Грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) свою активність найбільше проявляють в осінньо-зимовий період. З цього приводу Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України провів у Києві тренінг з організації епідеміологічного нагляду за грипом та ГРВІ. Захід було розраховано на епідеміологів закладів громадського здоров’я України та клініцистів, які беруть участь у дозорному епіднагляді за грипом та ГРВІ.
Презентовано новий проект наказу МОЗ
Зокрема, фахівцям презентували проект оновленого наказу МОЗ України про організацію епіднагляду за грипом та ГРВІ, який розроблено з урахуванням світової практики та рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).
Цей наказ істотно спрощує процедуру епідеміологічного нагляду та спрямований передусім на одержання якісних даних щодо захворюваності на грип та ГРВІ, а також отримання достовірних лабораторних даних стосовно циркуляції вірусів грипу. Запровадження нової моделі епідеміологічного та вірусологічного нагляду допоможе заощадити 15 млн грн. бюджетних коштів. Значну увагу також приділено вакцинації проти грипу, яка наразі є головною метою, аби мінімізувати тяжкі ускладнення захворювання.
Тож у перший день тренінгу медики навчилися розраховувати епідемічні пороги захворюваності на грип та ГРВІ з використанням міжнародної методики, впровадження якої також передбачене оновленим наказом.
Організація дозорного епіднагляду
Другий день був присвячений саме організації дозорного епіднагляду за грипом у шести регіонах України — Харківській, Львівській, Одеській, Сумській, Кіровоградській областях та місті Києві. У дозорному епіднагляді буде задіяно 19 закладів охорони здоров’я, серед яких вісім закладів первинної та 11 — вторинної медичної допомоги. Команди з епідеміологів, лікарів первинної та вторинної ланок відпрацьовували навички правильного визначення випадків у системі дозорного епіднагляду, а також забору матеріалу від хворих для вірусологічних досліджень.
Завідувач вірусологічної референс-лабораторії Ірина Демчишина презентувала результати конференції ВООЗ, яка відбулася в м. Атланта (США), щодо порядку добору штамів вірусу грипу для розробки сезонної вакцини проти грипу.
Здобуті на тренінгу знання фахівці регіонів, у яких функціонують дозорні заклади охорони здоров’я, використають під час пілотного виконання оновленого наказу МОЗ України про організацію епіднагляду за грипом та ГРВІ протягом епідемічного сезону 2018–2019 рр.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами phc.org.ua