МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
Наказ МОЗ України від 23.05.2011 № 315
Про затвердження Методики розрахунку вартості послуг з охорони здоров’я
З метою реалізації Рекомендацій парламентських слухань на тему «Шляхи реформування охорони здоров’я та медичне страхування в Україні», схвалених постановою Верховної Ради України від 21.10.09 №1651-VI (пункт 3.6),
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методику розрахунку вартості послуг з охорони здоров’я (додається).
2. Директору Департаменту фінансово-ресурсного забезпечення та бухгалтерського обліку Дєєвій І.І. забезпечити подання в установленому порядку цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра охорони здоров’я Копитова С. М.
Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
В.о. Міністра О.В.Аніщенко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони здоров’я України
_________2011 №________
МЕТОДИКА РОЗРАХУНКУ ВАРТОСТІ ПОСЛУГ З ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я
І. Загальні положення
Ця Методика визначає механізм формування вартості послуг з охорони здоров’я з урахуванням всіх складових та не встановлює порядок надання медичної допомоги.
Поняття, що використовуються у цій Методиці, має таке значення:
послуги з охорони здоров’я — це консультативні, діагностичні, лікувальні та профілактичні послуги.
Методика є обов’язковою для державних та комунальних закладів охорони здоров’я та є рекомендованою для інших закладів охорони здоров’я.
При розрахунку вартості послуг з охорони здоров’я визначаються:
Перелік послуг з охорони здоров’я, які розраховуються за зразком, наведеним у додатку 1 до цієї Методики.
Довідка про основні витрати закладу охорони здоров’я на поточний рік за зразком, наведеним у додатку 2 до цієї Методики.
При неможливості обчислити фактичні витрати обґрунтовуються планові витрати, виходячи з потреб закладу, і при розрахунку вартості послуг користуються затвердженими плановими витратами на наступний (майбутній) період. Після розрахунку прямих витрат ці планові витрати переносяться у тому самому співвідношенні до заробітної плати медичного персоналу, яка планується в наступному періоді.
Норми витрат часу, потрібного для здійснення послуг з охорони здоров’я, визначаються за зразком, наведеним у додатку 3 до цієї Методики.
Норми витрат часу, потрібного для виконання послуг з охорони здоров’я кожному з основних виконавців (лікарі, середній медичний персонал, молодший медичний персонал), визначаються відповідно до чинного законодавства. При відсутності нормативних документів, що регламентують витрати часу медперсоналу, норми витрат часу затверджуються на підставі актів хронометражу, які складаються комісією на підставі узагальнення даних щодо часу виконання даної послуги за зразком, наведеним у додатку 4 до цієї Методики або згідно з технологічною картою щодо проведення послуг з охорони здоров’я за зразком, наведеним у додатку 5 до цієї Методики.
Норми витрат лікарських засобів та виробів медичного призначення на послуги з охорони здоров’я включають найменування лікарських засобів та виробів медичного призначення, одиницю виміру та кількість цих засобів для кожної послуги за зразком, наведеним у додатку 6 до цієї Методики.
На підставі затверджених норм витрат лікарських засобів та виробів медичного призначення складається інформація про матеріальні витрати на лікарські засоби та вироби медичного призначення, у якій зазначаються найменування лікарських засобів та виробів медичного призначення, одиниця виміру та вартість одиниці виміру за зразком, наведеним у додатку 7 до цієї Методики.
ІI. Порядок розрахунку вартості послуг з охорони здоров’я
2.1. Розрахунки здійснюються витратним методом, який заснований на розрахунку виробничої собівартості з урахуванням витрат, які необхідні для надання послуг з охорони здоров’я.
Витратний метод дає конкретний механізм розрахунку вартості послуги з охорони здоров’я, економічне обґрунтування кожної статті витрат за такою формулою:
Vm = Sm + Nm + Zm + Pm,
де: Vm — вартість послуги з охорони здоров’я;
Sm — виробнича собівартість послуги з охорони здоров’я;
Nm — адміністративні витрати для виконання послуги з охорони здоров’я;
Zm — витрати на створення та розміщення рекламної продукції;
Pm — прибуток.
2.2. При визначенні виробничої собівартості визначається сума всіх витрат закладу охорони здоров’я для формування та надання послуги з урахуванням вимог чинного законодавства.
Виробнича собівартість послуги складається з прямих та загальновиробничих витрат.
2.2.1. До прямих належать такі витрати, пов’язані з виконанням послуг одного типу, що безпосередньо включені до виробничої собівартості:
1) фонд оплати праці медичного персоналу — розраховується як сума оплати праці медичного персоналу за час виконання послуги, премії за час виконання послуги та резерву відпусток медичного персоналу. Премія за час виконання послуги розраховується шляхом множення відсотку премії на розмір оплати праці медичного персоналу за час виконання послуги. Відсоток премії визначається закладом охорони здоров’я відносно до рівня якості роботи медичного персоналу. Резерв на оплату відпусток розраховується шляхом множення відсотка резерву відпусток на суму оплати праці медичного персоналу та премії за час виконання послуги. Відсоток резерву відпусток визначається як відношення річної фактичної суми на оплату відпусток до загального річного фонду оплати праці;
2) єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування розраховується шляхом множення фонду оплати праці медичного персоналу на відсоток відрахування на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
3) матеріальні витрати на лікарські засоби та вироби медичного призначення враховують матеріальне забезпечення даної послуги матеріалами, медикаментами, разовим інструментарієм, кількісну та вартісну оцінку. Для кількісної оцінки матеріалів використовуються норми видатку матеріалів, затверджені закладом охорони здоров’я;
4) інші прямі витрати розраховуються шляхом множення фонду оплати праці медичного персоналу на розрахунковий коефіцієнт. Інші прямі витрати включають у себе витрати на деззасоби, малоцінний та швидкозношуваний медичний інвентар, інструментарій та інструменти, бланки.
2.2.2. До загальновиробничих належать витрати на обслуговування та управління діяльністю закладу охорони здоров’я, які можуть бути віднесені до конкретної послуги з охорони здоров’я:
1) фонд оплати праці загальновиробничого персоналу — розраховується як сума оплати праці загальновиробничого персоналу та резерву відпусток. Оплата праці загальновиробничого персоналу розраховується шляхом множення суми оплати праці медичного персоналу та премії за час виконання послуги на розрахунковий коефіцієнт. Резерв на оплату відпусток розраховується шляхом множення відсотка резерву відпусток на оплату праці загальновиробничого персоналу. Відсоток резерву відпусток визначається як відношення річної фактичної суми на оплату відпусток до загального річного фонду оплати праці;
2) єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування розраховується шляхом множення фонду оплати праці загальновиробничого персоналу на відсоток відрахування на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
3) експлуатаційні витрати — розраховуються, виходячи із загальних фактичних або планових витрат, які розподіляються пропорційно площам приміщень для надання послуг з охорони здоров’я та площам орендованих приміщень. Розрахунки проводяться шляхом множення фонду оплати праці медичного персоналу на розрахунковий коефіцієнт. Склад експлуатаційних витрат визначається відповідно до вимог чинного законодавства;
4) амортизаційні відрахування — розраховуються відповідно до бухгалтерського обліку (якщо ця стаття видатків враховується в закладі охорони здоров’я). Розрахунки проводяться шляхом множення фонду оплати праці медичного персоналу на розрахунковий коефіцієнт.;
5) інші загальновиробничі витрати розраховуються шляхом множення фонду оплати праці медичного персоналу на розрахунковий коефіцієнт. До інших загальновиробничих витрат входять канцелярські витрати, витрати на електротовари, охорону праці, транспортні послуги, оренду, проведення поточного ремонту, запчастини, технічне обслуговування медтехніки, витрати на послуги санстанції.
2.3. До адміністративних витрат належать загальногосподарські витрати, спрямовані на обслуговування закладу охорони здоров’я.
2.3.1. Фонд оплати праці адміністративного персоналу розраховується як сума оплати праці адміністративного персоналу та резерву відпусток. Оплата праці адміністративного персоналу розраховується шляхом множення суми оплати праці медичного персоналу та премії за час виконання послуги на розрахунковий коефіцієнт. Резерв на оплату відпусток розраховується шляхом множення відсотка резерву відпусток на оплату праці адміністративного персоналу. Відсоток резерву відпусток визначається як відношення річної фактичної суми на оплату відпусток до загального річного фонду оплати праці.
2.3.2. Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування розраховується шляхом множення фонду оплати праці адміністративного персоналу на відсоток відрахування на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Інші адміністративні витрати розраховуються шляхом множення фонду оплати праці медичного персоналу на розрахунковий коефіцієнт. До інших адміністративних витрат входять витрати на програмне забезпечення, пожежну і сторожову охорону.
Витрати на створення та розміщення рекламної продукції розраховуються виходячи із планових витрат за рік шляхом множення фонду оплати праці медичного персоналу на розрахунковий коефіцієнт.
Після визначення прямих, загальновиробничих, адміністративних витрат та витрат на створення та розміщення рекламної продукції закладається прибуток на підставі заданого рівня рентабельності від суми усіх витрат. Рівень рентабельності визначається відповідно до чинного законодавства.
2.4. Для розрахунку вартості послуг з охорони здоров’я визначаються розрахункові коефіцієнти (К):
2.4.1 коефіцієнт інших прямих витрат К1:
К1= B / A,
де: B — інші прямі витрати;
A — фонд оплати праці медичного персоналу;
2.4.2 коефіцієнт фонду оплати праці загальновиробничого персоналу К2 :
К2 = C / A,
де: C — фонд оплати праці загальновиробничого персоналу;
A — фонд оплати праці медичного персоналу;
2.4.3 коефіцієнт експлуатаційних витрат К3:
К3 = (D — D х M/ L) / A,
де: D — експлуатаційні витрати;
M — площа приміщень, що орендується сторонніми організаціями;
L — сумарна площа приміщень;
A — фонд оплати праці медичного персоналу;
2.4.4 коефіцієнт амортизаційних відрахувань К4:
К4 = E / A,
де: E — амортизаційні відрахування;
A — фонд оплати праці медичного персоналу;
2.4.5 коефіцієнт інших загальновиробничих витрат К5:
К5 = F / A,
де: F — інші загальновиробничі витрати;
A — фонд оплати праці медичного персоналу;
2.4.6 коефіцієнт фонду оплати праці адміністративного персоналу К6 :
К6 = G / A,
де: G — фонд оплати праці адміністративного персоналу;
A — фонд оплати праці медичного персоналу;
2.4.7 коефіцієнт інших адміністративних витрат К7:
К7= H / A,
де: H — інші адміністративні витрати;
A — фонд оплати праці медичного персоналу;
2.4.8 коефіцієнт витрат на створення та розміщення рекламної продукції К8:
К8= I / A,
де: I — витрати на створення та розміщення рекламної продукції;
A — фонд оплати праці медичного персоналу;
Розрахунок оплати праці медичного персоналу за час виконання послуги з охорони здоров’я проводиться за формулою:
ОП= ЗПЛІК х t ЛІК / (21 х tРДЛІК х 60)+ЗПСМП х tСМП / (21 х tРДСМП х
х 60)+ЗПММП х t ММП) / (21 х tРДММП х 60),
де: ЗПЛІК — заробітна плата лікаря, що надає послугу з охорони здоров’я (за місяць);
tЛІК — час надання лікарем послуги з охорони здоров’я в хвилинах;
ЗПСМП — заробітна плата середнього медичного персоналу, який бере участь у наданні послуги з охорони здоров’я (за місяць);
tСМП — час надання середнім медичним персоналом послуги з охорони здоров’я в хвилинах;
ЗПММП — заробітна плата молодшого медичного персоналу (за місяць);
tММП — час, який витрачає молодший медичний персонал, в хвилинах;
21 — середня кількість робочих днів у місяці;
tРДЛІК — тривалість робочого дня лікаря в годинах;
tРДСМП — тривалість робочого дня середнього медичного персоналу в годинах;
tРДММП — тривалість робочого дня молодшого медичного персоналу в годинах;
60 — кількість хвилин у годині.
Розрахунок витрат «Оплата праці медичного персоналу» оформляється за зразком, наведеним у додатку 8 до цієї Методики.
Розрахунок вартості послуг з охорони здоров’я оформляється за зразком, наведеним у додатку 9 до цієї Методики.
Вартість послуг з охорони здоров’я оформляється за зразком, наведеним у додатку 10 до цієї Методики.
Директор Департаменту фінансово-ресурсного
забезпечення та бухгалтерської звітності І.І. Дєєва