Електронний рецепт за програмою «Доступні ліки»: як взаємодіяти лікарю і пацієнту

28 лютого 2019 о 11:12
8085

Урядова програма «Доступні ліки» з квітня переходить в адміністрування Національної служби здоров’я України (НСЗУ). Кабінет Міністрів України ухвалив відповідні рішення на засіданні 27 лютого 2019 р. Це постанови Кабінету Міністрів від 27 лютого 2019 р. «Деякі питання реімбурсації лікарських засобів» (переглянути проект), «Деякі питання щодо договорів про реімбурсацію» (переглянути проект), «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань» (переглянути проект). Наразі тексти затверджених постанов ще не оприлюднено.

Тож уже у березні 2019 р. НСЗУ розпочне підписувати договори з аптеками по всій країні, а з квітня 2019 р. запрацює електронний рецепт і НСЗУ почне здійснювати оплату аптекам напряму.

Що зміниться для пацієнтів

Перехід програми «Доступні ліки» до НСЗУ дозволить пацієнтам отримувати ліки за рецептом у будь-якій аптеці в Україні, яка має договір з НСЗУ, без прив’язки до місцевості, де цей рецепт був виданий. Відтак, у МОЗ України вважають, що програма стане ще доступнішою для пацієнтів.

Ще одне нововведення — з квітня 2019 р. ліки за урядовою програмою реімбурсації «Доступні ліки» можна буде отримати тільки за електронним рецептом, виписаним сімейними лікарями, терапевтами та педіатрами через електронну систему охорони здоров’я. До цього часу в аптеках — учасницях програми буде встановлене спеціальне програмне забезпечення, і вони підпишуть договори з НСЗУ.

Як взаємодіяти лікарю і пацієнту

Крок 1. Пацієнт записується та приходить на прийом до сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким у нього підписана декларація.

У МОЗ України наголошують, що пацієнт має звернутися саме до свого лікаря. Якщо декларацію з лікарем ще не підписано, це варто зробити. Без декларації скористатися програмою «Доступні ліки» буде неможливо.

Прим. ред. Відповідно до Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу, та форми декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, затвердженому наказом МОЗ України від 19.03.208 р. № 503, пацієнт (його законний представник), який ще не підписав декларацію з лікарем первинної ланки, може зробити це при першому візиті до такого лікаря, вибравши його з числа осіб, які зазначені в договорі про медичне обслуговування населення, укладеному між відповідним надавачем первинної медичної допомоги та НСЗУ, незалежно від зареєстрованого місця проживання такого пацієнта. Усе, що для цього необхідно, вказано у зазначеному вище Порядку.

Крок 2. Лікар проводить прийом і виписує рецепт.

Крок 3. Під час виписування електронного рецепта лікар разом з пацієнтом мають перевірити, чи номер мобільного телефону, зазначений в декларації, є актуальним і належить пацієнту. Лікар повинен назвати пацієнту код мобільного оператора та останні цифри номера.

Крок 4. Після перевірки номера телефону лікар виписує рецепт в електронній системі охорони здоров’я.

Крок 5. На мобільний телефон пацієнта приходить SMS з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці. Зміст SMS: «Ваш рецепт:  ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ».

Крок 6. За необхідності або на прохання пацієнта лікар може роздрукувати консультаційний висновок, який містить розділ з призначеннями, зокрема призначенням ліків. У цьому розділі зазначається інформація про виписані ліки та номер електронного рецепта.

Дії пацієнта після оформлення електронного рецепта

Крок 1. Пацієнт йде у будь-яку зручну для нього аптеку, що бере участь у програмі «Доступні ліки». Називає працівнику аптеки номер рецепта.

Крок 2. Працівник пропонує пацієнту лікарські засоби, які є в цій аптеці і входять у програму «Доступні ліки».

Крок 3. Пацієнт обирає один із лікарських засобів і називає чотиризначний код підтвердження та отримує свої ліки. Якщо необхідного препарату немає, пацієнт може піти в іншу аптеку і отримати ліки там.

Про програму «Доступні ліки»

У МОЗ України нагадують, що програма «Доступні ліки» розпочалася 1 квітня 2017 р. і триває майже два роки. За цей час в межах програми виписано понад 33 млн рецептів на понад 1,7 млрд грн. В 2019 р. кількість рецептів збільшилася на 6 млн.

Зараз вже кожна третя аптека (всього 6000) увійшла в програму.

Програма демонструє і якісні зміни в показниках здоров’я населення. За перший рік роботи програми «Доступні ліки» кількість пацієнтів з нормалізованим рівнем глюкози при діабеті 2-го типу збільшилася на 6,5%. Кількість викликів швидкої допомоги з підозрою на інсульт чи інфаркт зменшилася на 4,2%. Майже на 6% менше українці викликали швидку через напади бронхіальної астми. Загалом на 17 000 менше викликів у 2017 р.

Підписуйтеся на нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua