Як повідомляє прес-служба Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України, досвід реформування первинної ланки в м. Чугуєві (Харківська обл.) є взірцем того, як взявши за основу ідеологію МОЗ, громада спільно з місцевою владою почала втілювати в життя медичну реформу.
Про це заявив заступник міністра охорони здоров’я України Павло Ковтонюк за підсумками візиту на Харківщину.
«Проект цікавий тим, що команда Харківської експертної групи разом з місцевою владою підписали спільний меморандум і вже почали реалізовувати реформу, яку МОЗ лише готує до втілення на національному рівні. Ці люди ніколи не чекали вказівки з міністерства, як їм проводити реформу, вони просто зрозуміли її ідеологію і почали діяти. Від мене не очікували рецептів, а навпаки, пропонували кроки, які б допомогли громаді краще реалізувати реформи. Наприклад, вони розробили низку змін до санітарних правил і будівельних норм, які дозволять осучаснювати будівлі медичних закладів, мають багато побажань щодо спрощення документації і паперової звітності для лікаря первинної ланки. Крім того, ці люди чітко знають, які перепони в бюджетному законодавстві їм заважають, тобто вони надають Міністерству конкретні ідеї, як допомогти в реформі», — розповів П. Ковтонюк.
Нагадаємо, на Харківщині в поточному році розпочали підготовку первинної ланки до нової моделі фінансування. Завдяки проекту, який стартував у Чугуєві, «автономію» отримав місцевий Центр медико-санітарної допомоги, а також були створені чотири та будується п’ята амбулаторії, які працюватимуть на основі угод з Центром та отримуватимуть через нього фінансування з бюджету. Крім того, у рамках проекту запроваджуються групові приватні практики, коли по декілька лікарів працюють у команді, готується перехід на контрактні відносини між місцевою владою, яка є розпорядником грошей, і закладами первинної ланки. Паралельно в місті та районі тривають тренінги для лікарів та управлінців. За інформацією учасників проекту, на базі Центру первинної медико-санітарної допомоги сформують аутсорсинговий центр, де будуть зосереджені послуги для навколишніх амбулаторій і приватних практик (бухгалтерські, методичні послуги). Тобто замість керівної надбудови Центр перетвориться в обслуговуючу організацію.
Як повідомила Вікторія Мілютіна, член Харківської експертної групи, секретар Постійної комісії Харківської обласної ради з питань соціальної політики, охорони здоров’я, реабілітації учасників бойових дій і АТО, наразі готується розпорядження голови Харківської обласної державної адміністрації Юлії Світличної, в якому місцевій владі рекомендовано вивчити питання автономізації медичних закладів, провести громадські слухання в усіх районах з роз’ясненнями суті медичної реформи та звернутися до МОЗ з проханням удосконалити правове поле, скасувавши частину наказів, які заважають реформі.
«Ці люди є прикладом того, як мають реалізуватися реформи, — вважає П. Ковтонюк. — Міністерство повинно розробляти правила гри, а громади — починати їх втілювати на місцях. Приклад проектної групи Чугуївського району засвідчує, що зміни в медицині — це абсолютно реально. Перевага цих людей в тому, що до реформи вони будуть значно більш готовими і проведуть її максимально просто, оскільки вони займають активну позицію. Ми зі свого боку будемо максимально спрощувати це реформування».
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами http://www.moz.gov.ua/