1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом, і всі міжнародні та місцеві організації докладають максимум зусиль, щоб підвищити глобальну поінформованість щодо ВІЛ/СНІДУ, продемонструвати міжнародну солідарність у зусиллях, спрямованих на зменшення тягаря цього захворювання, а також привернути увагу до вирішення проблеми ВІЛ/СНІДу.
Зараз у світі з ВІЛ-інфекцією живуть близько 37 млн людей, серед яких 19,5 млн отримують антиретровірусну терапію (АРТ) (за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я та ЮНЕЙДС).
Як зазначає ЮНЕЙДС у своїй доповіді, яку організація оприлюднила напередодні Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, помітний прогрес спостерігається у сфері лікування ВІЛ-інфекції. Так, у 2000 р. всього 685 тис. людей, які живуть із ВІЛ, мали доступ до АРТ, а в 2017 р. майже 21 млн людей, які живуть із ВІЛ, тепер отримують лікування. Таке значне зростання кількості людей, що проходять АРТ, дозволяє зберегти життя і здоров’я більшій кількості людей, які є ВІЛ-інфікованими. ЮНЕЙДС також посилається на наукові дослідження, результати яких свідчать, що вірогідність передачі ВІЛ від людини, яка живе з ВІЛ і дотримується ефективного режиму АРТ, знижується майже на 97%. А завдяки розширенню доступу до лікування вагітних, які живуть із ВІЛ, вдалося швидко скоротити кількість нових випадків ВІЛ-інфекцій серед дітей.
У 2016 р. у близько 1,8 млн осіб в усьому світі була вперше діагностована ВІЛ-інфекція (це на 39% менше порівняно із 3 млн нових випадків ВІЛ-інфекції, які щорічно реєстрували на піку епідемії в кінці 1990-х років), проте 1 млн померли від захворювань, спричинених СНІДом.
Якщо раніше світ боровся за доступ до лікування, то зараз акцент світової спільноти робиться на забезпеченні підтримки, необхідної для здорового життя. Саме тому темою цьогорічного дня боротьби зі СНІДом є «Право на здоров’я» — це право кожної людини на найвищий досяжний рівень фізичного і психічного здоров’я. Це право кожного, у тому числі людей, які живуть із ВІЛ та постраждали від цієї недуги, на запобігання та лікування хвороби, на прийняття рішення про своє власне здоров’я та дотримання власної поваги і гідності, право на відсутність дискримінації. І саме право на здоров’я — це ключ до припинення епідемії СНІДу.
Якою ж є ситуація з ВІЛ в Європейському регіоні та в Україні?
Згідно з останніми даними ВООЗ, Європейський регіон ВООЗ — єдиний регіон у світі, де зростає кількість нових випадків зараження ВІЛ-інфекцією. У 2016 р. в Європейському регіоні було діагностовано понад 160 тис. нових випадків ВІЛ-інфекції, в тому числі більше 29 тис. нових випадків у країнах Європейського Союзу та Європейської економічної зони. Така тривожна тенденція спричинена, зокрема тим, що 51% зареєстрованих випадків ВІЛ-інфекції діагностують вже на пізній стадії.
«Епідемія ВІЛ-інфекції в Європейському регіоні продовжує поширюватися надзвичайно швидко. Перш за все, це стосується країн на сході регіону, на які припадає майже 80% із 160 тис. нових випадків зараження. На сьогодні це рекордна кількість нових випадків, зафіксованих за один рік. Якщо така тенденція продовжиться, то ми не зможемо виконати передбачене Цілями сталого розвитку завдання — покласти кінець епідемії ВІЛ-інфекції до 2030 р., — попереджає директор Європейського регіонального бюро ВООЗ доктор Жужанна Якаб (Zsuzsanna Jakab). — Пізнє тестування, особливо людей, яким загрожує підвищений ризик зараження, призводить до більш пізнього початку лікування та спричиняє подальше поширення ВІЛ. Чим пізніше буде встановлений діагноз, тим вища вірогідність розвитку СНІДу, що призводить до страждання та смерті людини. З нагоди Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом я закликаю країни докласти зусилля для того, щоб зупинити епідемію ВІЛ-інфекції в Європі».
Україна залишається регіоном із високим рівнем поширення ВІЛ. За оновленими оцінками щодо ВІЛ/СНІДу, на початок 2017 р. в Україні проживали 238 тис. людей із ВІЛ, а у віковій групі старше 15 років поширеність ВІЛ становила 0,61%.
Протягом десяти місяців 2017 р. в Україні щодня реєстрували 48 випадків захворювання на ВІЛ-інфекцію, 24 захворювання на СНІД та 8 випадків смерті від СНІДу.
За офіційними даними Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України, за 30 останніх років (за період 1987 р. — 10 міс 2017 р.) в Україні офіційно зареєстровано 312 091 випадок ВІЛ-інфекції серед громадян України, у тому числі 100 363 випадки захворювання на СНІД та 44 221 випадок смерті від захворювань, спричинених СНІДом. Тобто, можна сказати, що за 30 років ми втратили понад 44 тис. наших громадян, які померли від СНІДу.
Станом на 1 листопада 2017 р. в закладах охорони здоров’я під медичним наглядом перебували 139 394 ВІЛ-інфікованих громадян України (329,6 на 100 тис. населення), з них 42 666 хворих із діагнозом СНІД (100,9 на 100 тис. населення). Найвищі показники поширеності ВІЛ-інфекції реєстрували в Одеській, Дніпропетровській, Миколаївській, Херсонській, Київській, Чернігівській областях та місті Києві.
Впродовж 10 міс 2017 р. у країні під нагляд вперше взято 14 667 ВІЛ-інфікованих осіб (захворюваність становила 34,2 на 100 тис. населення, темп приросту показника порівняно з відповідним періодом 2016 р. становив +10,1%), 7466 хворим встановлено діагноз СНІД (захворюваність — 17,6, на 100 тис. населення темп приросту — +10,5%) та 2511 осіб померли від СНІДу (смертність — 5,9 на 100 тис. населення, темп приросту — +6,9%). Туберкульоз став причиною смерті для половини померлих від СНІДу (51,1%).
Серед ВІЛ-інфікованих осіб, які зареєстровані за 10 міс 2017 р., 63,8% становили інфіковані статевим шляхом, 21,5% — парентеральним шляхом при введенні наркотичних речовин ін’єкційно.
В Україні майже половина людей, які живуть із ВІЛ, не знають про свій ВІЛ-позитивний статус (за даними медичного обліку). Щорічно близько третини ВІЛ-позитивних осіб залишаються поза медичним обліком (26,4% — 2016 р.). До того ж, майже четверта частина ВІЛ-інфікованих, які перебувають на обліку, залишаються поза медичним наглядом з різних причин щороку. У 2016 р. у 55,6% осіб віком 15 років та старше виявлено вперше ВІЛ-інфекції на третій та четвертій клінічній стадії.
Пізня діагностика, у свою чергу, позначається як на здоров’ї та виживаності наших громадян, так і на суспільстві загалом, в якому триває передача ВІЛ. Раннє встановлення діагнозу — це збільшення тривалості життя і зниження вірогідності поширення інфекції.
Де можна перевіритися на ВІЛ?
У рамках європейської ініціативи «Тиждень тестування на ВІЛ/гепатити», яка проходила цього року 17–24 листопада, був створений ресурс, який допомагає швидко знайти пункти тестування по всій Європі, в тому числі і в Україні. Перевіритись на ВІЛ можна будь-коли. Якщо ви хочете зробити тест, пройдіть за посиланням. Варто лише ввести назву міста в Україні та отримати перелік місць тестування і адреси організацій, які нададуть вам необхідну підтримку. Або подивіться на карті, який із пунктів тестування знаходиться ближче до вас. У деяких пунктах ви зможете дізнатися результати за 15 хвилин! Анонімність та конфіденційність гарантовані.
Необхідно пам’ятати, що вчасна діагностика значно підвищує шанси на успішне лікування.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами phc.org.ua