Народні депутати від «Нашої України» пропонують Верховній Раді заборонити куріння водіями транспортних засобів та куріння в усіх транспортних засобах, в яких знаходяться особи віком до 16 років. У зв’язку з цим депутати підготували законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» та деяких законодавчих актів України».
Як зауважила Лілія Григорович, член депутатської фракції Блоку «Наша Україна — народна самооборона»: Народний Союз «Наша Україна», Політична партія «Вперед, Україно!», Народний Рух України, Українська Народна Партія, Українська республіканська партія «Собор», Партія Християнсько-Демократичний Союз, Європейська партія України, Громадянська партія «ПОРА», Партія захисників Вітчизни, наша країна виглядає дуже непрезентабельно на фоні багатьох інших європейських країн, в яких куріння вже давно дійшло до крайнього мінімуму. Значного поширення в нашій країні таке негативне явище, як тютюнопаління, набуло вже дуже давно. На нашій планеті 1,3 млрд людей, які палять. Згідно з результатами досліджень соціального центру Єврокомісії «Євробарометра», які були опубліковані напередодні Всесвітнього дня без тютюну 2010 р., середньостатистичний курець в Європейському Союзі викурює 14 цигарок на день, а в нашій країні щорічно долучаються до паління 100 тис. громадян. За даними ВООЗ в Україні щорічно від хвороб, пов’язаних з курінням помирають 120 тис. людей. Тому куріння є не лише особистою проблемою кожної людини, але й гострою соціальною проблемою, з якою пов’язане майбутнє всього людства.
Дуже розповсюдженим став продаж продуктів, створених повністю або частково з тютюну у вигляді пилу, маленьких часток, або у їхній комбінації в конвертах чи інших формах, які передбачаються для продукту, готового до вжитку. Однак на законодавчому рівні продаж таких продуктів не заборонений.
В Україні прийнято вже цілу низку нормативно-правових актів, які регулюють питання продажу, маркування та вживання тютюнових виробів. Однак вони не є повною мірою досконалими і потребують коригування.
Наразі в Законі України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» та в Законі України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» вимагається тільки маркування на пачках тютюнових виробів інформації про вміст смоли та нікотину в диму однієї цигарки. Однак інформація про вміст монооксиду вуглецю в димі однієї цигарки не вимагається.
Вплив монооксиду вуглецю дуже небезпечний для організму людини. Ця небезпека підвищується за рахунок того, що він не має запаху, тому отруєння може настати непомітно. Навіть незначна його кількість, що потрапляє у повітря та вдихається людиною, може викликати запаморочення і нудоту, а вдихання повітря, в якому міститься 0,3% СО за об’ємом, може призвести до смерті людини.
Практика європейський держав демонструє, що на законодавчому рівні встановлено обов’язкове маркування на пачках тютюнових виробів інформації про вміст смоли, нікотину та монооксиду вуглецю, а також заборону продажу тютюну орального вжитку.
Відомим є той факт, що водії всіх транспортних засобів палять за кермом. Така ситуація призводить до чисельних дорожньо-транспортних подій і пожеж, особливо в літній період. У Законі Великобританії «Про правила дорожнього руху» вважається правопорушенням паління водієм за кермом і встановлюються штрафні санкції.
Не менш важливим є врегулювання питання щодо заборони куріння тютюнових виробів в усіх транспортних засобах, в яких знаходяться особи віком до 16 років.
На законодавчому рівні встановлена заборона куріння тютюнових виробів в усіх транспортних засобах, в яких знаходяться діти, у багатьох країнах, зокрема у США, Канаді, Австралії, Шотландії, Великобританії.
В Австралії це правопорушення прирівнюється до такого злочину, як «жорстоке поводження з дитиною», і карається позбавленням волі. У більшості країн, якщо особа курить в машині, де знаходиться дитина, на порушника накладаються штрафні санкції.
Тому проектом Закону пропонується визначити поняття «тютюн орального вжитку», заборонити його продаж, доповнити перелік інформації про інгредієнти тютюнових виробів та маркування тютюнових виробів відомостями про вміст монооксиду вуглецю, а також встановити повну заборону тютюнопаління водіями транспортних засобів і в усіх транспортних засобах, в яких знаходяться особи віком до 16 років.
Прийняття цього проекту дозволить заборонити продаж, реалізацію тютюну орального вжитку, куріння водієм транспортного засобу та в усіх транспортних засобах, в яких знаходяться особи віком до 16 років, доповнити перелік інформації про інгредієнти тютюнових виробів, встановити обов’язок інформувати людей про вміст монооксиду вуглецю в димі однієї цигарки з метою зменшення обсягів куріння, захисту здоров’я дітей і формування здорового суспільства.
За матеріалами w1.c1.rada.gov.ua