З метою підвищення правової свідомості українців та інформування громадян щодо механізмів захисту їхніх прав у повсякденному житті у правовий спосіб стартував загальнонаціональний правопросвітницький проект Міністерства юстиції (далі — Мін’юст) України «Я маю право!».
Про проект
Старт проекту відбувся 7 червня 2017 р. Проект презентовано Павлом Петренком та директором Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Нове правосуддя» Уейдом Уорреном в Кабінеті Міністрів України.
13 вересня 2017 р. Кабінет Міністрів України прийняв рішення презентувати Національній раді реформ при Президентові України загальнонаціональний проект «Я маю право!» та звернутися до Президента з ініціативою оголосити 2018 р. роком реалізації проекту «Я маю право!».
Проект впроваджується відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2017 р. № 638-р «Про реалізацію правопросвітницького проекту «Я маю право!» у 2017–2019 роках» та наказу Мін’юсту України від 16 серпня 2017 р. № 2611/5 «Про реалізацію проекту «Я маю право!». Одна з цілей проекту — підвищити юридичну грамотність українських громадян і викрити корупцію в держустановах.
За даними Міністерства, понад 70% населення потребує знань про свої права.
«У зв’язку з цим команда Мін’юсту прийняла рішення розпочати реалізацію національного просвітницького проекту «Я маю право!», завдання якого — забезпечити українців інформацією про права, які гарантовані їм Конституцією і законами, навчити ці права реалізовувати та захищати. Важливо, що проект передбачає механізми покарання тих чиновників, які грубо порушуватимуть права українців», — пояснив П. Петренко. Він наголосив на необхідності раз і назавжди перервати ганебну практику, коли чиновник користується незнанням громадянами своїх прав і зловживає цим. «Коли ми — українці — знаємо свої права, ми стаємо сильними і здатними захистити себе. Це робить сильною і нашу українську державу», — зазначив міністр.
Перший етап
Першим етапом проекту стане роз’яснення у трьох блоках: права у сфері правосуддя, захист права власності й протистояння корупції у вищих навчальних закладах.
У рамках проекту проводиться інформування громадян та надання практичних рекомендацій щодо захисту прав за найбільш актуальними напрямами. Поширення правових знань у рамках проекту сприятиме залученню громадян до правової активності та правосвідомої поведінки.
Тривалість проекту: 3 роки (2017–2019 рр.).
Охоплення проекту: всі міста України, включаючи віддалені селища, у тому числі ті, де функціонують центри та бюро системи надання безоплатної правової допомоги. Важливий елемент проекту: створення на базі Кабінету Міністрів України моніторингової групи для системного періодичного розгляду ключових справ щодо порушення прав громадян.
Офіційний веб-сайт проекту: pravo.minjust.gov.ua.
Запуск онлайн-платформи «Я маю право!» спростить доступ громадян до інформації щодо захисту їхніх прав.
Запуск офіційного веб-сайту загальнонаціонального правопросвітницького проекту Мін’юсту «Я маю право!» розширить коло громадян, які зможуть отримати інформацію про свої права та інструкції для захисту цих прав.
«Запуск сайту проекту — важливий крок, адже кожен може скористатися порталом та отримати необхідну інформацію щодо захисту своїх прав у різних життєвих ситуаціях», — зазначив міністр юстиції П. Петренко.
На сайті можна отримати актуальну інформацію про проект, свіжі новини та контакти, куди звернутися у випадку порушення прав українців.
Уже зараз на порталі можна дізнатися, як правильно поводитися, коли хтось намагається відібрати майно чи бізнес, що робити, якщо за навчання чи складення іспиту вимагають хабара, як можна вирішити спір без звернення до суду. Регулярно на сайті з’являтимуться нові матеріали, які навчатимуть, як не допустити порушення своїх прав, зокрема, як правильно оформити договір оренди землі, як оформити нарахування субсидій та які наслідки виникають у разі несплати аліментів.
Кабінетом Міністрів України видано розпорядження від 14 березня 2018 р. № 155-р «Про затвердження плану заходів на 2018 рік щодо реалізації правопросвітницького проекту «Я маю право!».
Єдиний контакт-центр системи надання безоплатної правової допомоги: 0 (800) 213-103.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua