Лікування туберкульозу: в Україні зареєстровано препарат деламанід

1 лютого 2019 о 16:54
2692

В Україні вперше зареєстровано сучасний протитуберкульозний препарат деламанід. Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України від 30 січня 2019 р. № 231, цей інноваційний лікарський засіб другим після бедаквіліну став доступним для пацієнтів із туберкульозом у нашій країні, повідомляють у Центрі громадського здоров’я МОЗ України.

Ця знакова у сфері боротьби з туберкульозом подія стала можливою завдяки спільним зусиллям Центру громадського здоров’я МОЗ України та партнерських неурядових організацій.

Чому цей препарат важливий

Деламанід критично важливий для комплексного лікування хворих на туберкульоз із розширеною резистентністю. За даними 2015 р., результати лікування пацієнтів із розширеною резистентністю до протитуберкульозних препаратів в Україні не перевищили 36,7%. Передусім тому, що неможливо дібрати схему лікування із щонайменше чотирма протитуберкульозними препаратами.

Деламанід має кілька переваг перед іншими протитуберкульозними засобами. Зокрема, його застосування безпечне для пацієнтів з ВІЛ, які отримують антиретровірусну терапію, і дітей віком з 6 років. Він не має перехресної стійкості з будь-яким іншим протитуберкульозним препаратом, а також може застосовуватися для профілактичного лікування туберкульозу у контактних із хворим на лікарсько-стійкий туберкульоз зі стійкістю до протитуберкульозних препаратів групи фторхінолонів.

Застосування деламаніду дає пацієнтам із розширеною резистентністю справжній шанс на одужання, а отже, і на життя.

Скільки препарату буде закуплено

У рамках державних закупівель за кошти 2018 р. планується закупити близько 2500 курсів деламаніду.

Крім того, Центр громадського здоров’я подав запит від країни на отримання безкоштовної донаційної програми Агентства США з міжнародного розвитку на 3268 курсів бедаквіліну. Це означає додаткові шанси для одужання пацієнтів. У масштабах країни в цивільному секторі бедаквілін стане доступний орієнтовно із січня 2019 р.

Деламанід є лише одним із протитуберкульозних препаратів у загальній схемі лікування пацієнтів із туберкульозом. Ефективність його дії залежить від чіткого та безапеляційного дотримання вимог щодо призначення ефективних режимів лікування, профілактики, виявлення, діагностики та лікування побічних реакцій від протитуберкульозної терапії, дотримання режиму лікування хворим, швидкого визначення стійкості до протитуберкульозних препаратів, дотримання повного моніторингу лікування тощо.

Деламанід — похідне нітро-дигідро-імідазо-оксазолу, що пригнічує синтез клітинної стінки мікобактерії туберкульозу та має високу активність проти внутрішньоклітинних мікобактерій туберкульозу в макрофагах.

Його застосування схвалено у квітні 2014 р. Європейською агенцією з лікарських засобів (EMA) «як частина належного комбінованого режиму лікування легеневого мультирезистентного туберкульозу у дорослих у випадках, коли через резистентність або погану переносимість препаратів не можна призначити ефективну схему лікування».

Станом на сьогодні застосування бедаквіліну та деламаніду входить до національних настанов лише у 75 та 63% країн відповідно через відсутність реєстрації цих лікарських засобів згідно із законодавством у цих країнах. Сьогодні бедаквілін зареєстровано тільки в Російській Федерації та Вірменії, а деламанід не зареєстровано в жодній із країн Східної Європи та Центральної Азії. Таким чином, доступ до деламаніду наші пацієнти отримують разом із країнами Європейського Союзу, Японією, Кореєю, Туреччиною, Російською Федерацією, Австралією, Канадою, Китаєм, Індією, Філіппінами, США.

Нагадаємо: 15 червня 2018 р. в Україні вперше було зареєстровано сучасний протитуберкульозний препарат бедаквілін.

В Україні за дев’ять місяців 2018 р. кількість уперше зареєстрованих випадків туберкульозу, включно з його рецидивами, становила 19 893, або 47,1 на 100 000 населення, що на 1,9% менше аналогічного періоду 2017 р. (48,0 на 100 000).

На сьогодні у Верховній Раді України зареєстровано проект Закону України «Про затвердження Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2018–2021 роки». 

Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами phc.org.ua