів зумовлене незадовільним станом здоров’я матерів та новонароджених. Малюкова смертність в Україні у 2–3 рази перевищує таку в країнах ЄС (2009 р. — 9,3 на 1000 народжених живими). Спостерігається стабільно висока смертність новонароджених: 2007 р. — 3,4 на 1000 народжених живими, 2009 — 3,4. У структурі причин смерті новонароджених на 1-му місці — причини перинатального періоду. Материнська смертність у країні за останні 2 роки зросла майже у 2 рази і становить 25,8 на 100 тис. народжених живими, що у 4 рази перевищує рівень у країнах ЄС. Національний проект реалізується у три етапи. У рамках першого етапу в 2011 р. заплановано створення перинатальних центрів у 8 регіонах України.
Проектом також передбачено раціональний розподіл медичних послуг у межах регіону, що дозволить забезпечити доступність, якість, безпеку та економічну ефективність медичної допомоги. Нині від 30 до 60% пологових відділень у регіонах мають менше 300 пологів на рік, що спричиняє недостатні умови для підтримання кваліфікації медичного персоналу, і як наслідок маємо негативні показники в його роботі та здоров’ї населення. Ці заклади стають небезпечними для здоров’я матерів та дітей, а також невиправдано економічно затратними. Фінансове забезпечення одного випадку пологів у 3 рази перевищує такі у потужних пологових відділеннях з середньою кількістю близько 1000 пологів на рік і більше. Наприклад,у Кіровоградській області нараховується 52% малопотужних пологодопоміжних закладів, у Закарпатській — 45%, у Київській — 25%.
Окремою проблемою доступності населення до кваліфікованої перинатальної допомоги є транспортування вагітних, роділь, породіль та немовлят, що зумовлено недостатнім оснащенням лікувальних закладів санітарним транспортом, засобами зв’язку, а також незадовільним станом автомобільних шляхів.
Тому реалізація концепції Національного проекту «Нове життя — нова якість охорони материнства та дитинства» дозволить створити засади для досягнення оновлених Цілей розвитку Тисячоліття, озвучених Президентом України на Саміті ООН у 2010 р., щодо поліпшення здоров’я матерів та зниження дитячої смертності, а саме зниження на 17% материнської смертності, зниження на 17% смертності серед дітей віком до 5 років.
За матеріалами www.moz.gov.ua,
www.ukrproject.gov.ua
© Lanych/Dreamstime.com/Dreamstock.ru