У рамках реформи сільської медицини, ініційованої Президентом України Петром Порошенком, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства (Мінрегіон) України спільно з Міністерством охорони здоров’я (МОЗ) продовжує активну реалізацію проектів з будівництва сучасних медичних амбулаторій у сільській місцевості у регіонах України.
Проблеми сільської медицини
У сільській місцевості налічується близько 4 тис. амбулаторій та майже 13 тис. фельдшерсько-акушерських пунктів. Майже 80% не мають водопостачання, туалетів.
«У сільській місцевості проживає близько 30% всього населення України. Але якість надання первинної медичної допомоги на селі сьогодні перебуває в жахливому стані. Люди дуже чекають змін у цій сфері. Більшість старих медичних закладів у незадовільному санітарному стані, там немає навіть водопостачання та туалетів, зате є грибок на стінах тощо. Приміщення в аварійному стані. Ремонтувати такі морально застарілі будівлі дорожче, ніж будувати нові», — повідомив заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лев Парцхаладзе.
Для чого будують нові сучасні амбулаторії
Нові сучасні медичні амбулаторії, які наразі будуються у сільській місцевості, — це, по-перше, доступність медичної допомоги для кожного сільського мешканця. Це зручні та комфортні умови для пацієнтів, сучасне обладнання, включаючи телемедицину та службовий транспорт.
Що вже зроблено
Наразі затверджено будівництво 517 таких закладів у всіх областях. На більшій половині об’єктів вже розпочато будівельні роботи. У Кіровоградській, Дніпропетровській, Луганській, Миколаївській та Хмельницькій областях стартувало будівництво всіх об’єктів мережі закладів первинної медичної допомоги. У Кіровоградській області вже почали працювати нові амбулаторії у селах Протопопівка, Панчеве та Велика Виска.
Нові амбулаторії будуються за рахунок фінансування з державної субвенції місцевим бюджетам на реалізацію заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості. У 2017–2018 рр. її розмір — 5 млрд грн. У 2019 р. у державному бюджеті передбачено ще 1 млрд грн. на сільську медицину.
Нагадаємо, у рамках ініційованої Президентом України реформи сільської медицини Мінрегіон спільно з МОЗ вже відпрацювали створення ефективних спроможних мереж закладів первинної медичної допомоги (спільний наказ МОЗ та Мінрегіону від 06.02.2018 р. № 178/24 «Про затвердження Порядку формування спроможних мереж надання первинної медичної допомоги»), які затверджені обласними держадміністраціями. Зараз координується робота з будівництва нових сучасних медичних амбулаторій.
У Мінрегіон повідомляють, що головна мета проекту — боротьба із захворюваннями за трьома нозологічними формами: серцево-судинні захворювання, бронхіальна астма та цукровий діабет.
Також нагадаємо, що реформа сільської медицини проводиться на виконання Закону України від 14 листопада 2017 р. № 2206-VIII «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості».
Читайте також «Програма «Сільська медицина»: що отримають лікарі в першу чергу».
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.minregion.gov.ua, rada.gov.ua