Медична реформа в Україні набирає обертів за підтримки найвищих посадових осіб держави. Так, під час засідання Ради регіонального розвитку, що відбулася 24 жовтня 2017 р. у Києві, Президент і Прем’єр-міністр ще раз наголосили на важливості медичної реформи.
Петро Порошенко у своїй промові особливу увагу приділив змінам у системі охорони здоров’я в сільській місцевості. Минулого тижня народні депутати ухвалили у першому читанні законопроект № 7117, що має на меті підвищити доступність та якість медичного обслуговування у сільській місцевості. Для втілення законопроекту про сільську медицину, який Парламент розгляне наступного пленарного тижня у другому читанні, 4 млрд грн. вже заплановано у Державному бюджеті на 2018 рік.
«Ми маємо забезпечити людям, які проживають у сільській місцевості, відповідні стандарти, яких вони були позбавлені все життя. Прошу голів обласних державних адміністрацій у співпраці з Мінрегіонбудом швидко визначити схему розміщення та плани розташування сільських лабораторій з урахуванням навантаження на лікаря та доступності для пацієнтів», — заявив Президент.
П. Порошенко відзначив, що Міністерство охорони здоров’я України вже зараз розробляє стандартні вимоги до обладнання та набору медикаментів. А Уряд найближчим часом ухвалить програми, які врахують всі нюанси розвитку сільської медицини на підставі нового закону.
«Медична реформа дає можливість доступу до висококваліфікованого лікаря і знайти ці платинові хвилини й золоті години, щоб врятувати здоров’я і життя тих пацієнтів, які живуть у селі», — сказав П. Порошенко.
Прем’єр-міністр Володимир Гройсман також наголосив на важливості ухвалення медичної реформи і закликав всіляко сприяти її впровадженню на місцях.
В.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун зазначила, що законопроект № 6327, який народні депутати ухвалили минулого тижня, допоможе зрушити з місця медичну реформу, на яку українці чекали понад 26 років.
«Команда Міністерства охорони здоров’я України разом із Урядом працює над тим, щоб реформа стартувала з наступного року. Проте є ще одна важлива справа, яку необхідно завершити на рівні Парламенту — ухвалити два законопроекти медичної реформи, які були прийняті в першому читанні. Це законопроекти № 6604 та № 7117. Перший передбачає зміни у Бюджетному кодексі, які дозволять запрацювати новій системі фінансування медицини. Другий підвищує доступ до якісної медицини на селі. Чим швидше народні депутати проголосують за необхідні законопроекти, тим швидше запрацює нова українська медицина і тим більше життів ми зможемо врятувати», — сказала доктор У. Супрун.
Нагадаємо, що 19 жовтня 2017 р. Верховна Рада України дала старт медичній реформі, ухваливши законопроект № 6327. Первинна, екстрена, паліативна допомога та медичні послуги, аналізи, дослідження, ліки, які надаються за державною програмою медичних гарантій, будуть для пацієнтів на 100% безоплатними. Обсяг послуг у програмі медичних гарантій щороку буде затверджувати Верховна Рада України у рамках Державного бюджету. Співоплати, що передбачалися в урядовій версії законопроекту, були вилучені із законопроекту під час внесення правок народними депутатами до другого читання.
Фактично з 2018 р. в Україні запускається національне солідарне страхування. З 2018-го реформа запрацює на рівні первинної допомоги, з 2020-го — в лікарнях усіх профілів. Кожен українець знатиме, які медичні послуги оплатить держава, і сам обиратиме лікарні, де отримає ці послуги.
Нагадаємо також, що 18 жовтня 2017 р. у Києві відбувся Національний медичний форум «За здорову націю», учасники якого висловилися проти урядового варіанта реформування системи охорони здоров’я і запропонували своє бачення стратегії розбудови національної системи охорони здоров’я.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua