4 квітня 2017 р. в Українському кризовому медіа-центрі відбувся брифінг «Медична реформа в запитаннях та відповідях», де журналісти з регіонів під час прямого включення мали можливість поставити запитання заступнику міністра охорони здоров’я України Павлу Ковтонюку та дізнатись:
- Як знайти сімейного лікаря в селі?
- Що таке «гарантований пакет послуг»?
- За рахунок чого послуги стануть доступнішими?
- Хто програє/виграє від медичної реформи, чи буде спротив реформі?
- Чи не погіршить реформа нинішньої ситуації?
- Що буде з медициною, якщо не ухвалять реформаторських законів?
Було зазначено, що Кабінет Міністрів України підготував пакет законопроектів у галузі охорони здоров’я, ухвалення якого зробить медичну реформу невідворотною.
Презентуючи ключовий законопроект «Про державні фінансові гарантії щодо надання медичних послуг та лікарських засобів», П. Ковтонюк зазначив: «Ми хочемо перейти на таку модель фінансування медицини, де держава надає своїм громадянам чітко визначені гарантії щодо медичних послуг та лікарських засобів, і чітко й гарантовано їх виконує. Це відрізняється від нинішньої реальності, коли ми нібито маємо якісь гарантії, але не відчуваємо їх».Також він підкреслив, що в новій системі фінансування за кожною державною гарантією буде чітке джерело, з якого відбуватиметься покриття витрат.
Ухвалення пакета законопроектів протягом найближчого місяця є критично важливим, вважають у Міністерстві охорони здоров’я України. «Якщо ми приймемо ці законопроекти вчасно, — пояснив заступник міністра, — це дасть нам можливість внести правки до Державного бюджету, і з середини 2017 р. почати працювати з первинною медичною допомогою. Нам необхідно у 2018 р. у новий бюджет закласти новий принцип для стаціонарів. І нам потрібен один рік, щоб розрахувати гарантований пакет медичних послуг, аби із середини 2018-го у бюджетний 2019 р. увійти з усім гарантованим пакетом». У разі відтермінування цього процесу реформа буде неможливою внаслідок входження країни у передвиборчі кампанії 2019–2020 рр.
Головні компоненти, які впроваджує закон:
1. Державний гарантований пакет медичних послуг (чітко визначений перелік, що оплачує держава).
2. Персоналізовані виплати (держава оплачує за кожну конкретну людину за чітко визначеним тарифом).
3. Тарифікація медичної послуги (кожна послуга матиме чітко визначену вартість).
4. Стандартизація медичних послуг (послуги надаватимуться на підставі міжнародних медичних протоколів).
П. Ковтонюк нагадав журналістам основні тези законопроекту та поінформував, що документ пройшов обговорення із громадськістю, міжнародними експертами та погодження з міністерствами. Після затвердження на засіданні Уряду пакет законопроектів щодо медичної реформи буде передано на ухвалення Верховній Раді України.
Докладніше про матеріали брифінгу читайте на шпальтах нашого видання найближчим часом.
Олександр Устінов,
фото Сергія Бека