Хто подолає туберкульоз в Україні: влада чи суспільство?

19 березня 2019 о 17:43
1200
Спеціальності :

Туберкульоз (а фактично — і багато інших інфекційних захворювань) є одним із найпроблематичніших питань у медичних і навколомедичних колах в Україні. Безжальна статистика (далі буде частково наведена) не може не спонукати владу та громадськість до активних, а часом і гіперактивних дій. Хоча для повноти картини нагадаємо, що нещодавно Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України заявив, що в Україні помітно знижуються показники захворюваності на туберкульоз (у тому числі у поєднанні з ВІЛ/СНІДом), а також динаміка смертності від цього захворювання.

Влада

21 березня 2019 р. о 15:30 перед будівлею Верховної Ради України, на площі Конституції, відбудеться прес-брифінг для представників засобів масової інформації у рамках проведення акції «Настав ЧАС», присвяченої Всесвітньому дню боротьби з туберкульозом (24 березня). У рамках заходу перед Верховною Радою встановлять 4-метрову інсталяцію у вигляді годинника, на циферблаті якого разом зі слоганом «Настав ЧАС подолати туберкульоз» замість цифр будуть зазначені основні меседжі боротьби з туберкульозом, актуальні для України:

  • затвердження Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз;
  • своєчасне виявлення туберкульозу;
  • забезпечення лікування, орієнтованого на потреби людини;
  • зменшення фінансового тягаря людей, які постраждали від туберкульозу.

Саме про це йтиметься і на прес-брифінгу, в якому візьмуть участь:

  • Сергій Кіраль, народний депутат України, голова міжфракційного депутатського об’єднання «Парламентська платформа боротьби з туберкульозом»;
  • Уляна Супрун, в.о. міністра охорони здоров’я;
  • Віктор Ляшко, перший заступник генерального директора ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України»;
  • Огтай Гозалов, медичний спеціаліст Європейського бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ);
  • Захедул Іслам, директор департаменту лікування, закупівель та управління поставками МБФ «Альянс громадського здоров’я»;
  • Ольга Клименко, людина, яка подолала туберкульоз, голова пацієнтської організації «TB People Ukraine».

Також під час акції кожен охочий отримає наліпку на одяг у вигляді наручного годинника та зможе продемонструвати свою солідарність і причетність до справи подолання туберкульозу. Перед початком акції, о 14:00, Парламентська платформа боротьби з туберкульозом за підтримки партнерів організує в приміщенні Верховної Ради національний круглий стіл.

Акція «Настав ЧАС» відбуватиметься в рамках Всесвітньої інформаційної кампанії «It’s time», започаткованої міжнародним партнерством «Зупинимо туберкульоз» («Stop TB Partnership»). Це вдруге міжнародну інформаційну кампанію з нагоди Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом організовано в Україні на такому високому державному рівні.

Мета кампанії — привернути увагу світової спільноти до проблеми туберкульозу в Україні. Щороку в нашій країні від цієї хвороби помирають понад 3700 людей, щодня — близько десяти пацієнтів. Непрямі економічні збитки у такій ситуації щороку становлять понад 12 млн дол. США. І хоча в останні роки є певне покращення, лише у 2018 р. зареєстровано 21 314 нових випадків туберкульозу. При цьому, за даними ВООЗ, близько 23% випадків захворювання в Україні не виявляють, а основною проблемою залишається резистентний туберкульоз (нечутливий до традиційних ліків), який потребує тривалішого й дорожчого лікування і дає нижчі шанси на успішний результат.

Організатори заходу: міжфракційне депутатське об’єднання «Парламентська платформа боротьби з туберкульозом», за підтримки МБФ «Альянс громадського здоров’я» (що виступає в Україні координаційним центром організацій громадянського суспільства щодо роботи з міжнародним рухом парламентарів «Глобальний Кокус проти ТБ»), Центру громадського здоров’я, Партнерства «Зупинимо туберкульоз. Україна», Європейської коаліції з боротьби із туберкульозом, Мережі «100% життя», «Stop TB Partnership», «Global TB Caucus».

Громадськість

Наступного дня (22 березня 2019 р. об 11:00) біля центрального входу до МОЗ України (Київ, вул. Грушевського, 7) відбудеться публічна акція «МОЗ хоронить надії українців на здорове майбутнє!». Участь в акції візьмуть представники спільноти людей, які постраждали від туберкульозу, громадські та профспілкові організації сфери охорони здоров’я та всі заінтересовані установи й організації.

За інформацією організаторів, під час акції відбудеться прес-брифінг, на якому будуть порушені такі питання:

  • МОЗ і Кабінет Міністрів України більше двох років не в змозі розробити дієвий дороговказ для боротьби із туберкульозом для України. Ці роки країна живе без Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії захворюванню на туберкульоз.
  • Регіони країни чекають ефективного керування, а не руйнування галузі.
  • Водночас в умовах стрімкого поширення смертоносного туберкульозу з широкою стійкістю до ліків:

– щодня 11 українців помирають від туберкульозу;

– Україна стає токсичною для країн Європи, тому що наша держава на другому місці у світі за поширеністю туберкульозу з широкою лікарською стійкістю і входить до п’ятірки країн світу з найвищим показником мультирезистентного туберкульозу;

– неефективна державна політика та здебільшого хаотичне скорочення кількості протитуберкульозних лікувальних закладів вже призвели до підвищення захворюваності українських дітей (домашній туберкульоз). Так, за даними ВООЗ, показник захворюваності дітей в Україні в 4,5 раза перевищує офіційний показник і становить майже половину від офіційно задекларованої МОЗ України захворюваності серед дорослих;

– офіційна статистика МОЗ України, яка повинна лягати в основу планів і розрахунків, вже давно не відповідає дійсності, а міністерство не вживає ефективних заходів для виявлення реального резервуару хворих на туберкульоз. За даними ВООЗ, недовиявлення становить більше ніж 20%, за експертними даними — до 30%.

МОЗ України звітує про зниження захворюваності на туберкульоз за результатами виконання попередньої програми на 9%, тоді як Рахункова палата України встановила, що майже 82% заходів цієї програми, на яку витрачено понад 3,2 млрд грн., реалізовано частково або не виконано взагалі. Тобто, чим більше вкладаємо коштів і менше виконуємо профінансовані плани, тим кращі показники!?

  • Проблему із резистентністю до ліків можна вирішити шляхом застосування новітніх світових розробок — препаратів бедаквілін і деламанід. Але державні органи з 2014 р. не доклали жодних ефективних зусиль для забезпечення регіонів України за державний кошт цими ліками. Хворі на туберкульоз завозили рятівний бедаквілін із сусідніх країн за ціною до 2000 дол. США за курс лікування.
  • Досі позитивні результати лікування туберкульозу із широкою лікарською стійкістю без бедаквіліну і деламаніду, згідно з даними МОЗ України, не перевищують 80%; за експертними даними — не перевищують 60%. Ці невилікувані люди, наші українці, приречені на загибель.
  • Майже всі препарати для лікування пацієнтів із туберкульозом токсичні — мають побічні реакції з боку печінки, слуху, зору, нервової системи тощо. Непереносимість побічних реакцій і є однією з основних причин відриву хворих від лікування і внаслідок цього — поширення резервуару інфекції серед населення. Проте хворі вимушені продовжувати купувати симптоматичні ліки для зменшення вираженості побічних реакцій за свій кошт.
  • Стрімко (більше ніж удвічі) зросла захворюваність серед працівників протитуберкульозних лікувальних закладів.
  • Верхом безвідповідальності органів державної влади — МОЗ і Кабінету Міністрів України — є вкрай недосконалий проект нової Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2018–2021 роки, який наданий до Верховної Ради України лише у 2019 р., який, крім численних похибок, заснований на даних 2016 р. і включає заходи 2018 р., які не вправі фінансуватись у 2019 р. Цей Проект повинен бути негайно доопрацьований з урахуванням реалій сьогодення. МОЗ і Кабінет Міністрів України як розробники не мають права перекладати відповідальність за якість Закону як державного дороговказу на Верховну Раду України!

Хто відповість за численні смерті співвітчизників внаслідок відсутності політичної волі й ефективної державної політики протидії туберкульозу, хаотичного скорочення спеціалізованих лікувальних закладів за відсутності досконалої системи амбулаторного лікування, орієнтованої на потреби пацієнта, та внаслідок відсутності повного забезпечення українських хворих сучасними ліками за державний кошт?

На ці та інші запитання дадуть відповіді:

  • Віталій Руденко, голова Правління БО «Українці проти туберкульозу»;
  • Олена Федоровська, засновник та член Правління Всеукраїнської асоціації людей, які перехворіли на туберкульоз, «Сильніші за ТБ»;
  • Олег Панасенко, голова Вільної профспілки медичних працівників України;
  • Ігор Горбасенко, голова правління Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів»;
  • Представники пацієнтських організацій, яких торкнулася проблема туберкульозу.

В ході акції відбудеться театралізована дія, яка символічно проілюструє майбутнє хворих на туберкульоз українців, яке для них готує МОЗ України. Учасники акції оприлюднять Декларацію до української та світової спільноти. Організатори наголошують на тому, що акція носить виключно мирний характер і стосується лише медичних питань. Жодного політичного змісту акція не несе.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Олег Мартишин
за матеріалами phc.org.ua,
stoptb.org.ua