Міністерство охорони здоров’я України пропонує для громадського обговорення проект Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про систему безперервного професійного розвитку фахівців у сфері охорони здоров’я» (далі — проект).
Проект розроблено з метою створення основних організаційних засад функціонування системи безперервного професійного розвитку фахівців у сфері охорони здоров’я, оновлення нормативно-правової бази із врахуванням змін законодавства України про освіту.
Основною метою підготовки проекту акта є реалізація положень Закону України «Про освіту», застосування системи професійної самоосвіти фахівців у сфері охорони здоров’я як обов’язкової складової системи безперервного професійного розвитку; облік усіх періодів підвищення кваліфікації, у тому числі усіх видів професійної самоосвіти для атестації фахівців з метою оцінки їх професійного рівня та складності виконуваних робіт, відповідності кваліфікаційним вимогам і посадовим обов’язкам кожні п’ять років, зокрема для присвоєння чи підтвердження кваліфікаційної категорії, кваліфікації працівника чи продовження дії ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики.
У пояснювальній записці до документа йдеться, що питання безперервного професійного розвитку фахівців у сфері охорони здоров’я регламентовані пунктом «д» частини першої статті 78 Основ законодавства України про охорону здоров’я, частиною першою статті 3 Закону України «Про професійний розвиток працівників», частиною першою статті 6, частинами другою, третьою та десятою статті 18 Закону України «Про освіту».
У Законі України «Про освіту» від 05.09.2017 р. визначено поняття «безперервний професійний розвиток». Безперервний професійний розвиток фахівців у сфері охорони здоров’я — це безперервний процес навчання та вдосконалення професійних компетентностей фахівців після здобуття ними вищої освіти у сфері охорони здоров’я та післядипломної освіти в інтернатурі, що дозволяє фахівцю підтримувати або покращувати стандарти професійної діяльності відповідно до потреб сфери охорони здоров’я і триває впродовж усього періоду професійної діяльності.
Від якості виконання професійних функцій фахівцями у галузі охорони здоров’я безпосередньо залежать якість життя і стан здоров’я населення, що визнаються в Україні та світі найвищими соціальними цінностями. Саме тому в багатьох країнах світу професії у сфері охорони здоров’я мають статус регульованих, а проходження усіх етапів професійного навчання є обов’язковим і контролюється державою.
Документом пропонується затвердити такі визначення термінів:
- Безперервний професійний розвиток фахівців у сфері охорони здоров’я (далі — БПР) — це безперервний процес навчання та вдосконалення професійних компетентностей фахівців після здобуття ними вищої освіти у сфері охорони здоров’я та післядипломної освіти в інтернатурі, що дозволяє фахівцю підтримувати або покращувати стандарти професійної діяльності відповідно до потреб сфери охорони здоров’я і триває впродовж усього періоду професійної діяльності.
- Кредитна одиниця — одиниця вимірювання навчального навантаження здобувача. Обсяг однієї кредитної одиниці становить одну годину участі в заході у режимі реального часу, дистанційної участі у режимі онлайн, а також онлайн-прослуховування вебінарів.
- Особисте освітнє портфоліо — сукупність задокументованих відомостей щодо персональних досягнень, проходження періодів підвищення кваліфікації, професійної самоосвіти фахівців у сфері охорони здоров’я у системі БПР.
- Професійна самоосвіта — свідома самоорганізована безперервна діяльність з удосконалення своєї особистості як фахівця у сфері охорони здоров’я: приведення своїх професійних якостей у відповідність до актуальних вимог щодо професійної діяльності, постійне підвищення професійної компетентності та неперервне вдосконалення.
Пропозиції та зауваження до проекту можна надсилати до Міністерства охорони здоров’я України протягом місяця у письмовому та/чи електронному вигляді за адресою: вул. Грушевського, 7, м. Київ, 01601, відділ освіти і науки. E-mail: [email protected], [email protected], тема листа «Постанова_БПР_пропозиції».
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua