Захворюваність на кір в Україні зростає щотижня, і ця тенденція продовжується.
Оперативні дані
За оперативними даними Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України, з початку 2018 р. на кір захворіли 36 455 осіб — 14 111 дорослих і 22 344 дитини. Якщо захворюваність залишиться на такому ж рівні, до кінця року кількість хворих на кір може перевищити найвищий показник захворюваності, зафіксований в Україні з 1991 р. (42 724 особи у 2006 р.). Ліків від кору не існує, єдиний спосіб захиститися від цього захворювання — вакцинація. Наразі в Україні достатньо вакцин для проведення планової та посиленої імунізації проти кору.
Ситуація в регіонах
Найбільше людей захворіли на кір у Львівській (усього 7364 особи: 2164 дорослих і 5200 дітей), Івано-Франківській (усього 3612 осіб: 971 дорослий і 2641 дитина), Закарпатській (усього 3459 осіб: 672 дорослих і 2787 дітей), Одеській (усього 2550 осіб: 1274 дорослих і 1276 дітей), у місті Києві (всього 2408 осіб: 1491 дорослий і 917 дітей) і Тернопільській (усього 2120 осіб: 773 дорослих і 1347 дітей) областях.
Кількість померлих поки що не збільшилася
Усього з початку року від ускладнень кору померли 15 осіб: 4 дорослих та 11 дітей.
Упродовж 44-го тижня 2018 р. на кір захворіли 1246 осіб: 359 дорослих і 887 дітей. Це на 5,5% менше, ніж попереднього тижня.
Заходи, які вживає МОЗ України
З метою координування управлінських заходів для забезпечення належного рівня вакцинації та збереження здоров’я громадян у кожному регіоні 1 листопада 2018 р. відбулася селекторна нарада МОЗ України з керівниками структурних підрозділів областей, проводиться оцінка ефективності управління імунобіологічними препаратами за підтримки ВООЗ та ЮНІСЕФ.
Станом на 1 листопада 2018 р. в Україні наявні 602 193 дози вакцин проти кору, паротиту і краснухи. Усі вакцини доставлені Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ).
Найбільший приріст захворюваності на кір відзначають якраз в тих областях, де рівень охоплення плановою вакцинацією найнижчий (Івано-Франківська, Закарпатська, Львівська області). Ризик захворіти підвищується і внаслідок спільного перебування дітей у школах та дитячих садках. Тому дуже важливо, щоб діти були вчасно щеплені за Календарем профілактичних щеплень.
Зазначимо, що невакциновані діти не можуть відвідувати школи та дитячі садки: МОЗ України та Міністерство освіти і науки України у спільному офіційному листі нагадали головам обласних та Київської міської державних адміністрацій про існуючі норми закону (ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»).
Хто найбільше хворіє?
Найбільше хворіють на кір діти віком 5–9 років (майже 32% усіх дітей). Це ті діти, які не отримали другу дозу КПК вчасно, внаслідок чого у них не виробився імунітет до хвороби. У рамках посиленої імунізації частка дітей, які вчасно отримали першу дозу КПК, становить 35,7% (найменше — у Чернівецькій, Одеській, Тернопільській, Івано-Франківській та Закарпатській областях). А частка тих дітей, які вчасно отримали дві дози, іще менша — 28,8% (найменша — у Запорізькій, Тернопільській, Закарпатській, Чернівецькій, Івано-Франківській областях).
Тому ще раз звертаємо увагу батьків: якщо ваша дитина пропустила першу чи другу дозу вакцини КПК за графіком, або ви не пам’ятаєте, коли та які щеплення ви робили дитині, зверніться до медичного закладу, щоб якнайшвидше отримати безплатне щеплення. Тепер зробити безплатне щеплення КПК та надолужити пропущені дози вакцини можна усім дітям віком до 18 років. Довідка для батьків щодо небезпеки кору та інформація щодо вакцинації проти кору — тут.
Для вироблення колективного імунітету необхідно, щоб рівень вакцинації досягав 95–98%.
26 червня 2018 р. у МОЗ України затвердили наказ про проведення безоплатної імунізації дорослих, які належать до груп ризику. Це рішення прийнято у зв’язку зі зростанням захворюваності на кір серед дорослих. Зокрема, йдеться про поширення захворюваності у групах, що проживають у спільному просторі (військові, учасники Операції об’єднаних сил, студенти), а також серед освітян і медиків.
Перевірити наявність вакцин у регіонах.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами phc.org.ua