На сьогодні в чотирьох установах Національної академії медичних наук (НАМН) України на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14.06.2017 р. № 425 «Деякі питання реалізації пілотного проекту щодо зміни механізму фінансування надання медичної допомоги в окремих науково-дослідних установах Національної академії медичних наук» реалізується пілотний проект щодо запровадження нового механізму фінансування.
Учасниками пілотного проекту є такі державні установи НАМН України:
- Національний інститут хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова.
- Інститут нейрохірургії імені академіка А.П. Ромоданова.
- Національний інститут серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова.
- Національний науковий центр «Інститут кардіології імені академіка М.Д. Стражеска».
Проведення зазначеного пілотного проекту передбачає відпрацювання механізму переходу від утримання закладів до оплати наданих ними медичних послуг з метою створення якісної та ефективної системи надання третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги, орієнтованої на пацієнта. НАМН України виконуватиме роль замовника послуг, інститути — постачальників. Між ними будуть укладені договори, і, таким чином, пацієнт не платитиме за операції.
Для цього Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) та НАМН України потрібно затвердити:
- примірні договори про медичне обслуговування населення учасниками пілотного проекту;
- порядок направлення пацієнтів відповідно до медичних показань у заклади охорони здоров’я, що є учасниками пілотного проекту, та порядок надання третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги у таких закладах;
- перелік послуг з надання третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги кожним учасником пілотного проекту;
- розрахунки тарифів на послуги з надання третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги учасниками пілотного проекту.
А також МОЗ України має затвердити тарифи на послуги з надання медичної допомоги, які мають розрахувати учасники пілотного проекту.
Як повідомляють у МОЗ України, для забезпечення можливості почати пілотний проект МОЗ розроблено та погоджено з НАМН (спільні накази від 14.08.2017 р. та 28.08.2017 р.) примірні договори про медичне обслуговування населення учасниками пілотного проекту, порядок направлення пацієнтів відповідно до медичних показань у заклади охорони здоров’я, що є учасниками пілотного проекту, та порядок надання третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги у таких закладах; перелік послуг з надання третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги кожним учасником пілотного проекту.
Для забезпечення можливості розрахунків тарифів використана методика покрокового рознесення витрат (JLN), яка сьогодні застосовується в більшості національних систем охорони здоров’я та рекомендована Всесвітньою організацією охорони здоров’я.
За підтримки МОЗ України проведено навчання методиці, надано програмний продукт, проводились постійні робочі консультації на запит інститутів.
Нині розрахунки згідно з методикою зроблені Інститутом нейрохірургії імені академіка А.П. Ромоданова.
На основі цих розрахунків готуються тарифи для затвердження для зазначеного інституту. Оплачуватися будуть лише унікальні послуги, які не можна отримати в інших лікарнях.
На проведення пілотного проекту Мінфін виділив 200 млн грн. Це додаткові кошти до базового бюджету НАМН України на період проведення пілотного проекту. На першому етапі проекту Академія наук буде на так званому гібридному фінансуванні: базове фінансування + додаткові 200 млн грн. пілотного проекту. З 2018 р., коли схема фінансування буде відпрацьована, планується перехід на нову систему фінансування, коли держава платить виключно за послуги, згідно з розрахованим та затвердженим тарифом, в який включена в тому числі заробітна плата лікарів-практиків, лікарські засоби та оплата комунальних послуг. Планується перевести на цю систему й інші інститути НАМН України.
Початок проекту очікується протягом вересня, після затвердження НАМН та МОЗ України всіх документів.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua