Концепцію Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2018—2021 роки було схвалено на засіданні Уряду 27 грудня 2017 р. розпорядженням від 27.12.2017 р. № 1011-р.
Мета документа — стабілізація рівня захворюваності, зниження рівня смертності та підвищення ефективності лікування хворих.
Зазначається, що розрахункова захворюваність на туберкульоз у 2016 р. становила 87 на 100 тис. населення, проте, згідно зі статистичними даними, захворюваність на туберкульоз становить 67,6 на 100 тис. населення. Таким чином, в Україні щороку своєчасно не виявляють приблизно 22,5% випадків захворювання на туберкульоз, що є сприятливим для подальшого його поширення серед населення. Поточний показник поширеності туберкульозу становить 82,1 на 100 тис. населення, що майже у три рази перевищує показник цільових завдань, визначених глобальним планом дій «Зупинити туберкульоз».
Також важливим є те, що у 2014 р. Україна вперше ввійшла до п’ятірки країн світу з найвищим показником мультирезистентного туберкульозу.
Документ передбачає швидке реформування підходів до надання протитуберкульозної допомоги населенню в Україні шляхом розвитку системи амбулаторної допомоги хворим на туберкульоз із дотриманням сучасних принципів інфекційного контролю, забезпечення соціального супроводу пацієнтів, впровадження та розширення застосування інноваційних методів діагностики і лікування туберкульозу з урахуванням наявного в країні та передового світового досвіду, принципів доказової медицини за умови зміни моделей фінансування та координації зусиль медичної спільноти і громади з формуванням відповідального ставлення держави та суспільства.
Впровадження Концепції передбачає адаптацію плану дій щодо боротьби з туберкульозом для Європейського регіону на 2016–2020 роки, який розроблений на основі глобальної стратегії ВООЗ «Покласти край туберкульозу».
Ухвалення програми має допомогти досягти цілей Плану дій по боротьбі з туберкульозом для Європейського регіону ВООЗ на 2016—2020 роки, сприяючи тим самим досягненню мети глобальної стратегії «Покласти кінець туберкульозу» — зупинити епідемію туберкульозу. А саме до 2035 р.: на 95% знизити смертність від туберкульозу порівняно з 2015 р., досягти рівня захворюваності менше 10 на 100 тис. та з нульовим рівнем страждань від туберкульозу. До 2050 р.: досягти нульового рівня смертності від туберкульозу та нульового рівня захворюваності.
Виконання програми також дасть змогу забезпечити: 100% доступ до безперервної діагностики туберкульозу шляхом закупівлі витратних матеріалів, 100% доступ до лікування всіх хворих на туберкульоз шляхом впровадження пацієнтоорієнтованого підходу, 100% доступ до консультування та тестування на ВІЛ/СНІД тощо.
Фінансування Програми здійснюватиметься в межах видатків, передбачених у Державному бюджеті, головним розпорядникам бюджетних коштів, відповідальним за її виконання, та за рахунок бюджетів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Необхідний обсяг фінансування Програми, зокрема з Державного бюджету, буде визначатися щороку із врахуванням конкретних завдань та можливостей фінансового забезпечення у відповідний бюджетний період.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами kmu.gov.ua