Пероральні прогестини використовують для консервативного лікування при атиповій гіперплазії ендометрія у молодих жінок, але ці препарати пов’язані з поганою переносимістю та побічними ефектами, які можуть обмежувати їх загальну ефективність. Таким чином, важливо знайти безпечне та ефективне лікування з кращою переносимістю та меншою кількістю побічних ефектів.
Внутрішньоматкова система, що вивільняє левоноргестрел (levonorgestrel‐releasing intrauterine system — LNG‐IUS), була використана для забезпечення захисту ендометрія у жінок з раком молочної залози, які одержують ад’ювантну терапію тамоксифеном. Вважається, що антипроліферативна функція левоноргестрелу знижує ризик розвитку гіперплазії ендометрія.
Мета та матеріали дослідження
Вчені з Китаю в 2018 р. провели огляд літератури спеціалізованого реєстру Кокрейнівської групи гінекології та фертильності (The Cochrane Gynaecology and Fertility Group Specialised Register), Китайської національної інфраструктури знань (China National Knowledge Infrastructure), інформаційних баз MEDLINE, Embase, CINAHL, PsycINFO, CENTRAL. Основною метою даного огляду було визначити ефективність та безпеку використання пероральних та внутрішньоматкових прогестагенів для терапії атипової гіперплазії ендометрія.
Критеріями включення були рандомізовані контрольовані дослідження пероральних та внутрішньоматкових прогестагенів порівняно з плацебо або один з одним у жінок, яким за допомогою гістологічного аналізу підтвердили просту чи складну гіперплазію ендометрія з атипією. Результати роботи опубліковано 5 грудня 2018 р. в Кокрейнівській базі даних систематичних оглядів (Cochrane Database of Systematic Reviews).
Основні результати дослідження
Оцінюючи результати дослідження за участю 153 жінок, в якому порівнювали LNG-IUS, що вивільняє 20 мкг левоноргестрелу на добу, з безперервним або циклічним прийомом 10 мг медроксипрогестерону перорально для менеджменту будь-якого типу гіперплазії ендометрія. Виявили, що до лікування 19 жінок у цьому дослідженні мали гістологічно підтверджену складну атипову гіперплазію ендометрія.
У жінок, у яких виявили складну атипову гіперплазію ендометрія, після 6 міс лікування дослідники не виявили достатньо доказів, щоб визначити, чи існувала різниця в частоті реверсії атипової гіперплазії ендометрія між групою LNG-IUS і групою медроксипрогестерону. Частота реверсії становила 100% у групі LNG-IUS (n=6/6) і 77% — у групі медроксипрогестерону (n=10/13).
У всієї групи жінок (n=153) протягом 6 міс лікування основними побічними ефектами були нудота і вагінальні кровотечі. Не виявлено різниці між групами в показниках виникнення нудоти. Вагінальна кровотеча частіше траплялася в групі LNG-IUS. За винятком нудоти та вагінальних кровотеч, жодних інших побічних ефектів не зафіксовано.
Прогестагени: ефективність та безпека застосування
Автори дослідження відзначають, що не знайшли жодного рандомізованого контрольованого дослідження, у якому б порівнювали застосування LNG-IUS або пероральних прогестагенів з плацебо у жінок з атиповою гіперплазією ендометрія. Висновки про ефективність препаратів ґрунтуються на підгрупі з 19 жінок. Шість жінок, які використовували систему LNG-IUS, досягли реверсії атипової гіперплазії.
Дослідники вказують, що доказів недостатньо, аби зробити будь-які висновки щодо відносної ефективності LNG-IUS проти перорального застосування прогестагенів у цій групі жінок. При оцінці в загальній групі жінок частота виникнення нудоти була однаковою в групі, де застосовували LNG-IUS і пероральний медроксипрогестерон, але вагінальні кровотечі частіше траплялися у жінок, які використовували LNG-IUS. Більші дослідження необхідні для оцінки ефективності та безпеки пероральних та внутрішньоматкових прогестагенів для терапії атипової гіперплазії ендометрія.
Підписуйтеся на нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
- Luo L., Luo B., Zheng Y. at al. (2018) Oral and intrauterine progestogens for atypical endometrial hyperplasia. Cochrane Database Syst. Rev., 12: CD009458.
Анастасія Маркович