За даними Реєстру хворих на туберкульоз, за 9 міс 2018 р. в Україні досягнуто безпрецедентно високих цільових показників з охоплення тестуванням на ВІЛ пацієнтів із туберкульозом (ТБ) та призначення антиретровірусної терапії (АРТ) пацієнтам з коінфекцією ТБ/ВІЛ, як повідомили у Центрі громадського здоров’я МОЗ України.
Спільні зусилля — шлях до успіху
Цього неможливо було б досягти без спільних зусиль фахівців Центру громадського здоров’я, фтизіатричної служби, лікарів-інфекціоністів центрів профілактики та боротьби зі СНІДом, а також неурядових організацій України. На сьогодні всі пацієнти з ТБ можуть безкоштовно пройти діагностику ВІЛ-інфекції, а в разі встановлення діагнозу ВІЛ — і всі препарати для АРТ.
Ситуація в регіонах
Згідно з результатами аналізу, частка випадків ТБ в обстежених на ВІЛ з-поміж осіб, які лікувалися від ТБ протягом зазначеного періоду, становила 98,9% пацієнтів. У цьому зв’язку слід відзначити без перебільшення блискучу роботу протитуберкульозних служб Кіровоградської, Миколаївської та Херсонської областей. Адже тут обстежили на ВІЛ 100% пацієнтів із ТБ. В інших регіонах України охоплення тестуванням на ВІЛ також було високим та сягало значень від 97,9 до 99,9%. Важливу роль у цьому відіграв Центр громадського здоров’я МОЗ України, який забезпечив наявність достатньої кількості тестів на ВІЛ.
Охоплення АРТ
Показник охоплення АРТ серед пацієнтів з ТБ/ВІЛ загалом по країні сягнув 90,8%, тобто 3989 пацієнтів з ТБ/ВІЛ одночасно отримували лікування від ТБ та ВІЛ-інфекції. Кіровоградська область і тут посіла перше місце із результатом 100%. Такі результати свідчать про ефективну співпрацю між регіональними фтизіатричними службами і центрами профілактики та боротьби зі СНІДом. Зараз доступ до АРТ отримали всі пацієнти, незалежно від показників імуносупресії.
Водночас у 10 регіонах України не досягли цільового значення охоплення АРТ (90%), а саме Вінницькій (88,8%), Дніпропетровській (86,8%), Житомирській (85,9%), Київській (87,3%) областях; у місті Києві (89,6%); в Одеській (80,7%), Сумській (88,1%), Тернопільській (88,9%), Харківській (89,7%), Хмельницькій (71,4%), Чернігівській (89,3%) областях.
Високий загальний результат свідчить насамперед про розуміння важливості проблеми коінфекції ТБ/ВІЛ як на рівні медичної служби, так і серед пацієнтів. І хоча не всі регіони показали максимальні досягнення, досвід Кіровоградської області свідчить, що 100% виконання цільових показників можливе, і це вже стало реальністю.
Нагадаємо, що затверджено примірний статут і примірне положення регіональних центрів громадського здоров’я.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами phc.org.ua