Як лікарям-ФОП виписувати лікарняні

28 березня 2019 о 11:11
1827

Як ми вже неодноразово повідомляли, у ході трансформації системи охорони здоров’я договір з Національною службою здоров’я підписують також лікарі, які ведуть приватну практику. Лікарі первинної ланки, що працюють як фізичні особи — підприємці (ФОП), можуть надавати всі послуги, передбачені договором, зокрема виписувати листки тимчасової непрацездатності.

Хто і на який термін може виписувати лікарняні

Лікар-ФОП, який отримав ліцензію МОЗ України на надання медичних послуг, є таким самим лікуючим лікарем, як і лікарі, що працюють у державних та недержавних закладах охорони здоров’я, і, відповідно, має ті самі права, у тому числі виписувати листки непрацездатності. У п. 1.4.5 Наказу МОЗ України від 13.11.2001 р. № 455, згідно зі змінами від 06.12.2011 р., вказано, що право видачі листків непрацездатності надається, зокрема, «лікуючим лікарям закладів охорони здоров’я незалежно від форми власності та лікарям, що провадять  господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи — підприємці».

На скільки днів лікар може виписувати лікарняний самостійно

Безпосередньо лікуючий лікар може видавати листок непрацездатності на строк до 5 календарних днів з наступним продовженням його, залежно від тяжкості захворювання, до 10 календарних днів. Це стосується і лікаря, який веде приватну практику як ФОП, і того, який працює у комунальному закладі, і лікаря приватної клініки, яка має акредитацію.

Подальше продовження строку дії листка непрацездатності можливе лише лікуючим лікарем спільно із завідувачем відділення, а надалі — лікарською консультативною комісією, яка призначається керівником лікувально-профілактичного  закладу. Відповідно, лікар-ФОП самостійно може продовжувати дію лікарняного максимум до 10 днів. Але він може домовитися про співпрацю із закладом охорони здоров’я, що надає первинну медичну допомогу, де є відділення, завідувач і можливість сформувати лікарську консультативну комісію.

Чи потрібна акредитація лікарям-ФОП

Для виписування листків непрацездатності лікарям-ФОП не потрібна державна акредитація. Державна акредитація — добровільна і передбачена для закладів охорони здоров’я, якими ФОП не є.

Де лікарям-ФОП взяти бланки лікарняних листків

Лікарі-ФОП мають право на отримання бланків листків непрацездатності. Для цього вони повинні звернутися до структурних підрозділів (департаментів, управлінь) з питань охорони здоров’я обласних, Київської міської державних адміністрацій із заявкою на отримання бланків листків непрацездатності. Саме ці органи відповідальні за розподіл бланків листків непрацездатності відповідно до Наказу МОЗ України № 345 від 12 квітня 2016 р. «Про організацію контролю за цільовим використанням коштів державного бюджету». Лікарі-ФОП мають відшкодувати вартість бланків до Державного бюджету України. Станом на 2019 р. це 0,48 грн за бланк. Щоб урегулювати отримання бланків листків непрацездатності надавачами медичних послуг приватної форми власності, МОЗ України надіслало відповідний Лист від 10.08.2018 р. № 19.1-09-1231/21168 керівникам структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних адміністрацій.

До кінця 2019 р. усі лікарняні листки перейдуть в електронну форму

До кінця року видача листків непрацездатності буде переведена в електронну форму і буде здійснюватися через електронну систему охорони здоров’я. Лікарі-ФОП матимуть таку можливість на рівні із закладами охорони здоров’я.

Нагадаємо, нещодавно Уряд спростив процедуру акредитації медичних закладів.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua