Центр громадського здоров’я (далі — Центр) за підтримки проекту EQUIP ініціював розробку Національної стратегії та плану дій з елімінації вірусних гепатитів в Україні (далі — Стратегія). Про це йдеться в повідомленні, розміщеному 23 квітня 2018 р. на офіційному сайті Центру.
Нещодавно проведено друге засідання робочої групи, до складу якої увійшли представники провідних медичних закладів, неурядових організацій, ВООЗ.
За результатами зустрічей визначено пріоритетні напрями та шляхи реалізації Стратегії, а також основні завдання, які необхідно виконати в рамках зазначених напрямів. Також група сформулює пропозиції щодо удосконалення нормативно-правової бази з питань скринінгу, діагностики, профілактики, лікування, догляду та підтримки щодо гепатитів, а також питань, пов’язаних з безпекою крові та інвазійних процедур.
Демонстраційний проект
Паралельно з розробкою Стратегії Центр реалізує Демонстраційний проект з оцінки спрощеної стратегії противірусного лікування гепатиту С в Україні. Зазначений проект реалізується за підтримки EQUIP та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) спільно з Всеукраїнською благодійною організацією «Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД» та Міжнародним благодійним фондом «Альянс громадського здоров’я».
Проект покликаний оцінити вартість та результати застосування спрощеної моделі тестування, лікування та догляду за хворими на гепатит С, інтегрованими з тестуванням та лікуванням ВІЛ серед ключових груп населення в Україні, та їх партнерів.
Наразі проект реалізується на базі 2 закладів охорони здоров’я: Київської міської клінічної лікарні № 5 та Інституту епідеміології та інфекційних хвороб імені Л.В. Громашевського Національної академії медичних наук України.
23 березня 2018 р. до закладів охорони здоров’я надійшли перші курси препарату Харвоні для лікування вірусного гепатиту С (ВГС), що дало змогу медичним працівникам почати процедури із залучення пацієнтів до лікування.
Усього протягом першої фази проекту до жовтня 2018 р. буде проліковано 800 пацієнтів на базі зазначених закладів охорони здоров’я.
Станом на 13 квітня 2018 р. 130 пацієнтів розпочали лікування, з них 56 осіб з моноінфекцією, 74 — з коінфекцією ВІЛ/ВГС (усі вони отримують антиретровірусну терапію).
У рамках цього проекту проводиться робота зі створення інформаційного веб-сайту «Все про гепатити», на якому можна буде знайти інформацію щодо вірусних гепатитів, статистичні дані, міжнародні настанови та багато іншої інформації щодо лікування гепатитів в Україні та світі. Розробляється курс відеолекцій, який буде доступний на сайті Центру та новоствореному сайті «Все про гепатити» влітку 2018 р.
Хто бере участь у демонстраційному проекті
У рамках цього проекту визначено такі групи населення, які залучаються до участі згідно з протоколом проекту:
- чоловіки та жінки віком від 18 років і старше, які інфіковані ВГС генотипів 1, 2, 3, 4, 5 або 6 та належать до уразливих груп населення (люди, які живіть з ВІЛ та вживають ін’єкційні наркотики; робітники комерційного сексу);
- чоловіки, які практикують секс із чоловіками, а також їхні партнери, без попереднього досвіду лікування, а також ті, хто мав у минулому досвід лікування пегільованим інтерфероном та рибавірином, з генотипами ВГС 1, 2, 3, 4, 5 або 6; з моноінфекцією ВГС, а також з коінфекцією ВГС/ВІЛ.
Пацієнти з компенсованим цирозом або з вірусним гепатитом В також включатимуться в лікування.
Хто не може взяти участі у проекті
Пацієнти з декомпенсованим цирозом печінки або ті, хто попередньо отримував лікування з приводу вірусного гепатиту С із застосуванням противірусних препаратів прямої дії, до проекту не залучатимуться.
Клінічний протокол лікування гепатиту С у дорослих.
Клінічний протокол лікування гепатиту С у дітей.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами phc.org.ua