Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози проходить щорічно 20 жовтня, відповідно до Указу Президента України від 17.01.2005 р. № 42/2005. Захід проводиться з метою активізації діяльності із запобігання виникненню та поширенню захворювань на рак молочної залози, привернення уваги суспільства до цієї проблеми.
Статистика Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) свідчить, що рак молочної залози — найбільш поширений вид раку в усьому світі. В Україні рак молочної залози теж лідирує серед жіночих онкологічних хвороб. За даними Національного інституту раку, кожна 7–8-ма жінка має проблеми з молочними залозами, але до лікарів звертається занадто пізно: при першому огляді у 25% жінок виявляють метастатичні стадії хвороби, коли лікувати надзвичайно важко. Змінити ситуацію може допомогти раннє виявлення хвороби, адже при І стадії раку молочної залози виліковується 95% жінок. Чому виникає рак молочної залози, як його виявити і що допоможе уникнути хвороби — читайте далі.
Як повідомляють у Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) України, досі достеменно невідомо, чому виникає рак молочної залози. ВООЗ повідомляє, що у більшості випадків не вдається виявити причини хвороби. Та все ж існує перелік факторів ризику, які підвищують імовірність виникнення раку молочної залози. Тож Ви у зоні ризику, якщо:
- у Вашій родині у когось був рак молочної залози (ризик підвищується у 2–3 рази);
- у Вас рано почалося статеве дозрівання (менархе);
- у Вас пізно розпочалася менопауза;
- Ви пізно народили першу дитину і/або не годували її грудьми (грудне вигодовування має захисний ефект);
- Ви користуєтеся протизаплідними пігулками (застосовуєте пероральні контрацептиви);
- Ви проходили курс замісної гормональної терапії (ЗГТ);
- Ви зловживаєте алкоголем;
- Ви маєте надмірну масу тіла/страждаєте ожирінням;
- Ви фізично неактивні.
Однак пам’ятайте, що наявність цих факторів не означає, що у Вас обов’язково з’явиться рак молочної залози. Так само, як і їх відсутність не гарантує захисту від хвороби.
Всебічний контроль раку включає профілактику, раннє виявлення, діагностику і лікування, реабілітацію та паліативну допомогу.
Як захистити себе від раку молочної залози: профілактика
Захистити від раку молочної залози допоможе увага до власного здоров’я. Спеціалісти наголошують, що перш за все необхідно контролювати фактори ризику раку та здійснювати профілактику неінфекційних захворювань. Тож вберегтися від раку молочної залози допоможуть такі прості правила:
- здорова дієта: стежте за своїм раціоном;
- фізичне навантаження: більше рухайтесь;
- контроль споживання алкоголю: не зловживайте спиртним;
- контроль маси тіла: уникайте переїдання, боріться з надмірною масою тіла та ожирінням.
Профілактика раку молочної залози допоможе знизити ризик, але, на жаль, не усуне загрози виникнення хвороби. Найбільше значення має рання діагностика, що може врятувати життя.
Як виявити рак молочної залози
Доволі важко самостійно визначити рак молочної залози. Симптоми з’являються уже на більш пізніх, задавнених стадіях. Про рак молочної залози можуть свідчити безболісні щільні утворення у молочній залозі, виділення із сосків чи деформація соска, зміна шкіри грудей (набряк, відчуття стягнення, почервоніння тощо).
На жаль, самообстеження не дозволяє виявити утворення, розмір якого менше 5 міліметрів, а саме хвороба на цій мікроінвазивній стадії найкраще піддається лікуванню. Як свідчить статистика, на І стадії рак молочної залози виліковується у 95% жінок, на ІІ стадії — у 80%, а на ІІІ стадії — у 50%.
Тож спеціалісти наголошують, що раз на рік кожна жінка має проходити обстеження у мамолога: віком до 40 років — ультразвукову діагностику, старше — обов’язкову щорічну мамографію.
Рак молочної залози в Україні: статистика захворювання
За даними Національного канцер-реєстру України, на кінець 2016 р. рак молочної залози діагностовано у майже 138 тис. українців. Рак у ранній стадії (I–II) діагностують у 76% випадків, і майже 25% пацієнтів звертаються до медиків на задавнених стадіях.
За останні 5 років захворюваність зросла майже на 6%. Разом з тим, смертність за цей самий період знизилася на 6%. Однак смертність від раку молочної залози все ще лідирує у структурі смертей від злоякісних пухлин (20%).
Найбільше поширений рак молочної залози у Києві, а також у Сумській, Київській, Дніпропетровській, Херсонській, Запорізькій областях. Найменше випадків зафіксовано в Івано-Франківській, Волинській, Чернівецькій областях.
Що робити лікарю
Профілактику і скринінг раку молочної залози здійснюють в Україні лікарі первинної ланки відповідно до Уніфікованого клінічного протоколу первинної, вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги при раку молочної залози, затвердженого наказом МОЗ України від 30.06.2015 р. № 396.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами zakon2.rada.gov.ua, moz.gov.ua