Права та відповідальність пацієнтів

13 лютого 2019 о 15:51
1571

Право на вільний вибір лікаря закріплено у законодавстві ще в перші роки незалежності України. Але насправді вільно — без прив’язки до дільничного лікаря, місця реєстрації (прописки) тощо — українці змогли вибирати своїх сімейних лікарів, терапевтів чи педіатрів лише з середини минулого року. У Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) України детально розповідають, що означає свобода вибору і згода на медичне втручання і яке відношення це має до пацієнторієнтованої системи охорони здоров’я.

Свобода вибору в галузі охорони здоров’я: що це означає і як реалізується

Право на свободу вибору в галузі охорони здоров’я означає:

У квітні минулого року розпочалася національна кампанія з вибору лікаря «Лікар для кожної сім’ї»: українці почали вибирати терапевтів, педіатрів чи сімейних лікарів і підписувати з ними декларації, а гроші «пішли за пацієнтами» у вибрані ними заклади. Це вперше кожен українець насправді вільно і без жодних «але» міг вибрати того фахівця, якому насправді довіряє, і той заклад, в який йому зручно звертатися.

Нові правила зняли всі обмеження, пов’язані з місцем реєстрації чи проживання: вибрати свого терапевта, педіатра чи сімейного лікаря можна у будь-якому медичному закладі будь-якого населеного пункту країни (який надає первинну медичну допомогу і підписав угоду з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) — прим. ред.). Головне — знайти фахівця, якому ви готові довірити своє здоров’я чи здоров’я своєї дитини.

Водночас лікар, як і пацієнт, теж має права. У цьому разі — право відмовити пацієнту в підписанні декларації. Наприклад, якщо лікар уже набрав оптимальну кількість пацієнтів.

Декларація, яку ви підписуєте зі своїм сімейним лікарем або терапевтом — безстрокова. Вона діє доти, доки ви не вирішите укласти декларацію з іншим лікарем. Для дитини декларація з педіатром діє до 18 років. Потім потрібно вибрати сімейного лікаря чи терапевта.

Якщо вирішили змінити лікаря — немає потреби окремо розривати з ним декларацію. Достатньо підписати декларацію з новим лікарем. Попередня декларація анулюється автоматично.

Темпи підписання декларації випередили найоптимістичніші прогнози: за 1,5 міс кампанії «Лікар для кожної сім’ї» декларації з лікарями підписали 10% українців, а за 7 міс — фактично 50%. Нині вже 25 млн українців мають свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра,  76,6% із них задоволені своїм лікарем, як свідчать результати дослідження Соціологічної групи «Рейтинг», проведеного у жовтні 2018 р.

Минулого року затверджено також Порядок надання первинної медичної допомоги — чіткий перелік  послуг, які надає терапевт, педіатр і сімейний лікар. Для пацієнтів вони безплатні. З середини 2019 р. за направленням свого лікаря ви зможете проходити декілька видів рентгенів, УЗД, мамографію, ехокардіографію серця, аналізи та інші діагностичні дослідження в будь-якому медичному закладі за вашим вибором, який братиме участь у програмі «Безкоштовна діагностика». А з 2020 р. зміни розпочнуться на всіх рівнях медичної допомоги, щоб пацієнти могли отримувати якісні послуги, а оплачуватиме їх НСЗУ.

Право на вибір методів лікування відповідно до рекомендацій лікаря — це той аспект, у якому накладаються права і обов’язки пацієнта. З одного боку, пацієнт сам приймає рішення, чи проходити профілактичний огляд, чи робити рекомендований лікарем аналіз, чи приймати певний препарат. З іншого боку, кожен громадянин, згідно із законодавством, має піклуватися про своє здоров’я та здоров’я своїх дітей, проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення, а у невідкладних випадках, коли існує реальна загроза життю, отримувати медичну допомогу без своєї згоди чи згоди законного представника.

Пацієнти із захворюваннями, лікування яких наразі неможливе в Україні, направляються на лікування за кордон за державний кошт. Так реалізується право на лікування за кордоном. У 2018 р. лікування за кордоном пройшли 278 українців. Це на 19% більше, ніж попереднього року і найбільше за всю історію незалежної України. МОЗ України розробило проект Постанови Кабінету Міністрів України, що має пришвидшити процедуру відправлення українців на лікування у закордонних клініках. Долучайтеся до громадського обговорення. Водночас Міністерство докладає зусиль, щоб якомога більше українців могли отримати якісну допомогу у своїй країні.

