24 травня 2011 р. виповнюється 130 років від дня народження видатного українського вченого — Олександра Олександровича Богомольця (24.05.1881–19.07.1946).
З цієї нагоди Верховна Рада України ухвалила постанову «Про відзначення 130-річчя з дня народження видатного українського вченого-медика Олександра Олександровича Богомольця».
За це рішення проголосували 297 із 373 народних депутатів, зареєстрованих у сесійній залі.
У постанові зазначається, що з нагоди виповнення 130 років з дня народження О.О. Богомольця парламент рекомендує уряду створити організаційний комітет з підготовки та проведення заходів щодо відзначення ювілею на держаному рівні. Кабінету Міністрів України доручено затвердити план заходів щодо ушанування пам’яті великого вченого та вирішити питання щодо їх фінансового та матеріально-технічного забезпечення.
Державний комітет телебачення і радіомовлення України має організувати трансляції тематичних теле- і радіопередач, присвячених життю і діяльності О.О. Богомольця, забезпечити широке висвітлення у засобах масової інформації заходів щодо відзначення ювілею.
Також постановою передбачено, що Національний банк України має випустити ювілейну монету у зв’язку з цією пам’ятною датою.
Прийняття постанови є дійсно необхідним, враховуючи вагомий внесок видатного вченого у розвиток української та світової медичної науки. Адже праці О.О. Богомольця сприяли розвитку майже всіх галузей патологічної фізіології. Вони стосувалися питань ендокринології, порушення обміну речовин, імунітету й алергії, патології кровообігу (зокрема гіпертонії), патогенезу шоку тощо. Основою їх є висунуте вченим положення про те, що патогенез захворювання залежить не лише від етіології, а й від опірних здатностей організму, тобто від його реактивності. Остання, на думку О.О. Богомольця, зумовлюється станом нервової системи і сполучної тканини. Він створив вчення про фізіологічну систему сполучної тканини, до якої включав різноманітні сполучно-тканинні клітини та міжклітинні утворення. З метою підвищення функцій сполучної тканини при ряді захворювань, перебіг яких відбувається зі зниженням цих функцій, О.О. Богомолець запропонував спеціальну антиретикулярну цитотоксичну сироватку. Велике значення мають також праці О.О. Богомольця, присвячені переливанню крові, в яких доведено, що переливати кров доцільно не лише за прямими показами, а й з метою підвищення реактивності організму. В останні роки життя О.О. Богомолець багато уваги приділяв питанням старіння організму. Він, як і Ілля Мечников, вважав, що людина за своєю природою може жити 125–150 років; старіння, що настає у 60–70 років, — передчасне і зумовлене несприятливими умовами життя та захворюваннями.
За матеріалами: http://portal.rada.gov.ua