Лікарі, які співпрацюють із Національною службою здоров’я України (НСЗУ), будуть отримувати вищу зарплату вже найближчим часом. Як повідомляло наше видання, у липні 2018 р. принцип «гроші йдуть за пацієнтом» почне діяти у 149 комунальних та 12 приватних поліклініках і амбулаторіях, в яких працюють сімейні лікарі, педіатри та терапевти.
Як наголошують у Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) України, держава оплачуватиме на рахунок медзакладу роботу лікаря, якого обрала конкретна людина. Про перші здобутки трансформації охорони здоров’я на засіданні Кабінету Міністрів України 20 червня 2018 р. розповіли заступник міністра охорони здоров’я України Павло Ковтонюк та голова НСЗУ Олег Петренко.
Зміни для пацієнтів
У липні вперше в Україні пацієнти та лікарі матимуть чіткий перелік послуг первинної медичної допомоги, який гарантовано оплачується державою та є безоплатним для пацієнтів. Зокрема, до послуг лікаря первинної медичної допомоги входитиме діагностика, лікування та запобігання хворобам, в тому числі профілактичні огляди для пацієнтів із семи груп ризику, вісім основних аналізів і досліджень, профілактичні щеплення, а також направлення на діагностику та лікування на інші рівні медичної допомоги у разі необхідності.
Коментар Прем’єр-міністра
«149 медзакладів уже почали працювати за новою моделлю. Це означає, що в цих закладах будуть забезпечені відповідні умови та стандарти надання медичної допомоги, згідно з вимогами НСЗУ. Лікарі, які в них працюють, отримуватимуть вищу заробітну плату, думаю, вдвічі. Окрім того, НСЗУ буде дбати про те, щоб стандарти медпослуг постійно підвищувалися», — зауважив під час засідання Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.
Серед закладів «первинки», які фінансуватимуться за новою моделлю з липня, усі заклади Києва, кількох обласних центрів — Вінниці, Полтави, Черкас, Хмельницького — та великих міст — Кривого Рогу і Кременчука. Відтак реформа запрацює у 20 областях. Загалом це 29 міст, 69 об’єднаних територіальних громад та 46 районів. На цих територіях проживають 8 млн українців. І понад 2 млн з них уже обрали своїх лікарів та підписали з ними декларації.
Коментар голови НСЗУ
«З липня запрацюють зовсім нові правила роботи закладів «первинки», які уклали договори з НСЗУ. Це принесе такі позитивні зміни, як конкуренція за пацієнта, справедлива винагорода за роботу лікарям, чіткий набір медичних послуг для пацієнтів», — зазначив голова НСЗУ О. Петренко.
Українці зможуть і надалі отримати медичну допомогу у будь-якому медзакладі незалежно від того, чи обрали вони свого лікаря і підписали з ним декларацію, чи ще продовжують його шукати. Друга хвиля укладання угод медзакладів з НСЗУ і входження їх у реформу розпочнеться 25 липня. До 15 серпня НСЗУ завершить другу хвилю підписання договорів із закладами «первинки». Із жовтня ці заклади почнуть отримувати фінансування на свої рахунки за тарифами із застосуванням вікових коефіцієнтів. До 2019 р. усі заклади, які надають первинну медичну допомогу, мають підписати договори з НСЗУ.
До кінця року усі заклади «первинки» мають укласти договори з НСЗУ
«Наша мета, щоб до кінця року всі заклади «первинки» мали договори з НСЗУ. Наголошую, що всі заклади отримають кошти цього року. Звичайно, ті, що уклали договори з НСЗУ, отримають їх більше і за новим принципом. Хто не уклав — отримає медичну субвенцію. Але ці два паралельні механізми будуть діяти до кінця року, а з 2019 р. вся первинна допомога повинна працювати за принципом «гроші йдуть за пацієнтом» і підписати договори з НСЗУ», — зазначив заступник міністра охорони здоров’я П. Ковтонюк.
Читайте також про ліцензування лікарів та реформу екстреної медичної допомоги.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua