Згідно з дорученням МОЗ України від 24.09.2013 р. № 56, протягом 22–31 жовтня 2013 р. в Україні відбудуться Національні дні псоріазу. На території всієї країни буде актуалізовано проблему цієї тяжкої хвороби. Для досягнення найкращих результатів застосовано міждисциплінарний підхід: до вирішення проблеми псоріазу долучаться українські дерматологи, ревматологи, терапевти та сімейні лікарі.
Протягом цих днів в усіх регіонах України пройдуть інформаційно-освітні заходи, які привернуть увагу громадськості до цього соціально важливого захворювання та дозволять пацієнтам більш ефективно боротися з хворобою. Для лікарів будуть проведені освітні заходи, які нададуть змогу фахівцям отримати найсучасніші дані щодо діагностування, контролю та лікування псоріазу.
Всеукраїнський онлайн-семінар для лікарів відкриє лекцією Міністр охорони здоров’я Раїса Богатирьова, яку вона прочитає для всіх залучених фахівців. Наразі готуються до друку методичні вказівки для лікарів з діагностики та лікування псоріазу. Для пацієнтів буде видано книгу з порадами та рекомендаціями щодо контролю захворювання та догляду за собою. Також в усіх регіонах будуть розповсюджені інформаційні матеріали, які допоможуть всім отримати більш глибоке розуміння проблеми. Про це повідомив один з ініціаторів Національних днів псоріазу — головний позаштатний спеціаліст МОЗ України за спеціальністю «Дерматовенерологія» Олександр Літус. Він зазначив, що комплексний підхід українських фахівців до пошуку та застосування сучасних ефективних підходів у лікуванні тяжких захворювань свідчить про невпинний процес розвитку української дерматологічної та суміжних галузей.
«На жаль, значна частина українців, хворих на псоріаз, не інформовані щодо можливості отримання професійної консультації та високоякісної спеціалізованої медичної допомоги із застосуванням апаратних, медикаментозних методів лікування, бальнеотерапії, психотерапії та ін. Мета заходу — виключити користування послугами та лікарськими засобами сумнівної якості, які призводять до тяжких наслідків захворювання та інвалідності. Для цього необхідні, в першу чергу, масові роз’яснювальні заходи з боку представників охорони здоров’я та профільних громадських організацій», — прокоментував подію професор Олег Каденко, президент Української академії дерматовенерології.
Серед низки заходів 22.10.2013 р. відбудеться прес-конференція за участю керівництва МОЗ України, 23.10.2013 р. — Всеукраїнський онлайн-семінар для лікарів, які братимуть участь у проекті, 29.10.2013 р. — у межах Київських дерматологічних днів та Міжнародного дня псоріазу — «Школа псоріазу» для лікарів-дерматовенерологів та ін.
Національні дні псоріазу триватимуть 22–31 жовтня 2013 р. і відбудуться під патронатом МОЗ України, Національної академії медичних наук України, кафедри дерматовенерології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика за підтримки Української асоціації псоріазу, Української академії дерматовенерології та низки міжнародних фармацевтичних компаній.
Деякі факти про захворювання
Псоріаз — хронічне захворювання шкіри, яке виникає внаслідок спадкової схильності під дією різноманітних пускових чинників. Основними з них є стрес, інфекційні захворювання, похибки в дієті, зловживання алкоголем та куріння. Псоріаз характеризується появою на шкірі характерного висипу у вигляді ділянок потовщення шкіри (інфільтрації) з почервонінням (еритемою) та лущенням на поверхні елементів висипу. Залежно від форми захворювання та перебігу локалізація, розміри та інші характеристики елементів висипу можуть змінюватися в достатньо широких межах. Висипання може не викликати суб’єктивних відчуттів, а може супроводжуватися свербежем. Шкіра, уражена бляшками, може тріскатися і кривавитися, а в окремих випадках висип може набувати мокнучого характеру, що свідчить про стрімкий агресивний перебіг захворювання.
За даними Міжнародної федерації псоріатичних асоціацій, в світі налічується 125 млн людей, хворих на псоріаз. В Україні, за даними Української асоціації псоріазу, приблизно 1,5 млн хворих на псоріаз.
Псоріаз є незаразною хворобою. Це — пожиттєвий стан, прояви якого можливо повністю контролювати. Псоріаз не є перешкодою для вагітності і не порушує дітородну функцію у жінок. Треба пам’ятати, що псоріатичний артрит без адекватного своєчасного лікування може призвести до інвалідизації.
Дискримінація й осуд з боку суспільства
Те, що рани від псоріазу помітні, прирікає хворих на суспільний осуд і неприйняття. Громадськість не завжди достатньо володіє інформацією щодо псоріазу і може переплутати його симптоми з симптомами серйозних інфекційних захворювань.
Багато хворих на псоріаз розповідають про випадки неприхованого суспільного негативного ставлення, наприклад, коли їх просили залишити басейн, спортзал або перукарню та інші місця загального користування, що призводить до прагнення уникати міжособистісних ситуацій або громадських місць і таким чином позбавляє соціальних і професійних можливостей, а в окремих випадках може стати причиною суїциду.
Прес-служба «Українського медичного часопису»