Верховна Рада України
В Порядку законодавчої ініціативи відповідно до статті 93 Конституції України та статті 12 Закону України «Про статус народного депутата України» вношу на розгляд Верховної Ради України проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» та деяких законодавчих актів України.
Доповідати законопроект під час його розгляду на пленарному засіданні Верховної Ради України буде народний депутат України Л.С. Григорович.
Додаток: 1.Подання на 1 арк.
2.Проект Закону України на 3 арк.
3.Пояснювальна записка на 5 арк.
4.Порівняльна таблиця на 22 арк.
5.Проект Постанови Верховної Ради України на 1 арк.
6. Документи законопроекту в електронному вигляді
Народні депутати України: Л.С. Григорович В.Г. Карпук
З.В. Шкутяк
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України
Про внесення змін до Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» та деяких законодавчих актів України
1. Обґрунтування необхідності прийняття акта
Проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» та деяких законодавчих актів України» розроблено з метою вдосконалення чинного законодавства України та приведення його у відповідність до європейський стандартів.
Відповідно до положень Закону України «Про загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу», адаптація законодавства України до законодавства ЄС є пріоритетною складовою процесу інтеграції України до Європейського Союзу, що в свою чергу є пріоритетним напрямом української зовнішньої політики.
Згідно Розділу V Закону України «Про загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу» на першому етапі виконання Програми до пріоритетних сфер, в яких здійснюється адаптація законодавства України, віднесені сфери, визначені статтею 51 Угоди про партнерство та співробітництво між Україною та Європейськими Співтовариствами та їх державами-членами, зокрема, охорона здоров’я людей, тварин і рослин.
На сьогоднішній день триває переговорний процес щодо підписання Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом (далі-Угода). Також вже був прийнятий проект Угоди, відповідно до положень якого Україна взяла на себе зобов’язання імплементувати положення Директиви Європейського Парламенту та Ради ЄС 2001/37/ЄС від 5 червня 2001 року про наближення законодавчих, нормативних та адміністративних актів держав-членів щодо виробництва, реклами/представлення/презентації та продажу тютюнових виробів (Official Journal L 194 від 18.07.2001) (протягом 16 місяців після набуття чинності Угоди) та Директиви Європейського Парламенту та Ради 2003/33/ЄС від 26 травня 2003 року про наближення законодавчих, нормативних та адміністративних актів держав-членів про рекламу та спонсорство тютюнових виробів (Official Journal L 152 від 20.06.2003) (протягом 6 місяців після набуття чинності Угоди).
Значного поширення в нашій країні вже набуло таке негативне явище, як тютюнопаління. На нашій планеті 1,3 млрд. людей, які палять. Згідно з дослідженнями соціального центру Єврокомісії «Євробарометра», які були опубліковані напередодні Всесвітнього дня без тютюну 2010 року, середньостатистичний курець в ЄС викурює 14 цигарок на день, а в нашій країні щорічно долучаються до паління 100 тисяч українців. За даними ВООЗ в Україні щорічно від хвороб, пов’язаних з курінням помирає 120 тисяч людей. Тому, куріння є не лише особистою проблемою кожної людини, але і гострою соціальною проблемою, з якою пов’язане майбутнє всього людства.
Дуже розповсюдженим став продаж продуктів, створених повністю або частково з тютюну у вигляді пилу, маленьких часток, або у їхній комбінації в конвертах чи інших формах, які передбачаються для продукту, готового до вжитку. Однак, на законодавчому рівні продаж таких продуктів не заборонений.
В Україні прийнято вже цілу низку нормативно-правових актів, які регулюють питання продажу, маркування та вживання тютюнових виробів. Однак, вони не є повною мірою досконалими і потребують корегування.
Наразі в Законі України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» та в Законі України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» вимагається тільки маркування на пачках тютюнових виробів інформації про вміст смоли та нікотину в диму однієї цигарці. Однак, інформація про вміст монооксиду вуглецю в димі однієї цигарки не вимагається.
Вплив монооксиду вуглецю є дуже небезпечним для організму людини. Ця небезпека збільшується за рахунок того, що він не має запаху і отруєння може настати непомітно. Навіть незначна його кількість, що потрапляє у повітря та вдихається людиною, може викликати запаморочення і нудоту, а вдихання повітря, в якому міститься 0,3% СО за об’ємом, може призвести до смерті людини.
Слід відмітити, що практика європейський держав демонструє, що на законодавчому рівні встановлено обов’язкове маркування на пачках тютюнових виробів інформації про вміст смоли, нікотину та монооксиду вуглецю, та заборону продажу тютюну орального вжитку.
Відомим є той факт, що водії всіх транспортних засобів палять за кермом. Така ситуація призводить до чисельних дорожньо-транспортних пригод і пожеж, особливо в літні періоди.
В Законі Великобританії «Про правила дорожнього руху» вважається правопорушенням паління водієм за кермом і встановлюються штрафні санкції.
Також законодавством Кіпру передбачений штраф за куріння водієм за кермом.
Не менш важливим є врегулювання питання щодо заборони куріння тютюнових виробів в усіх транспортних засобах, в яких знаходяться особи віком до 16 років.
На законодавчому рівні встановлена заборона куріння тютюнових виробів в усіх транспортних засобах, в яких знаходяться діти в таких країнах, зокрема: США, Канада, Австралія, Шотландія, Великобританії та інші.
В Австралії таке правопорушення прирівнюється до такого злочину як «жорстоке поводження з дитиною» і карається позбавленням волі.
В більшості країн, якщо особа курить в машині де знаходиться дитина, то на порушника накладаються штрафні санкції.
Тому, проектом Закону пропонується визначити поняття тютюн орального вжитку, заборонити його продаж, доповнити перелік інформації про інгредієнти тютюнових виробів та маркування тютюнових виробів відомостями про вміст монооксиду вуглецю, а також встановити повну заборону тютюнопаління водіями транспортних засобів і в усіх транспортних засобах, в яких знаходяться особи віком до 16 років.
2. Мета і шляхи її досягнення
Метою розробки законопроекту є приведення норм національного законодавства у відповідність до європейських стандартів шляхом вдосконалення чинного законодавства щодо продажу, маркування, вживання та заборони куріння тютюнових виробів.
3. Загальна характеристика і основні положення проекту
Законопроектом пропонується визначити нове поняття «тютюн орального вжитку», доповнити перелік інформації про інгредієнти тютюнових виробів та маркування тютюнових виробів інформацією про вміст монооксиду вуглецю, встановити повну заборону продажу, реалізації тютюну орального вжитку, куріння водіями транспортних засобів та в усіх транспортних засобах, в яких знаходяться особи віком до 16 років, а також встановити адміністративну відповідальність за куріння в усіх транспортних засобах, в яких знаходяться особи віком до 16 років.
Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.
4. Правові аспекти
Дана сфера правовідносин регулюється Конституцією України, Законом України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Законом України «Про дорожній рух», Кодексом України про адміністративні правопорушення та Рамковою конвенцією ВООЗ з боротьби проти тютюну від 21 травня 2003 року (Закон України Про ратифікацію Рамкової конвенції Всесвітньої організації охорони здоров’я із боротьби проти тютюну від 15.03.2006).
5. Фінансово-економічне обґрунтування
Реалізація положень проекту Закону не потребує додаткових коштів з Державного бюджету України.
6. Прогноз результатів
Прийняття даного проекту дозволить заборонити продаж, реалізацію тютюну орального вжитку, куріння водієм транспортного засобу та в усіх транспортних засобах, в яких знаходяться особи віком до 16 років, доповнити перелік інформації про інгредієнти тютюнових виробів, встановити обов’язок інформувати людей про вміст монооксиду вуглецю в димі однієї цигарки з метою зменшення обсягів куріння, захисту здоров’я дітей і формування здорового суспільства.
Народні депутати України: Л.С. Григорович, В.Г. Карпук,
З.В. Шкутяк
Порівняльна таблиця до проекту Закону України про внесення змін до Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» та деяких законодавчих актів України
Закон України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» |
|
Чинна редакція | Редакція, що пропонується |
Стаття 1 Визначення термінів Для цілей цього Закону наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: тютюнові вироби — сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування; тютюновий дим — продукти згорання тютюнових виробів, що виділяються в повітря внаслідок їх куріння; упаковка — пачка, коробка чи будь-яке інше упакування тютюнових виробів для їх реалізації (крім транспортної тари), за винятком прозорих обгорток, що застосовуються в роздрібній торгівлі. {Абзац п’ятнадцятий статті 1 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3425-IV (3425-15) від 09.02.2006}. |
Стаття 1 Визначення термінів Для цілей цього Закону наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: ………. тютюнові вироби — сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування; тютюновий дим — продукти згорання тютюнових виробів, що виділяються в повітря внаслідок їх куріння; тютюн орального вжитку-всі продукти призначені для орального вжитку, крім продуктів, які курять або жують, створені повністю або частково з тютюну у вигляді пилу, маленьких часток, або у їхній комбінації, особливо ті, що представлені у дозованих або пористих конвертах або у вигляді, який передбачається для продукту, готового до вжитку; упаковка — пачка, коробка чи будь-яке інше упакування тютюнових виробів для їх реалізації (крім транспортної тари), за винятком прозорих обгорток, що застосовуються в роздрібній торгівлі. {Абзац п’ятнадцятий статті 1 із змінами, внесеними згідно із Законом N№3425-IV (3425-15) від 09.02.2006}. |
Стаття 3 Основні завдання цього Закону Основними завданнями цього Закону є: визначення правових і організаційних засад державної політики щодо попередження куріння тютюнових виробів серед дітей і молоді та зменшення вживання тютюнових виробів громадянами з метою зниження ризику розвитку захворювань, втрати працездатності та їхньої передчасної смертності внаслідок куріння тютюнових виробів чи інших способів їх вживання; визначення повноважень Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення; посилення державного контролю за безпечністю тютюнових виробів, що виробляються в Україні або ввозяться в Україну, та зменшення токсичності тютюнових виробів шляхом зниження вмісту нікотину, смоли, інших шкідливих для здоров’я людини речовин та інгредієнтів тютюнових виробів, що входять до складу тютюнових виробів і виділяються з тютюновим димом під час їх куріння; |
Стаття 3 Основні завдання цього Закону Основними завданнями цього Закону є: визначення правових і організаційних засад державної політики щодо попередження куріння тютюнових виробів серед дітей і молоді та зменшення вживання тютюнових виробів громадянами з метою зниження ризику розвитку захворювань, втрати працездатності та їхньої передчасної смертності внаслідок куріння тютюнових виробів чи інших способів їх вживання; визначення повноважень Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення; посилення державного контролю за безпечністю тютюнових виробів, що виробляються в Україні або ввозяться в Україну, та зменшення токсичності тютюнових виробів шляхом зниження вмісту нікотину, смоли, монооксиду вуглецю, інших шкідливих для здоров’я людини речовин та інгредієнтів тютюнових виробів, що входять до складу тютюнових виробів і виділяються з тютюновим димом під час їх куріння; |
Стаття 5 Основні напрями державної політики щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення Основними напрямами державної політики щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення є: зміцнення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я для забезпечення реалізації комплексу заходів щодо відновлення та зміцнення здоров’я населення, пропаганди здорового способу життя; удосконалення гігієнічної регламентації тютюнових виробів та методик визначення відповідності вмісту смоли та нікотину, інших шкідливих речовин, що містяться в тютюнових виробах та виділяються з тютюновим димом під час їх куріння, встановленим законом показникам з урахуванням вимог міжнародного законодавства; забезпечення дотримання суб’єктами господарювання відповідних стандартів, норм і правил під час виробництва та реалізації тютюнових виробів; |
Стаття 5 Основні напрями державної політики щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення Основними напрямами державної політики щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення є: зміцнення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я для забезпечення реалізації комплексу заходів щодо відновлення та зміцнення здоров’я населення, пропаганди здорового способу життя; удосконалення гігієнічної регламентації тютюнових виробів та методик визначення відповідності вмісту смоли, нікотину та монооксиду вуглецю, інших шкідливих речовин, що містяться в тютюнових виробах та виділяються з тютюновим димом під час їх куріння, встановленим законом показникам з урахуванням вимог міжнародного законодавства; забезпечення дотримання суб’єктами господарювання відповідних стандартів, норм і правил під час виробництва та реалізації тютюнових виробів; |
Стаття 10. Вимоги щодо здійснення діяльності, пов’язаної з Діяльність, пов’язана з виробництвом, оптовою та роздрібною торгівлею, експортом і імпортом тютюнових виробів, здійснюється відповідно до закону, з урахуванням встановлених цією статтею заборон. Забороняється виробництво (крім виробництва для експорту) та імпорт для реалізації на території України тютюнових виробів: сигарет, в яких показники вмісту нікотину та смоли в диму із використанням на їх упаковці термінів,написів, торговельних марок, зображень, символічних або будь-яких інших знаків, що можуть вводити в оману або створювати неправильне враження щодо характеристик тютюнових виробів, їх впливу на здоров’я, або прямо чи опосередковано створювати помилкове враження про те, що визначений тютюновий виріб є менш шкідливим, ніж інші тютюнові вироби, у тому числі включати такі терміни, як «із низьким вмістом смол», «легкі», «супер легкі», «ультра легкі» та їх аналоги іншими мовами. {Абзац четвертий частини другої статті 10 набирає чинності з 1 січня 2007 року згідно з пунктом 1 {Частина друга статті 10 в редакції Закону № 3425-IV (3425-15) від 09.02.2006 } Виробнику тютюнових виробів забороняється вміщувати в упаковку тютюнових виробів вкладки, що містять терміни, написи, торговельні марки, зображення, символічні або будь-які інші знаки, {Частина третя статті 10 в редакції Закону № 3425-IV (3425-15) Забороняється включення тютюнових виробів і предметів, пов’язаних з їх вживанням, до гуманітарної допомоги, а також поширення тютюнових виробів серед населення безоплатно. {Частина четверта статті 10 в редакції Закону № 1512-VI (1512-17) від 11.06.2009 } Забороняється підтримка виробництва (імпорту) тютюну та {Частина п’ята статті 10 в редакції Закону № 3425-IV (3425-15) від 09.02.2006 } |
Стаття 10. Вимоги щодо здійснення діяльності, пов’язаної з Діяльність, пов’язана з виробництвом, оптовою та роздрібною торгівлею, експортом і імпортом тютюнових виробів, здійснюється відповідно до закону, з урахуванням встановлених цією статтею заборон. Забороняється виробництво (крім виробництва для експорту) та імпорт для реалізації на території України тютюнових виробів: сигарет, в яких показники вмісту нікотину та смоли в диму на упаковці яких відсутні медичні попередження споживачів тютюнових виробів і інформаційний напис про вміст нікотину, смоли та монооксиду вуглецю в диму однієї сигарети (щодо сигарет); {Абзац третій частини другої статті 10 набирає чинності з 1 січня 2007 року згідно з пунктом 1 статті 21 цього Закону; в редакції Закону № 1512-VI (1512-17) від 11.06.2009; із змінами, внесеними згідно із Законом № 1824-VI (1824-17) від 21.01.2010 } із використанням на їх упаковці термінів,написів, торговельних марок, зображень, символічних або будь-яких інших знаків, що можуть вводити в оману або створювати неправильне враження щодо характеристик тютюнових виробів, їх впливу на здоров’я, або прямо чи опосередковано створювати помилкове враження про те, що визначений тютюновий виріб є менш шкідливим, ніж інші тютюнові вироби, у тому числі включати такі терміни, як «із низьким вмістом смол», «легкі», «супер легкі», «ультра легкі» та їх аналоги іншими мовами; {Абзац четвертий частини другої статті 10 набирає чинності з 1 січня 2007 року згідно з пунктом 1 {Частина друга статті 10 в редакції Закону № 3425-IV (3425-15) від 09.02.2006 } тютюну орального вжитку. Виробнику тютюнових виробів забороняється вміщувати в упаковку тютюнових виробів вкладки, що містять терміни, написи, торговельні марки, зображення, символічні або будь-які інші знаки, {Частина третя статті 10 в редакції Закону № 3425-IV (3425-15) Забороняється включення тютюнових виробів і предметів, пов’язаних з їх вживанням, до гуманітарної допомоги, а також поширення тютюнових виробів серед населення безоплатно. {Частина четверта статті 10 в редакції Закону № 1512-VI (1512-17) від 11.06.2009 } Забороняється підтримка виробництва (імпорту) тютюну та {Частина п’ята статті 10 в редакції Закону № 3425-IV (3425-15) від 09.02.2006 } |
Стаття 11 Вимоги щодо вмісту шкідливих для здоров’я людини речовин та інгредієнтів, що входять до складу тютюнових виробів та виділяються з тютюновим димом під час їх куріння, та інформації про шкідливі речовини та інгредієнти тютюнових виробів Визначення вмісту нікотину, смоли, інших шкідливих для здоров’я людини речовин, у тому числі інгредієнтів тютюнових виробів, у тютюнових виробах та тютюновому димі здійснюється організаціями (лабораторіями), яким в установленому законом порядку надано право випробування продукції на відповідність її вимогам безпеки для здоров’я та життя людини. Зазначені організації (лабораторії) включаються органом з питань технічного регулювання та споживчої політики до відповідного переліку, який підлягає оприлюдненню. Контроль за додержанням визначених законом показників вмісту нікотину та смоли, а також показників вмісту інших шкідливих для здоров’я людини речовин та інгредієнтів тютюнових виробів у тютюнових виробах, що виробляються, реалізуються на території України, здійснює в межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади у сфері охорони здоров’я. Центральний орган виконавчої влади у сфері охорони здоров’я щорічно публікує переліки шкідливих для здоров’я людини речовин та інгредієнтів тютюнових виробів, що входять до складу тютюнових виробів та виділяються з тютюновим димом під час їх куріння, а також інформує населення через засоби масової інформації про шкідливі речовини та інгредієнти тютюнових виробів, що містяться в складі тютюнових виробів та виділяються з тютюновим димом при їх курінні, про шкоду для здоров’я людини вживання тютюнових виробів. Виробник або імпортер тютюнових виробів на вимогу центрального органу виконавчої влади у сфері охорони здоров’я зобов’язаний у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, надати інформацію про вміст шкідливих для здоров’я людини речовин: нікотину, смоли, інших шкідливих для здоров’я речовин та інгредієнтів, що містяться в тютюнових виробах і виділяються з тютюновим димом під час їх куріння. |
Стаття 11 Вимоги щодо вмісту шкідливих для здоров’я людини речовин та інгредієнтів, що входять до складу тютюнових виробів та виділяються з тютюновим димом під час їх куріння, та інформації про шкідливі речовини та інгредієнти тютюнових виробів Визначення вмісту нікотину, смоли, монооксиду вуглецю, інших шкідливих для здоров’я людини речовин, у тому числі інгредієнтів тютюнових виробів, у тютюнових виробах та тютюновому димі здійснюється організаціями (лабораторіями), яким в установленому законом порядку надано право випробування продукції на відповідність її вимогам безпеки для здоров’я та життя людини. Зазначені організації (лабораторії) включаються органом з питань технічного регулювання та споживчої політики до відповідного переліку, який підлягає оприлюдненню. Контроль за додержанням визначених законом показників вмісту нікотину, смоли та монооксиду вуглецю, а також показників вмісту інших шкідливих для здоров’я людини речовин та інгредієнтів тютюнових виробів у тютюнових виробах, що виробляються, реалізуються на території України, здійснює в межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади у сфері охорони здоров’я. Центральний орган виконавчої влади у сфері охорони здоров’я щорічно публікує переліки шкідливих для здоров’я людини речовин та інгредієнтів тютюнових виробів, що входять до складу тютюнових виробів та виділяються з тютюновим димом під час їх куріння, а також інформує населення через засоби масової інформації про шкідливі речовини та інгредієнти тютюнових виробів, що містяться в складі тютюнових виробів та виділяються з тютюновим димом при їх курінні, про шкоду для здоров’я людини вживання тютюнових виробів. Виробник або імпортер тютюнових виробів на вимогу центрального органу виконавчої влади у сфері охорони здоров’я зобов’язаний у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, надати інформацію про вміст шкідливих для здоров’я людини речовин: нікотину, смоли, монооксиду вуглецю, інших шкідливих для здоров’я речовин та інгредієнтів, що містяться в тютюнових виробах і виділяються з тютюновим димом під час їх куріння. |
Стаття 12. Медичні попередження споживачів тютюнових виробів На кожній упаковці тютюнових виробів повинно бути зазначено основне медичне попередження споживачів тютюнових виробів та одне додаткове медичне попередження про шкоду, якої завдає здоров’ю людини куріння тютюнових виробів, відомості щодо вмісту нікотину та смоли, що входять до складу тютюнових виробів і виділяються з тютюновим димом під час їх куріння. На одній більшій зовнішній стороні упаковки тютюнових виробів зазначається основне медичне попередження споживачів тютюнових виробів: «Куріння призводить до серцево-судинних захворювань та раку легенів». На другій більшій зовнішній стороні упаковки тютюнових виробів зазначається одне із шести додаткових медичних попереджень такого змісту:»Куріння під час вагітності шкодить вашій дитині»; «Тютюновий дим шкодить здоров’ю тих, хто вас оточує»; «Куріння викликає залежність, не починайте курити!»; «Куріння викликає імпотенцію»; «Захистіть дітей: не дозволяйте їм дихати вашим димом»; «Курці помирають рано». Кожний варіант текстів додаткових медичних попереджень наноситься виробником тютюнових виробів на упаковки тютюнових виробів почергово. Основне та додаткове медичні попередження споживачів тютюнових виробів повинні займати не менше 30 відсотків площі зовнішньої поверхні кожної більшої сторони упаковки тютюнових виробів. Інформація щодо вмісту нікотину та смоли, що входять до складу тютюнових виробів і виділяються з тютюновим димом під час їх куріння, зазначається на зовнішній поверхні однієї меншої сторони упаковки тютюнових виробів і повинна займати не менше 15 відсотків площі цієї сторони. ……….. |
Стаття 12. Медичні попередження споживачів тютюнових виробів На кожній упаковці тютюнових виробів повинно бути зазначено основне медичне попередження споживачів тютюнових виробів та одне додаткове медичне попередження про шкоду, якої завдає здоров’ю людини куріння тютюнових виробів, відомості щодо вмісту нікотину, смоли та монооксиду вуглецю, що входять до складу тютюнових виробів і виділяються з тютюновим димом під час їх куріння. На одній більшій зовнішній стороні упаковки тютюнових виробів зазначається основне медичне попередження споживачів тютюнових виробів: «Куріння призводить до серцево-судинних захворювань та раку легенів». На другій більшій зовнішній стороні упаковки тютюнових виробів зазначається одне із шести додаткових медичних попереджень такого змісту:»Куріння під час вагітності шкодить вашій дитині»; «Тютюновий дим шкодить здоров’ю тих, хто вас оточує»; «Куріння викликає залежність, не починайте курити!»; «Куріння викликає імпотенцію»; «Захистіть дітей: не дозволяйте їм дихати вашим димом»; «Курці помирають рано». Кожний варіант текстів додаткових медичних попереджень наноситься виробником тютюнових виробів на упаковки тютюнових виробів почергово. Основне та додаткове медичні попередження споживачів тютюнових виробів повинні займати не менше 30 відсотків площі зовнішньої поверхні кожної більшої сторони упаковки тютюнових виробів. Інформація щодо вмісту нікотину, смоли та монооксиду вуглецю, що входять до складу тютюнових виробів і виділяються з тютюновим димом під час їх куріння, зазначається на зовнішній поверхні однієї меншої сторони упаковки тютюнових виробів і повинна займати не менше 15 відсотків площі цієї сторони. ……….. |
Стаття 13. Обмеження щодо реалізації (продажу) та вживання тютюнових виробів Реалізація (продаж) тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, особам, які не досягли 18 років, а також реалізація (продаж) тютюнових виробів в упаковках, о містять менше ніж 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар) забороняються. Законом можуть встановлюватися й інші обмеження щодо реалізації (продажу) тютюнових виробів. Забороняється куріння тютюнових виробів: 1) у ліфтах і таксофонах; 2) у закладах охорони здоров’я; 3) у навчальних та освітньо-виховних закладах; 4) на дитячих майданчиках; 5) на спортивних майданчиках; 6) у під’їздах жилих будинків; 7) у підземних переходах; 8) у громадському транспорті (включаючи транспорт міжнародного сполучення). Забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів: 1) у закладах громадського харчування; 2) у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ; 3) у приміщеннях закладів культури; 4) у приміщеннях закритих спортивних споруд; 5) у приміщеннях підприємств, установ та організацій всіх форм власності. ……… |
Стаття 13. Обмеження щодо реалізації (продажу) та вживання тютюнових виробів Реалізація (продаж) тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, особам, які не досягли 18 років, а також реалізація (продаж) тютюнових виробів в упаковках, о містять менше ніж 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар) забороняються. Законом можуть встановлюватися й інші обмеження щодо реалізації (продажу) тютюнових виробів. Забороняється куріння тютюнових виробів: 1) у ліфтах і таксофонах; 2) у закладах охорони здоров’я; 3) у навчальних та освітньо-виховних закладах; 4) на дитячих майданчиках, а також у автомобільному транспортному засобі, якщо там знаходяться особи молодше 16 років; 5) на спортивних майданчиках; 6) у під’їздах жилих будинків; 7) у підземних переходах; 8) у громадському транспорті (включаючи транспорт міжнародного сполучення); Забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів: 1) у закладах громадського харчування; 2) у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ; 3) у приміщеннях закладів культури; 4) у приміщеннях закритих спортивних споруд; 5) у приміщеннях підприємств, установ та організацій всіх форм власності. ……… |
Стаття 20. Відповідальність за порушення законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення (Стаття 20 набирає чинності з 1 січня 2007 року згідно з пунктом 1 статті 21 цього Закону) Особи, винні у порушенні законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення, несуть відповідальність згідно з законом. За порушення норм цього Закону спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів, стандартизації, метрології, підтвердження відповідності застосовує фінансові санкції до суб’єктів господарювання у разі: роздрібної реалізації тютюнових виробів без медичних попереджень споживачів тютюнових виробів і інформаційного напису про вміст нікотину та смоли в диму однієї сигарети (щодо сигарет), — від п’ятдесяти гривень до десяти тисяч гривень; {Абзац другий частини другої статті 20 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1824-VI (1824-17) від 21.01.2010 } роздрібної реалізації тютюнових виробів, у яких вміст шкідливих речовин перевищує встановлені цим Законом допустимі рівні, — від ста гривень до двадцяти тисяч гривень; роздрібної реалізації тютюнових виробів з використанням на їх упаковці слів, що містять додаткові характеристики тютюнових виробів:»з низьким вмістом смоли», «легкі», «суперлегкі», «ультралегкі», аналоги таких слів іноземними мовами, які створюють враження про те, що такий тютюновий виріб менш шкідливий для здоров’я, — від п’ятдесяти гривень до десяти тисяч гривень; імпорту, оптової реалізації тютюнових виробів на території України без медичних попереджень споживачів тютюнових виробів і інформаційного напису про вміст нікотину та смоли в диму однієї сигарети (щодо сигарет), — від п’ятисот гривень до десяти тисяч імпорту, оптової реалізації тютюнових виробів на території України, у яких вміст шкідливих речовин перевищує встановлені цим Законом допустимі рівні, — від тисячі гривень до двадцяти тисяч гривень; імпорту, оптової реалізації тютюнових виробів з використанням на їх упаковці слів, що містять додаткові характеристики тютюнових виробів: «з низьким вмістом смоли», «легкі», «суперлегкі», «ультралегкі», аналоги таких слів іноземними мовами, які створюють враження про те, що такий тютюновий виріб менш шкідливий для здоров’я, — від п’ятисот гривень до десяти тисяч гривень; виробництва та введення в обіг на території України тютюнових виробів без медичних попереджень споживачів тютюнових виробів і інформаційного напису про вміст нікотину та смоли в диму однієї сигарети (щодо сигарет), — від двох тисяч гривень до двадцяти тисяч гривень; {Абзац восьмий частини другої статті 20 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1824-VI (1824-17) від 21.01.2010 } виробництва та введення в обіг на території України тютюнових виробів, у яких вміст шкідливих речовин перевищує встановлені цим Законом допустимі рівні, — від п’яти тисяч гривень до п’ятдесяти тисяч гривень; ……….. |
Стаття 20. Відповідальність за порушення законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення (Стаття 20 набирає чинності з 1 січня 2007 року згідно з пунктом 1 статті 21 цього Закону) Особи, винні у порушенні законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення, несуть відповідальність згідно з законом. За порушення норм цього Закону спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів, стандартизації, метрології, підтвердження відповідності застосовує фінансові санкції до суб’єктів господарювання у разі: роздрібної реалізації тютюнових виробів без медичних попереджень споживачів тютюнових виробів і інформаційного напису про вміст нікотину, смоли та монооксиду вуглецю в диму однієї сигарети (щодо сигарет), — від п’ятдесяти гривень до десяти тисяч гривень; {Абзац другий частини другої статті 20 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1824-VI (1824-17) від 21.01.2010 } роздрібної реалізації тютюнових виробів, у яких вміст шкідливих речовин перевищує встановлені цим Законом допустимі рівні, а також тютюну орального вжитку — від ста гривень до двадцяти тисяч гривень; роздрібної реалізації тютюнових виробів з використанням на їх упаковці слів, що містять додаткові характеристики тютюнових виробів:»з низьким вмістом смоли», «легкі», «суперлегкі», «ультралегкі», аналоги таких слів іноземними мовами, які створюють враження про те, що такий тютюновий виріб менш шкідливий для здоров’я, — від п’ятдесяти гривень до десяти тисяч гривень; імпорту, оптової реалізації тютюнових виробів на території України без медичних попереджень споживачів тютюнових виробів і інформаційного напису про вміст нікотину, смоли та монооксиду вуглецю в диму однієї сигарети (щодо сигарет), — від п’ятисот гривень до десяти тисяч імпорту, оптової реалізації тютюнових виробів на території України, у яких вміст шкідливих речовин перевищує встановлені цим Законом допустимі рівні, а також тютюну орального вжитку — від тисячі гривень до двадцяти тисяч гривень; імпорту, оптової реалізації тютюнових виробів з використанням на їх упаковці слів, що містять додаткові характеристики тютюнових виробів: «з низьким вмістом смоли», «легкі», «суперлегкі», «ультралегкі», аналоги таких слів іноземними мовами, які створюють враження про те, що такий тютюновий виріб менш шкідливий для здоров’я, — від п’ятисот гривень до десяти тисяч гривень; виробництва та введення в обіг на території України тютюнових виробів без медичних попереджень споживачів тютюнових виробів і інформаційного напису про вміст нікотину, смоли та монооксиду вуглецю в диму однієї сигарети (щодо сигарет), — від двох тисяч гривень до двадцяти тисяч гривень; {Абзац восьмий частини другої статті 20 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1824-VI (1824-17) від 21.01.2010 } виробництва та введення в обіг на території України тютюнових виробів, у яких вміст шкідливих речовин перевищує встановлені цим Законом допустимі рівні, а також тютюну орального вжитку — від п’яти тисяч гривень до п’ятдесяти тисяч гривень; ……….. |
Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» | |
Стаття 1 Визначення основних понять і термінів У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: …… тютюнові вироби-сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування; {Абзац статті 1 в редакції Закону № 2899-IV (2899-15) від 22.09.2005 } оптова торгівля-діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб’єктам господарювання роздрібної торгівлі, іншим суб’єктам господарювання; роздрібна торгівля-діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання громадського харчування; …… |
Стаття 1 Визначення основних понять і термінів У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: …… тютюнові вироби-сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування; {Абзац статті 1 в редакції Закону № 2899-IV (2899-15) від 22.09.2005 } тютюн орального вжитку-всі продукти призначені для орального вжитку, крім продуктів, які курять або жують, створені повністю або частково з тютюну у вигляді пилу, маленьких часток, або у їхній комбінації, особливо ті, що представлені у дозованих або пористих конвертах або у вигляді, який передбачається для продукту, готового до вжитку; оптова торгівля-діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб’єктам господарювання роздрібної торгівлі, іншим суб’єктам господарювання; роздрібна торгівля-діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання громадського харчування; …… |
Стаття 9 Дотримання стандартів Спирт етиловий, коньячний і плодовий, спирт етиловий ректифікований виноградний, спирт етиловий ректифікований плодовий, спирт-сирець виноградний, спирт-сирець плодовий, алкогольні напої та тютюнові вироби повинні відповідати вимогам затверджених і зареєстрованих у встановленому законодавством порядку нормативних документів, які діють в Україні. (Частину другу статті 9 виключено на підставі Закону № 2899-IV (2899-15) від 22.09.2005) Визначення відповідності рівнів вмісту смол та нікотину встановленим цим Законом показникам здійснюють акредитовані згідно із законодавством випробувальні лабораторії усіх форм власності відповідно до методик, визначених Міжнародною організацією стандартизації(ISO). Статтю 9 доповнено частиною згідно із Законом № 2189-IV (2189-15) від 18.11.2004; із змінами, внесеними згідно із Законом № 3425-IV (3425-15) від 09.02.2006 } Тютюнові вироби, вироблені в Україні або імпортовані в Україну до набрання чинності внесеними відповідним законом змінами до рівнів вмісту смол та нікотину, знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання. (Стаття 9 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3032-III (3032-14) від 07.02.2002). |
Стаття 9 Дотримання стандартів Спирт етиловий, коньячний і плодовий, спирт етиловий ректифікований виноградний, спирт етиловий ректифікований плодовий, спирт-сирець виноградний, спирт-сирець плодовий, алкогольні напої та тютюнові вироби повинні відповідати вимогам затверджених і зареєстрованих у встановленому законодавством порядку нормативних документів, які діють в Україні. (Частину другу статті 9 виключено на підставі Закону № 2899-IV (2899-15) від 22.09.2005) Визначення відповідності рівнів вмісту смол, нікотину та монооксиду вуглецю встановленим цим Законом показникам здійснюють акредитовані згідно із законодавством випробувальні лабораторії усіх форм власності відповідно до методик, визначених Міжнародною організацією стандартизації(ISO). Статтю 9 доповнено частиною згідно із Законом № 2189-IV (2189-15) від 18.11.2004; із змінами, внесеними згідно із Законом № 3425-IV (3425-15) від 09.02.2006 } Тютюнові вироби, вироблені в Україні або імпортовані в Україну до набрання чинності внесеними відповідним законом змінами до рівнів вмісту смол, нікотину та монооксиду вуглецю знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання. (Стаття 9 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3032-III (3032-14) від 07.02.2002). |
Стаття 9-1. Інформація про інгредієнти тютюнових виробів Кожний виробник або імпортер тютюнових виробів зобов’язаний щорічно, не пізніше 1 лютого року, наступного за звітним, надавати центральному органу виконавчої влади у сфері охорони здоров’я інформацію про інгредієнти тютюнових виробів, які призначені для реалізації на митній території України. Інформація про інгредієнти подається в паперовому та електронному вигляді. Інформація про інгредієнти тютюнових виробів повинна надаватися у вигляді таких трьох переліків: перелік інгредієнтів, що додаються до тютюну окремо по кожній власній назві тютюнових виробів; зведений перелік інгредієнтів, що додаються до тютюну усіх власних назв тютюнових виробів; зведений перелік інгредієнтів, що використовуються у нетютюнових складових тютюнових виробів. У переліку інгредієнтів, що додаються до тютюну окремо по кожній власній назві тютюнових виробів, вказуються інгредієнти, що додаються до тютюну тютюнових виробів кожної власної назви із зазначенням найбільшого (максимального) рівня їхнього використання в одиниці тютюнового виробу серед тютюнових виробів усіх власних назв, що виробляються або імпортуються даним суб’єктом господарювання. При цьому інгредієнти, що використовуються на рівні менше ніж 0,1 відсотка від загальної ваги тютюну в одиниці тютюнового виробу, сукупно зазначаються як «Натуральні та штучні ароматизатори» і окремо по кожній власній назві тютюнових виробів не вказуються. У зведеному переліку інгредієнтів, що додаються до тютюну усіх власних назв тютюнових виробів, інгредієнти вказуються в алфавітному порядку із зазначенням найбільшого (максимального) рівня їхнього використання в одиниці тютюнового виробу серед тютюнових виробів усіх власних назв, що виробляються або імпортуються даним суб’єктом господарювання. Найбільший (максимальний) рівень використання інгредієнта визначається у відсотках від загальної ваги тютюну (з урахуванням рівня вологості). Щодо кожного інгредієнта зазначається його призначення та, за наявності, номер CAS (the Chemical Abstract Service Registry Number (CAS N). До зведеного переліку інгредієнтів, що використовуються у нетютюнових складових тютюнових виробів, включаються інгредієнти сигаретного паперу, клеїв для бокового шва, чорнила для логотипу, обідкового паперу і чорнила для обідкового паперу, фільтрувального матеріалу, клеїв для фільтрів та паперу для фільтрів. Інгредієнти по кожній нетютюновій складовій тютюнових виробів вказуються у порядку зменшення їх ваги із зазначенням найбільшого (максимального) рівня використання окремого інгредієнта серед тютюнових виробів усіх власних назв, що виробляються або імпортуються даним суб’єктом господарювання, який визначається у відсотках від загальної ваги одиниці тютюнового виробу. Центральний орган виконавчої влади у сфері охорони здоров’я оприлюднює інформацію про інгредієнти тютюнових виробів у порядку, передбаченому чинним законодавством України. Закон доповнено статтею 9-1 згідно із Законом № 3425-IV (3425-15) від 09.02.2006 } |
Стаття 9-1. Інформація про інгредієнти тютюнових виробів Кожний виробник або імпортер тютюнових виробів зобов’язаний щорічно, не пізніше 1 лютого року, наступного за звітним, надавати центральному органу виконавчої влади у сфері охорони здоров’я інформацію про інгредієнти тютюнових виробів, які призначені для реалізації на митній території України. Інформація про інгредієнти подається в паперовому та електронному вигляді. Інформація про інгредієнти тютюнових виробів повинна надаватися у вигляді таких трьох переліків: перелік інгредієнтів, що додаються до тютюну окремо по кожній власній назві тютюнових виробів; зведений перелік інгредієнтів, що додаються до тютюну усіх власних назв тютюнових виробів; зведений перелік інгредієнтів, що використовуються у нетютюнових складових тютюнових виробів. У переліку інгредієнтів, що додаються до тютюну окремо по кожній власній назві тютюнових виробів, вказуються інгредієнти, що додаються до тютюну тютюнових виробів кожної власної назви із зазначенням найбільшого (максимального) рівня їхнього використання в одиниці тютюнового виробу серед тютюнових виробів усіх власних назв, що виробляються або імпортуються даним суб’єктом господарювання, а також токсикологічні дані, якими володіє виробник та імпортер щодо інгредієнтів, їх вплив на здоров’я та ефект звикання до них. При цьому інгредієнти, що використовуються на рівні менше ніж 0,1 відсотка від загальної ваги тютюну в одиниці тютюнового виробу, сукупно зазначаються як «Натуральні та штучні ароматизатори» і окремо по кожній власній назві тютюнових виробів не вказуються. У зведеному переліку інгредієнтів, що додаються до тютюну усіх власних назв тютюнових виробів, інгредієнти вказуються в алфавітному порядку із зазначенням найбільшого (максимального) рівня їхнього використання в одиниці тютюнового виробу серед тютюнових виробів усіх власних назв, що виробляються або імпортуються даним суб’єктом господарювання. Найбільший (максимальний) рівень використання інгредієнта визначається у відсотках від загальної ваги тютюну (з урахуванням рівня вологості). Щодо кожного інгредієнта зазначається його призначення та, за наявності, номер CAS (the Chemical Abstract Service Registry Number (CAS N). До зведеного переліку інгредієнтів, що використовуються у нетютюнових складових тютюнових виробів, включаються інгредієнти сигаретного паперу, клеїв для бокового шва, чорнила для логотипу, обідкового паперу і чорнила для обідкового паперу, фільтрувального матеріалу, клеїв для фільтрів та паперу для фільтрів. Інгредієнти по кожній нетютюновій складовій тютюнових виробів вказуються у порядку зменшення їх ваги із зазначенням найбільшого (максимального) рівня використання окремого інгредієнта серед тютюнових виробів усіх власних назв, що виробляються або імпортуються даним суб’єктом господарювання, який визначається у відсотках від загальної ваги одиниці тютюнового виробу. Центральний орган виконавчої влади у сфері охорони здоров’я оприлюднює інформацію про інгредієнти тютюнових виробів у порядку, передбаченому чинним законодавством України. Закон доповнено статтею 9-1 згідно із Законом № 3425-IV (3425-15) від 09.02.2006 }. |
Стаття 11. Маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів ……. 3. Маркування тютюнових виробів, які реалізуються в Україні, здійснюється таким чином: (Абзац перший частини третьої статті 11 із змінами, внесеними згідно із Законом №3032-III (3032-14) від 07.02.2002) на кожній одиниці тютюнової продукції (сигареті, цигарці тощо) вказується власна назва виробу. На кожній пачці, коробці або сувенірній коробці вказується: найменування суб’єкта господарювання-виробника або тютюнової компанії; загальна та власна назви; наявність фільтруючого мундштука; кількість одиниць у пачці, коробці чи в сувенірній коробці; відомості щодо вмісту смоли та нікотину в диму однієї сигарети (щодо сигарет), які наносяться на зовнішню поверхню однієї меншої сторони упаковки тютюнових виробів і займають не менше 15 відсотків площі цієї сторони; {Абзац восьмий частини третьої статті 11 в редакції Законів N 3032-III (3032-14) від 07.02.2002, N 2899-IV (2899-15) від 22.09.2005, N 1824-VI (1824-17) від 21.01.2010 } ……….. |
Стаття 11. Маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів ……. 3. Маркування тютюнових виробів, які реалізуються в Україні, здійснюється таким чином: (Абзац перший частини третьої статті 11 із змінами, внесеними згідно із Законом №3032-III (3032-14) від 07.02.2002) на кожній одиниці тютюнової продукції (сигареті, цигарці тощо) вказується власна назва виробу. На кожній пачці, коробці або сувенірній коробці вказується: найменування суб’єкта господарювання-виробника або тютюнової компанії; загальна та власна назви; наявність фільтруючого мундштука; кількість одиниць у пачці, коробці чи в сувенірній коробці; відомості щодо вмісту смоли, нікотину та монооксиду вуглецю в диму однієї сигарети (щодо сигарет), які наносяться на зовнішню поверхню однієї меншої сторони упаковки тютюнових виробів і займають не менше 15 відсотків площі цієї сторони; {Абзац восьмий частини третьої статті 11 в редакції Законів N 3032-III (3032-14) від 07.02.2002, N 2899-IV (2899-15) від 22.09.2005, N 1824-VI (1824-17) від 21.01.2010 } ………… |
Стаття 15. Імпорт, експорт, оптова і роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами У разі продажу (інших видах відчуження) алкогольних напоїв та тютюнових виробів у межах бартерних (товарообмінних) операцій або інших операцій, що не передбачають їх оплати в грошовій формі, у тому числі векселями чи іншими видами боргових зобов’язань, покупець (отримувач) підакцизної продукції зобов’язаний здійснити сплату суми акцизного податку, включеного до ціни продукції, а також податку на додану вартість, нарахованого на таку ціну, виключно у грошовій формі. У такому ж порядку здійснюється оплата вартості виготовлення (переробки, обробки) підакцизної продукції на давальницьких умовах. |
Стаття 15. Імпорт, експорт, оптова і роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами У разі продажу (інших видах відчуження) алкогольних напоїв та тютюнових виробів у межах бартерних (товарообмінних) операцій або інших операцій, що не передбачають їх оплати в грошовій формі, у тому числі векселями чи іншими видами боргових зобов’язань, покупець (отримувач) підакцизної продукції зобов’язаний здійснити сплату суми акцизного податку, включеного до ціни продукції, а також податку на додану вартість, нарахованого на таку ціну, виключно у грошовій формі. У такому ж порядку здійснюється оплата вартості виготовлення (переробки, обробки) підакцизної продукції на давальницьких умовах. Забороняється оптова і роздрібна торгівля тютюном орального вжитку. |
Стаття 15-1 Основні засади обмеження шкідливого впливу споживання алкогольних напоїв та тютюнових виробів Обмеження шкідливого впливу споживання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється шляхом реалізації правових (законодавчих), економічних, медичних та адміністративних заходів, а саме: пропаганди здорового способу життя, вільного від споживання алкогольних напоїв та тютюнових виробів; включення до загальноосвітніх програм та професійних освітніх програм усіх навчальних закладів України незалежно від форми власності положень про шкідливий вплив споживання алкогольних напоїв та тютюнових виробів на організм людини, а також про переваги здорового способу життя; створення економічних та правових умов, що сприяють зменшенню споживання алкогольних напоїв та тютюнових виробів; охорони права тих, хто не курить, жити в середовищі, вільному від тютюнового диму; інформування про шкоду надмірного споживання алкогольних напоїв та шкідливість вживання тютюнових виробів та про рівні вмісту смол та нікотину в димі сигарети; {Абзац шостий статті 15-1 із змінами, внесеними згідно із Законом N 1824-VI (1824-17) від 21.01.2010} ……… |
Стаття 15-1 Основні засади обмеження шкідливого впливу споживання алкогольних напоїв та тютюнових виробів Обмеження шкідливого впливу споживання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється шляхом реалізації правових (законодавчих), економічних, медичних та адміністративних заходів, а саме: пропаганди здорового способу життя, вільного від споживання алкогольних напоїв та тютюнових виробів; включення до загальноосвітніх програм та професійних освітніх програм усіх навчальних закладів України незалежно від форми власності положень про шкідливий вплив споживання алкогольних напоїв та тютюнових виробів на організм людини, а також про переваги здорового способу життя; створення економічних та правових умов, що сприяють зменшенню споживання алкогольних напоїв та тютюнових виробів; охорони права тих, хто не курить, жити в середовищі, вільному від тютюнового диму; інформування про шкоду надмірного споживання алкогольних напоїв та шкідливість вживання тютюнових виробів та про рівні вмісту смол, нікотину та монооксиду вуглецю в димі сигарети; {Абзац шостий статті 15-1 із змінами, внесеними згідно із Законом N 1824-VI (1824-17) від 21.01.2010} ………. |
Закон України «Про дорожній рух» | |
Стаття 16. …… Водій зобов’язаний: мати при собі та на вимогу працівників міліції, а водії військових транспортних засобів на вимогу посадових осіб військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України передавати для перевірки посвідчення, реєстраційні та інші документи, що підтверджують право на керування транспортним засобом, а також дорожні (маршрутні) листи і документи на вантаж, що перевозиться (крім власників транспортних засобів, які використовують їх в індивідуальних некомерційних цілях), а у випадках, передбачених законодавством, страховий поліс (сертифікат) про укладання договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та ліцензійну картку на автомобільний транспортний засіб у разі надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів; (Абзац другий частини другої статті 16 із змінами, внесеними згідно із Законами N 743-IV (743-15) від 15.05.2003, N 1961-IV (1961-15) від 01.07.2004, N 3370-IV (3370-15) від 19.01.2006) виконувати розпорядження працівників міліції, а водії військових транспортних засобів — посадових осіб військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, що даються в межах їх компетенції, передбаченої чинним законодавством, Правилами дорожнього руху та іншими нормативними актами; (Абзац третій частини другої статті 16 із змінами, внесеними згідно із Законом N 743-IV (743-15) від 15.05.2003) вживати всіх можливих заходів до забезпечення безпечних умов для пересування найбільш уразливих учасників дорожнього руху — дітей, інвалідів, велосипедистів і людей похилого віку; не допускати випадків керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також не передавати керування транспортним засобом особі, яка перебуває в такому стані або під впливом таких препаратів; {Абзац п’ятий частини другої статті 16 із змінами, внесеними згідно із Законом N 586-VI (586-17) від 24.09.2008} перевірити перед вирушенням у дорогу технічний стан транспортного засобу та стежити за ним у дорозі; своєчасно подавати транспортний засіб на державний технічний огляд; під час руху на автомобілі, обладнаному ременями безпеки, бути пристебнутим, а на мотоциклі -в застебнутому мотошоломі; надавати переважне право для проїзду транспортним засобам із включеними синіми або червоними проблисковими маячками та спеціальними звуковими сигналами; сплатити збір за першу реєстрацію транспортного засобу згідно з Податковим кодексом України (2755-17); {Абзац десятий частини другої статті 16 в редакції Закону N 2756-VI (2756-17) від 02.12.2010 } надавати переважне право руху пішоходу, який знаходиться на пішохідній доріжці (зебрі). У цьому разі водій зобов’язаний надати можливість пішоходу безпечно перейти дорогу, вулицю; вживати заходів щодо збереження чистоти автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та смуги відчуження, у тому числі з боку пасажирів. ……… |
Стаття 16. …… Водій зобов’язаний: мати при собі та на вимогу працівників міліції, а водії військових транспортних засобів на вимогу посадових осіб військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України передавати для перевірки посвідчення, реєстраційні та інші документи, що підтверджують право на керування транспортним засобом, а також дорожні (маршрутні) листи і документи на вантаж, що перевозиться (крім власників транспортних засобів, які використовують їх в індивідуальних некомерційних цілях), а у випадках, передбачених законодавством, страховий поліс (сертифікат) про укладання договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та ліцензійну картку на автомобільний транспортний засіб у разі надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів; (Абзац другий частини другої статті 16 із змінами, внесеними згідно із Законами N 743-IV (743-15) від 15.05.2003, N 1961-IV (1961-15) від 01.07.2004, N 3370-IV (3370-15) від 19.01.2006) виконувати розпорядження працівників міліції, а водії військових транспортних засобів — посадових осіб військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, що даються в межах їх компетенції, передбаченої чинним законодавством, Правилами дорожнього руху та іншими нормативними актами; (Абзац третій частини другої статті 16 із змінами, внесеними згідно із Законом N 743-IV (743-15) від 15.05.2003) вживати всіх можливих заходів до забезпечення безпечних умов для