Останні 10–15 років у світі необхідність розширення мережі служб здоров’я, які б відповідали потребам молоді, стає все гострішою. Суспільство усвідомило необхідність створення спеціалізованих служб, орієнтованих саме на підлітків — як на окрему цільову групу: «вже не діти, але ще не дорослі». Існуюча державна система надання медичної допомоги в галузі захворювань, які передаються статевим шляхом (ЗПСШ), практично позбавлена принципів конфіденційності й анонімності. Внаслідок цього люди вимушені звертатися до «чорного» ринку гінекологічних і дерматовенерологічних послуг із сумнівною якістю діагностики та лікування або до приватних медичних закладів, де ціни для більшості пацієнтів зависокі. Особливо це стосується дітей, підлітків та студентської молоді.
Для забезпечення сучасних підходів до надання медичної допомоги дітям підліткового віку з 1997 р. Україна розпочала співробітництво з Дитячим фондом ООН (United Nations International Children’s Emergency Fund, UNICEF). Поширення серед підлітків та молоді епідемії ВІЛ/СНІДу, ЗПСШ, вживання наркотиків прискорили створення і розвиток служб, призначених для вирішення проблем здоров’я підлітків та молоді. Першим кроком стало відкриття першої в Україні «Клініки, дружньої до молоді» у м. Києві на базі ДКЛ №6 Шевченківського району в 1998 р. Нині в Україні існує 76 «Клінік, дружніх до молоді» (центри, відділення, кабінети), які надають комплексну спеціалізовану медичну, психологічну й консультативну допомогу підліткам та молоді.
Дані опитування молоді свідчать про назрілу необхідність надання безкоштовних консультативних послуг спеціалістів стосовно загального збереження здоров’я. Найбільшим є інтерес респондентів до консультацій щодо сексуальної та репродуктивної складових здоров’я (77%), зокрема щодо запобігання інфікуванню ВІЛ (28%); тестування на ВІЛ (21%); діагностики та лікування ЗПСШ. Лише 23% опитуваних не зацікавлені в таких консультаціях. Викликає занепокоєння той факт, що кожна 3-тя молода людина зіштовхнулась із нестачею інформації щодо збереження здоров’я або не мала можливості отримати необхідну консультацію з цього питання. Лише 34% опитаних знають, де в їхньому місті можна отримати безкоштовну консультацію гінеколога, психолога, нарколога.
Ускладнює ситуацію і те, що стосунки багатьох підлітків і молодих людей з їхніми батьками не є дружніми, довірливими, між різними поколіннями в сім’ях виникають непорозуміння й конфлікти. За даними опитування, у кожного 4-го молодого респондента уже виникали запитання, які було незручно чи соромно обговорювати з батьками, родичами. Тому вони здебільшого орієнтуються на однолітків, що може призвести до отримання недостовірної інформації.
Отримані соціологічні дані свідчать про необхідність якомога швидше розвивати мережу консультативних послуг відносно здоров’я, особливо щодо його сексуальної та репродуктивної складової, які були б доступні для неповнолітніх та молоді. «Клініка, дружня до молоді» покликана надавати комплексну медико-соціальну допомогу підліткам та молоді, враховуючи їхні психологічні, фізіологічні та соціальні особливості, на основі принципів дружнього підходу, рекомендованого Всесвітньою організацією охорони здоров’я та Дитячим фондом ООН (United Nations International Children’s Emergency Fund, UNICEF).
Сьогодні в столиці роблять усе можливе, щоб забезпечити належну охорону здоров’я підлітків. У квітні 2011 р. у Дніпровському районі столиці на базі Центральної районної поліклініки (вул. Луначарського, 3 Г) відкрилося відділення медико-соціальної допомоги підліткам та молоді «Клініка, дружня до молоді».
Основні завдання клініки:
- профілактична робота щодо запобігання розповсюдженню ВІЛ/СНІДу, ЗПСШ;
- формування відповідальної поведінки щодо збереження здоров’я у підлітків та молоді;
- надання лікувально-профілактичної, консультативної та медичної допомоги підліткам і молоді;
- надання комплексної медико-соціальної допомоги шляхом взаємодії з соціальними службами для молоді, закладами освіти, громадськими організаціями та іншими організаціями, які опікуються інтересами підлітків та молоді, на засадах укладання договорів про співпрацю;
- робота з волонтерами;
- організація просвітницької роботи, наприклад проведення семінарів, тренінгів, круглих столів.
У клініці кожна молода людина може вибирати, до якого саме фахівця звернутися. Крім того, людина може прийти з візитом до терапевта, але відвідати й гінеколога, дерматовенеролога, уролога й психолога.
Медичний заклад працює щодня з 9:00 до 16:00, вихідні — субота й неділя. Для отримання докладнішої інформації можна звернутися до завідувача «Клінікою, дружньою до молоді» Центральної районної лікарні Дніпровського району м. Києва Наталії Анатоліївни Мельник за тел.: (044) 517-61-21 або надіслати листа електронною поштою на Е-mail: [email protected].
За матеріалами www.kmv.gov.ua
© Gelpi/Dreamstime.com/Dreamstock.ru