Як повідомляло наше видання, медична реформа в Україні отримала законодавче підґрунтя і зараз розпочато її впровадження.
Пропонуємо до уваги читачів роз’яснення Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України щодо того, як реформування медичної галузі вплине на роботу лікарів.
1. Нові клінічні протоколи
МОЗ України у співпраці з фінською компанією «Duodecim», яка спеціалізується на комплексних рішеннях у сфері доказової медицини, організовує роботу щодо перекладу і затвердження сучасних клінічних протоколів. Перш за все будуть перекладені протоколи (Топ-100) з найбільш актуальних захворювань і станів, що відзначають у первинній медичній допомозі (ПМД). Усього база налічує близько 1000 клінічних протоколів. Протягом трьох років відбуватиметься підключення лікарів первинної ланки до онлайн-ресурсу з новими клінічними протоколами.
Тож, українські лікарі зможуть впроваджувати у своїй роботі найкращі західні стандарти, а пацієнти отримають однаково високий рівень надання медичної допомоги, незалежно від того, в якій лікарні та який лікар їм цю допомогу надаватиме. Це дійсно велика перемога для лікарів, пацієнтів і держави в цілому.
Ми вже публікували інструкції-роз’яснення щодо впровадження нових клінічних протоколів, а також, що робити у разі смерті пацієнта.
2. Система ICPC-2
У 2018 р. лікарі ПМД зможуть почати користуватися міжнародною класифікацією первинної медичної допомоги (ІСРС-2), яку використовують на первинній ланці в багатьох країнах світу.
Головний принцип системи — розуміння того, що в ПМД важливим є не лише погляд лікаря на проблему пацієнта (діагноз), але і причина звернення пацієнта за медичною допомогою, тому ІСРС-2 дозволяє також кодувати і причину звернення пацієнта. Впровадження ІСРС-2 з одночасним спрощенням облікових і статистичних форм є важливою складовою системної роботи МОЗ України щодо оптимізації роботи лікарів ПМД з метою побудови дійсно пацієнтоорієнтованої системи охорони здоров’я.
У 2018 р. передбачено запуск навчального онлайн-тренажеру для лікарів, поширення навчальних матеріалів та їхня інтеграція в медичну освіту на до- та післядипломному рівні, проведення регіональних тренінгів для практикуючих лікарів.
3. Мінімізація паперової звітності
У 2018 р. істотно зменшиться паперова медична звітність. Це вивільнить цінний лікарський час для роботи з пацієнтами та навчання.
4. Порядок надання медичної допомоги
У 2018 р. почне працювати новий Порядок надання ПМД. Також буде затверджено табель матеріально-технічного оснащення для надання ПМД.
5. Дохід лікаря
Реформа передбачає відмову від тарифних сіток та вільне формування ринку зарплат у комунальних медичних закладах. Тобто рівень зарплати медичного працівника базуватиметься на його/її компетенції, будуть створені умови для гнучкого визначення заробітної плати, як це відбувається, наприклад, у приватних клініках.
Нагадаємо, що з 2018 р. заклади ПМД, які уклали контракт із Національною службою здоров’я, почнуть отримувати фінансування за новою моделлю — щорічну фіксовану виплату за обслуговування кожного пацієнта, з яким лікарі цього закладу підписали договір. Водночас розмір виплати на людей молодого та похилого віку суттєво відрізнятиметься з урахуванням збільшення кількості звернень у зв’язку з віковими особливостями.
Як неприбуткові підприємства медичні заклади не будуть платниками податку на прибуток і зможуть самостійно розпоряджатися отриманими коштами, зокрема вільно встановлювати розмір заробітної плати для медичних та інших працівників.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua