Здоров’я дітей в Україні останнім часом погіршується. Незважаючи на законодавчо створені передумови щодо здійснення охорони здоров’я, зокрема профілактики розладів здоров’я у дітей та підлітків, їхня захворюваність у нашій державі зростає з року в рік за усіма класами хвороб.
Найпоширенішими є хронічні захворювання, психоневрологічні розлади, короткозорість, ожиріння, порушення постави. Крім того, загрозливими є дані про досить помітне зростання серед молоді частоти випадків підвищеного кров’яного тиску, надлишкової маси тіла, неспроможність до фізичної активності. Значне розповсюдження вказаних факторів ризику серцево-судинних захворювань та інших основних інфекційних хронічних хвороб у молодому віці свідчить про те, що їхні витоки слід шукати у дитячому та підлітковому віці, що значною мірою пояснює тенденцію до «омолодження» цих хвороб.
Саме тому проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення надання первинної та профілактичної медичної допомоги дітям» за авторством народних депутатів України Т.Д. Бахтеєвої, В.В. Карпунцова, Я.Я. Безбах, М.Й. Головко, А.Б. Диріва, В.О. Дубіля, О.М. Кириченко, О.І. Кулініч, С.П. Мельничука, О.С. Мусія, А.В. Помазанова, А.О. Река, А.Ф. Шипка, В.В. Шкварилюк, І.М. Шурми, А.В. Яценко зареєстровано у Верховній Раді України за № 7197 від 11.10.2017 р.
Основною метою цього законопроекту є створення законодавчого підґрунтя для удосконалення умов надання первинної та профілактичної медичної допомоги дітям шляхом посилення на законодавчому рівні державних гарантій щодо організації та надання такої допомоги, підвищення відповідальності батьків у цій сфері.
Документом пропонується внести зміни до Законів України «Про психіатричну допомогу», «Про охорону дитинства» та Основ законодавства України.
Змінами до Основ законодавства України про охорону здоров’я пропонується посилення державних гарантій щодо забезпечення профілактики захворювань серед дітей та молоді, у тому числі шляхом формування навичок ведення здорового способу життя серед дітей та молоді, запобігання дитячій наркоманії та алкоголізму; профілактики рідкісних (орфанних) захворювань у дітей, зобов’язання батьків створювати усі необхідні умови для своєчасного і повного проходження дітьми профілактичних медичних оглядів та застосування до них інших методів профілактики та оздоровлення тощо.
Також змінами до Основ законодавства України про охорону здоров’я пропонується визначити лікарями, які надають первинну медичну допомогу, крім лікарів загальної практики — сімейних лікарів, також дільничних лікарів-терапевтів і дільничних лікарів-педіатрів.
Змінами до статті 5 Закону України «Про психіатричну допомогу» пропонується доповнити державні гарантії у сфері надання психіатричної допомоги нормою щодо проведення спеціальних профілактичних заходів з метою запобігання виникненню психічних розладів у дітей.
Змінами, що пропонуються до статті 6 Закону України «Про охорону дитинства», до визначених цієї статтею державних гарантій щодо охорони здоров’я дітей додаються такі гарантії, як:
- проведення обов’язкових періодичних профілактичних медичних оглядів всім дітям;
- забезпечення дітям рівних можливостей незалежно від місця їх проживання щодо проходження обов’язкових профілактичних медичних оглядів;
- безоплатне проведення у дітей обов’язкових профілактичних щеплень за віком, профілактичних щеплень за станом здоров’я, за епідемічними показаннями в закладах охорони здоров’я державної і комунальної форм власності;
- здійснення спеціальних заходів профілактики та лікування соціально небезпечних захворювань (туберкульоз, психічні, венеричні захворювання, СНІД, лепра, хронічний алкоголізм, наркоманія), а також карантинних захворювань;
- забезпечення диспансерного спостереження, планового лікування та реабілітації вихованців дошкільних навчальних закладів та учнів загальноосвітніх навчальних закладів із захворюваннями.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами iportal.rada.gov.ua