Електронний рецепт за програмою «Доступні ліки»: розширена інструкція для лікарів

4 березня 2019 о 14:49
7514

Як ми вже неодноразово повідомляли, з 1 квітня 2019 р. програму «Доступні ліки» почне адмініструвати Національна служба здоров’я України (НСЗУ). З цього часу рецепти за програмою лікарі зможуть виписувати виключно в електронній системі охорони здоров’я.

МОЗ України розробило інструкцію для лікарів первинної ланки, яку ми пропонуємо до уваги читачів.

Оформлення рецепта

Оформлювати рецепти за програмою лікарі будуть в електронній системі охорони здоров’я за допомогою медичної інформаційної системи, яка встановлена у медзакладі. Для цього в ній повинен бути відповідний модуль.

Наразі за електронним рецептом відпускатимуться препарати за програмою «Доступні ліки». Виписати їх може лікар первинної ланки — сімейний лікар, терапевт, педіатр — для пацієнта, який підписав із ним декларацію. Під час візиту пацієнта лікар відкриває карту пацієнта у своїй медичній інформаційній системі і розпочинає або продовжує медичний епізод. Далі лікар має виконати такі кроки:

  1. У відповідному розділі вибрати «Виписати рецепт».
  2. Заповнити відповідні поля:
  • міжнародна непатентована назва ліків або торгова назва (у випадках, передбачених наказом МОЗ України № 360);
  • джерело фінансування (обрати зі списку програму реімбурсації «Доступні ліки»);
  • активні фармацевтичні інгредієнти;
  • лікарська форма;
  • кількість доз;
  • спосіб застосування ліків.

Ідентифікація пацієнта

  1. Під час виписування електронного рецепта лікар разом з пацієнтом мають перевірити, чи номер мобільного телефону, зазначений в декларації, є актуальним і належить пацієнту. У системі відображаються код мобільного оператора і останні цифри номера телефону.
  2. Якщо зазначений у системі номер мобільного телефону для автентифікації не актуальний/не належить пацієнту/пацієнт не має до нього доступу, електронний рецепт не може бути виписаний.
    У цьому випадку пацієнт (або лікар на прохання пацієнта) має подати заяву в НСЗУ про скидання методу автентифікації. У результаті з декларації буде видалено неактуальний номер мобільного телефону і пацієнт може подати нову декларацію про вибір того самого (або іншого) лікаря, вказавши актуальний номер телефону для автентифікації. Цей номер телефону може збігатися з контактним номером телефону пацієнта або відрізнятися від нього. Саме на номер телефону для автентифікації прийде СМС з кодом підтвердження для укладення декларації. Також на цей номер будуть приходити СМС із номером і кодом підтвердження електронного рецепта.
  3. Якщо номер телефону правильний, лікар виписує рецепт у системі й накладає свій електронний цифровий підпис співробітника закладу (Важливо! Електронний цифровий підпис фізичної особи для цієї операції не підходить).
  4. Пацієнту приходить СМС з номером рецепта та кодом підтвердженням.
  5. Пацієнт обирає зручну для себе аптеку з переліку тих, хто уклав договори з НСЗУ. Надає фармацевту спочатку номер рецепта. Фармацевт пропонує пацієнту лікарські засоби, які є в наявності. Якщо запропоновані ліки підходять пацієнту, він називає код підтвердження, після чого отримує призначені ліки. Якщо у даній аптеці немає саме того лікарського засобу, який хоче отримати пацієнт, він не називає код підтвердження рецепта і має змогу звернутися до іншої аптеки.
  6. За необхідності або на прохання пацієнта лікар роздруковує пацієнту консультаційний висновок, який містить розділ з призначеннями, зокрема призначенням ліків. У ньому зазначається інформація про виписані ліки та номер електронного рецепта.

Скільки аптек братимуть участь у програмі

НСЗУ наразі взаємодіє з 436 юридичними особами аптек. Це приблизно 6,6 тис. точок продажу по всій країні. Коли вони укладуть договір з НСЗУ, пацієнти зможуть отримати в цих аптеках препарати за програмою «Доступні ліки» безоплатно або з незначною доплатою.

Більше інформації про електронний рецепт.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини

Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua