Передумова
Як повідомляло наше видання, 20 лютого 2018 р. Катерину Амосову відсторонено від виконання обов’язків ректора Національного медичного університету (НМУ) імені О.О. Богомольця. Офіційним приводом для цього став зрив проведення іспиту «Крок 1. Стоматологія».
При цьому на офіційному сайті НМУ імені О.О. Богомольця 19 лютого 2018 р. опубліковано лист К. Амосової до в.о. міністра охорони здоров’я України Уляни Супрун та заступника міністра охорони здоров’я України Олександра Лінчевського (http://nmu.ua/news/lyst-v-o-ministru-moz-ukrayiny-ulyani-suprun/) з проханням терміново втрутитися в ситуацію із загрозою зриву ліцензованого іспиту «Крок 1. Стоматологія» внаслідок спекуляції ДО «Центр тестування при Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) України» своїм статусом монополіста з проведення ліцензійних іспитів.
Також керівництво НМУ імені О.О. Богомольця у відкритому листі до директора ДО «Центр тестування МОЗ України» від 19 лютого 2018 р. № 120/1–218 (http://nmu.ua/news/vidkrytyj-lyst-dyrektoru-tsentr-testuvannya-bulah-ye/) повідомляло про намір звернутися із позовом до суду у разі зриву проведення іспитів «Крок 1. Стоматологія».
Згодом МОЗ України надало офіційне роз’яснення своїм діям, звинувативши керівництво закладу у зриві навчального процесу і наголосивши на наявності повноважень «відсторонити керівника від роботи під час проведення перевірки обставин, що вказують на невиконання чи неналежне виконання ним своїх обов’язків». Водночас К. Амосова під час прес-конференції 20 лютого 2018 р. звинуватила МОЗ України у порушенні українського законодавства.
Сьогодення
20 грудня 2018 р. Окружний адміністративний суд міста Києва прийняв ухвалу по справі № 826/14303/18, відповідно до якої зупинив наказ МОЗ України про звільнення К. Амосової з посади ректора НМУ імені О.О. Богомольця та заборонив будь-кому обіймати цю посаду, крім К. Амосової. МОЗ України оскаржуватиме рішення суду та звернеться до Національної поліції зі скаргою на відповідного суддю.
На переконання профільного міністерства, відповідне рішення Окружного адміністративного суду міста Києва є прямим свідченням суддівського свавілля, адже:
- суд фактично вирішив трудовий спір, який не є в його компетенції, оскільки така справа вже розглядається Печерським районним судом міста Києва;
- всупереч законодавству суд позбавив НМУ імені О.О. Богомольця органу управління, оскільки заборонив МОЗ україни здійснювати управлінські функції. Відповідно до Закону України «Про вищу освіту» МОЗ України є засновником, власником та розпорядником коштів державного університету НМУ імені О.О. Богомольця. Натомість суд вирішив за власника, хто може очолювати університет, та фактично передав управління фінансами К. Амосовій. Це може призвести до порушення прав студентів та працівників, а також до неефективного використання державних коштів, оскільки велика частка фінансування складається з коштів державного бюджету.
Це рішення фактично відбирає право студентів на якісну медичну освіту, наголошують у Міністерстві. МОЗ України розцінює таке порушення закону, коли суд бере на себе функції власника, загрозливим для правової безпеки країни. Міністерство оскаржуватиме рішення суду та звернеться до Національної поліції України зі скаргою на відповідного суддю.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua