Причинами обмороження та переохолодження організму можуть бути: низька температура повітря (<10–15 °C), сильний вітер, тісне сире взуття, вимушене тривале нерухоме положення тіла, тривале перебування на морозі в стані алкогольного сп’яніння.
Щоб уникнути переохолодження та обмороження тіла, варто дотримуватися простих правил:
- Носіть просторий одяг. Це сприяє циркуляції крові. Краще надягнути три тонкі светри, ніж один грубий. Між шарами одягу залишається повітря, яке утримує тепло.
- Тісне взуття, відсутність устілок призводять до обмороження ніг.
- Не виходьте на мороз без шарфа і рукавичок, бажано з шерсті або таких, що не промокають, з хутром всередині.
- Не вживайте алкогольних напоїв! Алкогольне сп’яніння створює ілюзію зігрівання, а насправді лише провокує ще більшу тепловіддачу.
- Не куріть на морозі! Куріння зменшує периферичну циркуляцію крові і робить кінцівки більш уразливими до холоду.
- Не носіть на морозі металевих прикрас, в тому числі золотих і срібних. Метал охолоджується швидше за тіло, сережки можуть пристати до мочки вуха. Персні та каблучки ускладнюють циркуляцію крові, що прискорює обмороження рук.
- Перед виходом на мороз бажано попоїсти — це подарує вам додаткову енергію. Не можна виходити на вулицю з вологим волоссям! Тому на час морозів від ранкового миття голови перед роботою краще відмовитися.
- У дітей терморегуляція не налагоджена, а у людей літнього віку порушена. Тому бабусі та дідусі з дітьми не повинні гуляти на морозі довше 15–20 хв. Слід зайти і погрітися в теплому приміщенні.
- Не дозволяйте обмороженій ділянці (найшвидше переохолоджуються ніс, вуха, щоки) замерзнути ще раз. Тоді пошкодження можуть бути ще більшими. Якщо відчули переохолодження, потрібно зайти у найближче кафе, магазин, під’їзд, будь-яке тепле приміщення, щоб зігрітися. Змерзлі руки можна швидко відігріти під пахвами. На вітрі ймовірність обмороження збільшується!
Клінічні ознаки переохолодження:
- озноб, тремтіння;
- синюшність шкіри, губ;
- зниження температури тіла;
- біль у пальцях рук і ніг;
- позіхання, апатія;
- загальна слабкість;
- втрата свідомості;
- поверхневе дихання.
Перша медична допомога при переохолодженні
Перша медична допомога при переохолодженні та обмороженні полягає у швидкому припиненні впливу холоду та відновленні кровообігу в організмі.
Потерпілого доставляють у тепле приміщення, зігрівають відморожені кінцівки протягом 40–50 хв у ванні (або відрі) з водою, температура якої поступово підвищується від 18 до 40 °C за рахунок періодичного підливання гарячої води. Одночасно проводять масаж круговими рухами, починаючи від кінчиків пальців і піднімаючись вище, до почервоніння та потепління шкіри. Під час масажу потерпілий повинен намагатися ворушити кінцівками для того, щоб відновити кровообіг. Після зігрівання і масажу уражені кінцівки витирають насухо, накладають напівспиртовий компрес та забинтовують.
Потерпілого закутують у теплу ковдру, дають гарячий напій, гарячу їжу.
У жодному разі не слід розтирати уражені ділянки снігом! Адже при цьому продовжується вплив низької температури, окрім того, дрібні кришталики льоду можуть пошкодити шкіру (капіляри) і таким чином відкрити шлях для потрапляння в організм людини хвороботворних мікроорганізмів.
Відмінно зігріває змерзлі ноги точковий масаж. Причому масажувати потрібно не самі ноги, а пальці рук. Прямо по центру верхньої (нігтьової) фаланги середнього пальця знаходиться необхідна точка. Саме тут і розташований чарівний «обігрівач». Ретельно помасажуйте ці точки на обох руках, і вже за хвилину по всьому тілу розіллється тепло і чудово прогріє ноги.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.vin.gov.ua