12 грудня 2018 р. Кабінет Міністрів України ухвалив рішення стосовно того, що обласні департаменти охорони здоров’я зобов’язані інформувати громадськість про наявність ліків у медичних закладах — вичерпна й актуальна інформація має бути відображена на офіційних сайтах. Крім того, регіональні департаменти повинні здійснювати моніторинг залишків лікарських засобів і вакцин у кожному закладі охорони здоров’я області та за потреби оперативно перерозподіляти їх між лікувальними закладами.
Тож відтепер на сайті кожного обласного департаменту охорони здоров’я в обов’язковому порядку має надаватися вичерпна інформація про наявність та вартість лікарських засобів і медичних виробів, закуплених за кошти Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел у закладах охорони здоров’я України. Тобто кожен українець матиме змогу перевірити, чи є у закладі охорони здоров’я потрібний і безплатний для пацієнтів препарат, і побачити, за якою вартістю здійснено закупівлю конкретних лікарських засобів. Це можна буде легко зробити в онлайн-режимі, навіть не виходячи з дому.
Постанова Уряду також затверджує нові правомочності обласних департаментів. Тепер кожен департамент повинен здійснювати моніторинг і робити перерозподіл лікарських засобів, медичних виробів та імунобіологічних препаратів (вакцин) у регіонах згідно з фактичною потребою лікарень та пацієнтів. Тобто якщо у якомусь районі, місті чи медичному закладі області закінчується певний препарат чи конкретна вакцина, обласний департамент повинен оперативно організувати надходження потрібних ліків чи вакцин із тих закладів області, де є їх надлишок. Неприпустимою є ситуація, коли при достатній забезпеченості області виникає дефіцит у окремих лікарнях. Обласні департаменти мають забезпечити, щоби пацієнти отримували безперервне, надійне та своєчасне лікування.
Наголошується, що Постанова № 298 «Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров’я» буде оприлюднена і набере чинності найближчим часом. Її реалізація дозволить забезпечити безперервне, надійне та своєчасне лікування для більшої кількості пацієнтів, а також уникнути численних корупційних ризиків і зловживань під час закупівель лікарських засобів та медичних виробів.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua