14 травня 2018 р. розпочався перший етап підготовки фахівців з польової (прикладної) епідеміології в межах впровадження дворічної Програми підготовки з польової (прикладної) епідеміології (ППЕ). Про це повідомляють у прес-службі Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України.
Про програму
Програму з навчання епідеміологів впроваджено в Україні вперше: протягом 10 днів — 14–25 травня — в першій когорті Програми навчання розпочали 16 фахівців, серед яких епідеміологи, працівники лабораторій лабораторних центрів МОЗ України, управлінці МОЗ України, Міністерства оборони України, Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Учасники заходу вивчатимуть вступ до біостатистики, епідметоди, вступ до епідеміологічного нагляду в громадському здоров’ї тощо.
Викладатимуть вступний курс українські фахівці з прикладної епідеміології, які вже пройшли відповідне навчання за кордоном, та міжнародні спеціалісти з польової епідеміології Центрів контролю та профілактики захворювань Департаменту охорони здоров’я США (CDC).
Програму підготовки спеціалістів з ППЕ засновано у 2016 р. МОЗ України спільно з Центром громадського здоров’я та CDC.
Основна мета навчання ППЕ — поліпшення стану здоров’я населення окремих регіонів та країни в цілому шляхом зміцнення систем громадського здоров’я та покращення реагування на пріоритетні захворювання.
За час реалізації програми заплановано підготовку 200 епідеміологів із розрахунку один кваліфікований спеціаліст на 200 тис. населення.
ППЕ спрямована на посилення потенціалу кадрових ресурсів системи охорони здоров’я України для покращення контролю за захворюваннями та протидії спалахам інфекційних захворювань, отримання достовірних даних про стан здоров’я населення, проведення епідеміологічних досліджень за актуальними темами.
Підготовка польових епідеміологів сприятиме зростанню потенціалу систем епіднагляду, лабораторних та інформаційних компонентів, покращенню надання послуг у системі громадського здоров’я на національному та регіональному рівнях, зокрема у контексті оцінки, аналізу даних, польових досліджень, розслідування, локалізації та запобігання розповсюдженню спалахів захворювань.
Хто бере участь
Учасників заходу привітав Володимир Курпіта, генеральний директор ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», та зазначив, що впровадження Програми підготовки з ППЕ є важливим як для розвитку епідеміології, так і для посилення системи громадського здоров’я в цілому в Україні. Він також побажав колегам успіхів у навчанні.
Серед тренерів: Роберт Фонтейн, старший радник Програми підготовки з ППЕ (CDC); Олег Білуха, заступник директора з наукових питань (CDC); Олександр Заїка, епідеміолог Програми підготовки з ППЕ Центру громадського здоров’я; Роксолана Кульчинська, радник зі стратегічної інформації (CDC); Наталія Гопко, директор ДУ «Чернівецький обласний лабораторний центр МОЗ України»; Мар’яна Миронюк, заступник директора з організації епіднагляду ДУ «Чернівецький обласний лабораторний центр МОЗ України»; Людмила Хомич, радник проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії»; Світлана Доан, доктор медичних наук, проректор з науково-педагогічної роботи та післядипломної освіти Київського медичного університету; Мар’яна Служинська, головний лікар Львівського обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом; Андрій Сорокаліт, лікар-епідеміолог Львівського обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом; Людмила Слободяник, національний експерт бюро ВООЗ в Україні.
Навчання відбувається за підтримки CDC, Агентства зменшення загрози Міністерства оборони США та програми Глобального фонду по боротьбі зі СНІДом, туберкульозом та малярією та технічної підтримки ВООЗ.
Нагадаємо, що в Україні розроблено Стратегію біологічної безпеки та біологічного захисту на період до 2020 р. та план заходів щодо її реалізації.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами phc.org.ua