пересування найбільш уразливих учасників дорожнього руху — дітей, інвалідів, велосипедистів і людей похилого віку; не допускати випадків керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також не передавати керування транспортним засобом особі, яка перебуває в такому стані або під впливом таких препаратів; {Абзац п’ятий частини другої статті 16 із змінами, внесеними згідно із Законом N 586-VI (586-17) від 24.09.2008} не допускати паління тютюнових виробів під час керування транспортним засобом, а також в усіх транспортних засобах, в яких знаходяться особи віком до 16 років; перевірити перед вирушенням у дорогу технічний стан транспортного засобу та стежити за ним у дорозі; своєчасно подавати транспортний засіб на державний технічний огляд; під час руху на автомобілі, обладнаному ременями безпеки, бути пристебнутим, а на мотоциклі -в застебнутому мотошоломі; надавати переважне право для проїзду транспортним засобам із включеними синіми або червоними проблисковими маячками та спеціальними звуковими сигналами; сплатити збір за першу реєстрацію транспортного засобу згідно з Податковим кодексом України (2755-17); {Абзац десятий частини другої статті 16 в редакції Закону N 2756-VI (2756-17) від 02.12.2010 } надавати переважне право руху пішоходу, який знаходиться на пішохідній доріжці (зебрі). У цьому разі водій зобов’язаний надати можливість пішоходу безпечно перейти дорогу, вулицю; вживати заходів щодо збереження чистоти автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та смуги відчуження, у тому числі з боку пасажирів. ……… |
Кодекс України про адміністративні правопорушення | |
Стаття 119. Порушення правил користування засобами автомобільного транспорту та електротранспорту Пошкодження внутрішнього обладнання та стекол автобусів, маршрутних таксі, тролейбусів або трамваїв – тягне за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Викидання сміття та інших предметів з вікон і дверей автобусів, маршрутних таксі, тролейбусів або трамваїв – тягне за собою попередження або накладення штрафу від 0,5 до одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Куріння в автобусах, маршрутних таксі, тролейбусах або трамваях – тягне за собою попередження або накладення штрафу від п’яти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. {Абзац другий частини третьої статті 119 із змінами, внесеними згідно із Законом N 1512-VI (1512-17) від 11.06.2009} {Стаття 119 із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР N 3282-11від 19.12.86; Законами N 55/97-ВР від 07.02.97, N 2899-IV (2899-15) від 22.09.2005 } |
Стаття 119. Порушення правил користування засобами автомобільного транспорту та електротранспорту Пошкодження внутрішнього обладнання та стекол автобусів, маршрутних таксі, тролейбусів або трамваїв – тягне за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Викидання сміття та інших предметів з вікон і дверей автобусів, маршрутних таксі, тролейбусів або трамваїв – тягне за собою попередження або накладення штрафу від 0,5 до одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Куріння в автобусах, маршрутних таксі, таксі, тролейбусах, трамваях або в автомобільних транспортних засобах, в яких знаходяться особи віком до 16 років – тягне за собою попередження або накладення штрафу від п’яти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. {Абзац другий частини третьої статті 119 із змінами, внесеними згідно із Законом N 1512-VI (1512-17) від 11.06.2009} {Стаття 119 із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР N 3282-11від 19.12.86; Законами N 55/97-ВР від 07.02.97, N 2899-IV (2899-15) від 22.09.2005 } |
Народні депутати України: Л.С. Григорович, В.Г. Карпук,
З.В. Шкутяк
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» та деяких законодавчих актів України
Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
І. Внести зміни до таких законодавчих актів України:
1. У Законі України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення»
(Відомості Верховної Ради України,2005р., N 52, ст.565):
1) Після абзацу тринадцятого статті 1 доповнити новим абзацом такого змісту:
«тютюн орального вжитку-всі продукти призначені для орального вжитку, крім продуктів, які курять або жують, створені повністю або частково з тютюну у вигляді пилу, маленьких часток, або у їхній комбінації, особливо ті, що представлені у дозованих або пористих конвертах або у вигляді, який передбачається для продукту, готового до вжитку».
2) В абзаці третьому статті 3 після слова «смоли» доповнити словами «монооксиду вуглецю».
3) В абзаці шостому статті 5 після слів «та нікотину» доповнити словами «нікотину та монооксиду вуглецю».
4) В абзаці четвертому частини другої статті 10 слова «та смоли» замінити словами «смоли та монооксиду вуглецю» та після абзацу п’ятого статті 10 доповнити новим абзацом такого змісту:
«тютюну орального вжитку».
5) В абзацах першому, другому і четвертому статті 11 після слова «смоли» доповнити словами «монооксиду вуглецю».
6) В абзацах першому та п’ятому статті 12 слова «та смоли» замінити словами «смоли та монооксиду вуглецю».
7) Частину другу пункту 4 статті 13 викласти у такій редакції:
«4) на дитячих майданчиках, а також у автомобільному транспортному засобі, якщо там знаходяться особи молодше 16 років».
8) В абзацах третьому, шостому і дев’ятому статті 20 після слів «та смоли» замінити словами «смоли та монооксиду вуглецю», та абзаци четвертий, сьомий та десятий статті 20 після слів «допустимі рівні» доповнити словами «а також тютюну орального вжитку».
2. У Законі України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (Відомості Верховної Ради України, 1995 р., N 46, ст.345):
1) Після абзацу десятого статті 1 доповнити новим абзацом такого змісту:
«тютюн орального вжитку-всі продукти призначені для орального вжитку, крім продуктів, які курять або жують, створені повністю або частково з тютюну у вигляді пилу, маленьких часток, або у їхній комбінації, особливо ті, що представлені у дозованих або пористих конвертах або у вигляді, який передбачається для продукту, готового до вжитку».
2) В абзацах другому і третьому статті 9 слова «та нікотину» замінити словами «нікотину та монооксиду вуглецю».
3) Абзац сьомий статті 9-1 після слів «суб’єктом господарювання» доповнити словами «а також токсикологічні дані, якими володіє виробник та імпортер щодо інгредієнтів, їх вплив на здоров’я та ефект звикання до них».
4) В абзаці сьомому пункту 3 статті 11 слова «та нікотину» замінити словами «нікотину та монооксиду вуглецю».
5) Статтю 15 доповнити новим абзацом такого змісту:
«Забороняється оптова і роздрібна торгівля тютюном орального вжитку».
6) В абзаці шостому статті 15-1 слова «та нікотину» замінити словами «нікотину та монооксиду вуглецю».
3. У Законі України «Про дорожній рух» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 31, ст.338):
1) Після абзацу тринадцятого статті 16 доповнити новим абзацом такого змісту «не допускати паління тютюнових виробів під час керування транспортним засобом, а також в усіх транспортних засобах, в яких знаходяться особи віком до 16 років».
4. У Кодексі України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради Української РСР 1984, додаток до № 51, ст.1122):
1) у статті 119:
Абзац п’ятий викласти у такій редакції:
«Куріння в автобусах, маршрутних таксі, таксі, тролейбусах, трамваях або в автомобільних транспортних засобах, в яких знаходяться особи віком до 16 років
– тягне за собою попередження або накладення штрафу від п’яти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».
ІІ. Цей Закон набирає чинності через два місяці з дня його опублікування.
Голова Верховної Ради України В. ЛИТВИН