Про право на згоду на медичне втручання чи відмову від нього

Вас не лікуватимуть без вашої згоди, адже відповідальність за стан здоров’я — це передусім особиста відповідальність.

Ваше законне право — отримувати всю інформацію, яка допоможе активно брати участь у прийнятті рішень щодо вашого здоров’я. Перед кожною процедурою чи лікуванням лікар має пояснити важливі аспекти й можливі варіанти. Проактивною має бути і ваша позиція — не соромтеся ставити запитання, уточнювати незрозумілі моменти.

Після розмови з лікарем ви маєте розуміти, яким є стан вашого здоров’я, для чого ви маєте пройти запропоновані лікарем дослідження і лікувальні заходи, як може розвиватися ваше захворювання. Крім загальної інформації, ви маєте володіти інформацією про медичне втручання: яка його мета, тривалість, наслідки, прогноз і ризик. На ваш запит медпрацівник зобов’язаний надати медичний документ: виписку, епікриз або інші документи. Також пацієнт має право отримати копії усіх записів про стан свого здоров’я; наприклад копію історії хвороби.

Кожен пацієнт має право відмовитися від медичного втручання

У цьому разі лікар має пояснити пацієнту наслідки такої відмови. Якщо відмова може мати тяжкі наслідки для здоров’я пацієнта і лікар пояснив це, але пацієнт настоює на своєму, лікар має право взяти від нього письмове підтвердження. Наприклад, якщо пацієнт відмовляється від госпіталізації, вакцинації чи планової операції.

Якщо відмову дає законний представник пацієнта і вона може мати для пацієнта важкі наслідки, лікар повинен повідомити про це органи опіки і піклування.

Виняток із правил відмови — стани, що загрожують життю. Наприклад, інфаркт, гостра кишкова непрохідність та інші діагнози, що є абсолютними (життєвими) показаннями до оперативного втручання. Так само не потрібна згода пацієнта в екстремальних ситуаціях: при аваріях, масових отруєннях, епідеміях, в умовах стихійного лиха, радіаційного, бактеріологічного чи хімічного забруднення тощо. Тобто якщо йдеться про порятунок життя, то медична допомога надається без згоди людини чи її законного представника.

Де закріплено право на свободу вибору в охороні здоров’я і згоду на медичне втручання

Право на свободу вибору в охороні здоров’я закріплено в Європейській хартії прав пацієнтів, у ст. 5 якої йдеться, що «кожен має право на свободу вибору між різними медичними процедурами та закладами (фахівцями) на підставі адекватної інформації». Також це право прописане в Основах законодавства України про охорону здоров’я (ст. 6 (п. «д»), 34 (ч. 2), 36, 38), Цивільному кодексі України (ст. 284 (ч. 2), 633), Законі «Про захист прав споживачів» (ст. 21). Порядок вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу, та форми декларації про вибір лікаря затверджені Наказом МОЗ України від 19.03.2018 р. № 503.

Право на згоду на медичне втручання та право на відмову від медичного втручання закріплено в Європейській хартії прав пацієнтів (ст. 4). Також це право закріплене у Конституції України (ст. 28 (ч. 3), 29 (ч. 1)), Основах законодавства України про охорону здоров’я (ст. 42–44), Цивільному кодексі України (ст. 284 (ч. 3–5), 286 (ч. 4), 289).

Якщо ваші права порушують

  1. Зверніть увагу медичного працівника, що ваші права гарантовані Законами України і Конституцією.
  2. Якщо не вдалося владнати ситуацію, зверніться до головного лікаря із письмовою заявою/скаргою і попросіть її зареєструвати (в такому разі вам зобов’язані надати відповідь).
  3. Якщо не вдалося владнати ситуацію, зверніться у департамент/управління охорони здоров’я у вашій області із письмовою заявою/скаргою і попросіть вхідний номер (це допоможе дізнаватися хід розгляду вашого питання).
  4. Якщо не вдалося владнати ситуацію, зверніться на гарячу лінію місцевих органів виконавчої влади.
  5. Якщо не вдалося владнати ситуацію, зверніться на гарячу лінію Уряду за телефоном 1545.

Читайте також «Пацієнт має право: МОЗ України ініціює нову інформаційну кампанію», «Права і обов’язки пацієнтів у сфері профілактики хвороб», «Кожний пацієнт може реалізувати своє право на доступність медичних послуг у галузі охорони здоров’я»

Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами
moz.gov.ua