Уряд та громадянське суспільство об’єдналися для того, щоб створити умови для навчання всіх українських дітей, які тимчасово перебувають на лікуванні в медичних закладах — створено проект Положення, що врегульовуватиме цей процес. Про це повідомила міністр освіти і науки Лілія Гриневич під час зустрічі в Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі, у Львові, 17 серпня 2018 р.
Цей центр, що ширше відомий як «Чорнобильська лікарня», вже надає можливість своїм пацієнтам навчатися паралельно з лікуванням. Там діти не лише можуть отримувати освіту, не гаючи часу протягом тривалого стаціонарного лікування, а й мають постійне нагадування про те, що стінами лікарні життя не обмежується.
Л. Гриневич додала, що в роботі над цим проектом чи не найбільше допоміг досвід двох лікарень Львівської області — «Чорнобильської» та «Охматдиту». Саме модель навчального процесу в цих закладах лягла в основу Положення, що має масштабувати цей досвід на всю Україну.
«У нашому випадку важливу роль відіграла взаємодія — між Департаментом охорони здоров’я і Департаментом освіти, між нами та школою. У нас тут склалися партнерські стосунки, і ми змогли владнати питання навчання дітей на своєму рівні. Але там, де цього порозуміння немає, такі проекти реалізовувати значно важче», — підкреслив головний лікар Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру Андрій Синюта.
Про що документ
Проект Положення прописує основи, на яких може бути організоване навчання при лікарні.
Зокрема, передбачено як очне навчання у класах при лікарні, так і біля ліжка дитини. Організацію освітнього процесу здійснює школа, на території обслуговування якої знаходиться медичний заклад.
При цьому необхідні умови (приміщення) для організації освітнього простору має забезпечити керівник лікарні.
Нормативи наповнюваності класів — від 4 до 12 осіб. Щоб школа могла створити такий клас, медичний заклад має повідомити їй про кількість дітей шкільного віку, які перебувають на стаціонарному лікуванні, в розрізі вікових категорій.
Передбачено, що в лікарні, якщо це дозволяє стан здоров’я дитини, проводитимуться і контрольні, і ДПА — це дозволить дитині після завершення лікування підтвердити набуті знання спеціальною довідкою та продовжити навчання, а не перескладати предмети.
При лікарнях існуватимуть і звичайні класні журнали, і розклад, в них завозитимуть підручники.
Щоденне навантаження на учня не зможе перевищувати трьох навчальних годин на день для початкової освіти і чотирьох навчальних годин — для базової середньої та профільної середньої освіти.
На сьогодні розроблено лише проект положення. Міністерство продовжує працювати над його удосконаленням. Зокрема, свої пропозиції до документа передала й Алла Гунька, що курирує напрямок навчання при лікарнях на Львівщині. Вони з-поміж іншого стосувалися обсягу навчального часу та обліку годин вчителя.
«Далеко не кожен вчитель може працювати в лікарні, особливо з онкохворими дітьми. Але наші вчителі живуть цим», — відзначила заступник директора НВК «Школа-Садок «Софія», заклад якої закріплений за «Чорнобильською лікарнею», Оксана Коцюруба.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами mon.gov.ua