МОЗ змінює підходи до діагностики і лікування онкологічних захворювань

1 лютого 2019 о 16:39
1480

Напередодні Всесвітнього дня боротьби проти раку, який відзначають 4 лютого, у Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) України нагадують, що щороку близько 140 тис. українців вперше дізнаються про виявлене в них онкологічне захворювання. Наразі на обліку — майже 1 млн людей з онкологічною патологією, які успішно пройшли лікування і перебувають в ремісії. Розповідаємо детально, чому, як часто і де варто проходити онкоскринінги, що робити у разі хвороби.

Про профілактику і виявлення онкозахворювань

Запобігання хворобам і раннє виявлення є одними з ключових завдань трансформації охорони здоров’я. Це особливо актуально для онкологічних захворювань, адже більшість форм раку можна вилікувати на початкових стадіях. Наприклад, рак молочної залози на I стадії виліковний у 95% жінок. Натомість кожній четвертій жінці в Україні рак молочної залози діагностують вже на ІІІ–ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується. Схожа ситуація і зі здоров’ям чоловіків: у 21% випадків рак передміхурової залози виявляють вже на метастатичних стадіях.

Щоб не допустити таких ситуацій — вчасно проходьте профілактичні огляди у свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. Це дуже важливе право пацієнтів, нехтування яким може призвести до тяжких наслідків.

Ваш лікар вчасно виявить ризики для здоров’я, допоможе відкоригувати спосіб життя, а за потреби — направить на аналізи, до вузькопрофільних спеціалістів. Додатково лікар здійснює оцінку ризиків захворювань та розробляє індивідуальні програми та спостереження за здоров’ям. Якщо пацієнт у групі ризику, то Порядок надання первинної медичної допомоги передбачає профілактичні огляди та аналізи. Серед них — рак молочної залози (50–69 років, з 40 — при факторах ризику), колоректальний рак (жінки і чоловіки віком старше 50 років), рак передміхурової залози (з 40 років залежно від ступеня ризику).

Крім того, з липня цього року запрацює програма «Безкоштовна діагностика». За направленням вашого сімейного лікаря насправді безоплатно можна буде пройти 54 діагностичні та лікувальні послуги, серед яких обстеження на найбільш розповсюджені види онкологічної патології у чоловіків і жінок, а також видалення новоутворень: м’яких тканин і шкіри, у носі, гортані, вухах.

Тож якщо ви помітили будь-які зміни у своєму здоров’ї — негайно зверніться до свого сімейного лікаря чи терапевта!

Про лікування онкозахворювань

В Україні є 30 медичних закладів онкологічного профілю, в яких надається спеціалізована високотехнологічна онкологічна допомога. Трансформація третинної ланки, а саме онкологічної допомоги, запланована на 2020 рік. Саме тоді почнуться системні зміни у закладах. Але вже зараз МОЗ України зробило великий поступ у забезпеченості онкохворих пацієнтів необхідними ліками.

Ліки для дітей з онкологічною патологією вже другий рік поспіль забезпечуються майже на 100% з державного бюджету, а за напрямами «Доросла онкологія» та «Онкогематологія» у 2019 р. закладено коштів в державний бюджет більше, ніж у 2018 р.

Так, на дитячу онкологію в державному бюджеті 2019 р. закладено 631 млн грн., а на дорослу — 1,3 млрд грн. У минулому році оптимізація процесів дозволила МОЗ України вдвічі збільшити фінансування дорослої онкології: завдяки ефективності державних закупівель через міжнародні організації до передбачених за цим напрямом  709 млн грн. вдалося додати ще 910 млн грн. Закупівлі на загальну суму близько 1,6 млрд грн. дозволяють забезпечити високий відсоток покриття потреби в препаратах, що наявні в державних закупівлях.

Програма онкології загалом стала одним із найуспішніших прикладів значного зростання забезпеченості ліками. 90% препаратів з програми дорослої онкології сьогодні закуповують дешевше, ніж 2014 р. Так, наприклад, ціну на бікалутамід вдалося знизити у 19 разів, доцетаксел — у 6 разів, а на гемцитабін — у 4 рази.

У 2017 р. куплено у 6 разів більше нілотинібу, ніж закуповував МОЗ у 2014 р. Також ПРООН вдалося закупити препарат іматиніб для пацієнтів із хронічним мієлоїдним лейкозом у 67 разів дешевше, ніж це робило Міністерство до впровадження закупівель через міжнародні організації.

Завдяки ефективності державних закупівель через міжнародні організації за 4 роки вдалося значно розширити кількість позицій, які закуповує держава для лікування онкохворих. Це означає, що ще більше українців отримали дорогі препарати безоплатно. За даними звіту Центру протидії корупції, кількість препаратів у переліку ліків, які закуповує держава через міжнародні організації для дітей і дорослих з онкозахворюваннями, зросла на 30–40% залежно від програми.

Поліпшення забезпечення ліками онкохворих — це результат спільної роботи МОЗ України, Уряду та міжнародних організацій, які реалізували ефективні закупівлі.

Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua; antac.org.ua