Гігієністи-науковці та практики для послаблення несприятливої дії високої температури в житлових та громадських будинках, офісних приміщеннях радять дотримуватися профілактичних заходів щодо запобіганню виникненню сонячних і теплових ударів.
Найчастіше від теплових та сонячних ударів страждають діти. Насамперед, це пов’язано із недосконалістю процесу терморегуляції їх організму, наявністю надмірної маси тіла, захворювань серцево-судинної та ендокринної систем. Організм дитини генерує тепло, яке розсіюється шляхом теплового випромінювання та виділення поту. За рахунок виділення поту організм захищається від перегрівання в умовах підвищення температури повітря, вологості, посилення рухового навантаження. При неспроможності організму швидко в необхідній кількості витрачати тепло настає перегрівання. Якщо це супроводжується дефіцитом в організмі води (зневоднення), швидкість зростання температури тіла підвищується, що призводить до сонячного чи теплового удару.
Тепловий удар виникає при загальному перегріванні організму під впливом впродовж тривалого часу високої температури, а сонячний — під прямим впливом сонячних променів на ділянки голови та верхньої частини шиї людини.
Для запобігання сонячним і тепловим ударам у дітей необхідно уникати тривалого перебування під прямими сонячними променями (не більше 10–15 хв), носити вільний одяг світлих кольорів із натуральних матеріалів, на пляж одягати легке взуття, обов’язково захищати голову від сонця панамами, хустками тощо (навіть у хмарну погоду), або парасольками. Для захисту очей використовувати козирки та окуляри від сонця.
Не слід організовувати у період з 10:00 до 16:00 тривалих екскурсій (автобусних, піших), рухових ігор, змагань. Культурно-масові заходи бажано проводити після 18:00 на свіжому повітрі або залах із широким доступом свіжого повітря, але без протягів. При проведенні масових заходів влаштовувати перерви через кожні 30 хв.
При перебуванні на пляжі забезпечити чергування відпочинку на піску або каменях (впродовж 10–15 хв) із плесканням у воді та плаванням (10–15 хв — для дітей віком 8–12 років, 25–30 хв — для дітей 13 років і старше). У першій половині дня купання краще закінчувати не пізніше 10:00–10:30, повторне купання у другій половині дня проводити з 16:00 до 19:00. Не дозволяти дітям спати під сонцем. На пляжі широко використовувати тіньові навіси.
Поза межами пляжу необхідно чергувати перебування на сонці та у затінку дерев («сонячне мереживо» дерев — сонячне проміння, пропущене через листя дерев).
Вкрай важливо забезпечити дітей впродовж дня достатньою кількістю питної води (не менше 2 л на дитину), не дозволяти вживання надмірно холодної води. Необхідно організувати широкий доступ свіжого повітря до приміщень, де перебувають діти (широку аерацію), у тому числі під час денного та нічного сну, але не допускаючи протягів. Слід проводити щоденне вологе прибирання підлоги приміщень, де перебувають діти. Сукупна тривалість денного та нічного сну має становити не менше 10:30–11:00 годин.
За наявності у приміщеннях кондиціонера різниця між температурою приміщення та температурою на вулиці не повинна перевищувати 10 °С, для запобігання теплового удару після виходу на вулицю після тривалого перебування у кондиціонованому приміщенні. Також не можна допускати дитину до електричного вентилятора ближче ніж на 2 м.
За матеріалами www.moz.gov.ua
© Frantab01/Dreamstime.com/Dreamstock.ru