Медична допомога при пологах: стан справ та особливості контрактування на 2025 р.

13 вересня 2024 о 11:10
413

Національна служба здоровʼя України (НСЗУ) спільно з Дитячим фондом ООН (UNICEF) та обласними військовими адміністраціями проводить зустрічі з головами територіальних громад та надавачами спеціалізованої медичної допомоги (СМД), на яких обговорюються результати аналізу маршрутизації пацієнток з групи перинатального ризику, надання перинатальної допомоги в регіоні та стратегічного моделювання та планування на наступні 3 роки, яке проведено за технічної підтримки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Підтримка реформи охорони здоровʼя».

Такі візити відбудуться у всіх областях, з 17 липня 2024 р. зустрічі вже провели з надавачами Черкаської, Чернівецької, Тернопільської, Полтавської, Вінницької та Чернігівської областей.

В Україні у 2024 р. за пакетом «Медична допомога при пологах» законтрактовані 259 медзакладів, на пакет «Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках» — 89.

Під час цих візитів заступниця голови НСЗУ Ірина Кондратова повідомила про результати автоматичної верифікації медичних записів, які надавачі вносять в електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ), результати фактичного моніторингу, дотримання маршрутів вагітних пацієнток на рівні кожної області, а також про особливості селективного контрактування на наступний рік.

Проблеми в медичній допомозі при пологах

Проблеми, які викликають палкі дискусії під час кожної зустрічі: вкрай висока частка операцій кесаревого розтину в закладах, які мають менше 20–30 пологів на місяць, порушення маршрутизації вагітних з екстрагенітальною та акушерською патологією, які залишаються в лікарнях, що надають перинатальну допомогу I рівня, збільшення кількості передчасно народжених малюків з низькою масою тіла, які народжуються поза перинатальними центрами ІІІ рівня. У кожній області, окрім Чернівецької, залишаються заклади, які продовжують приймати пологи, не маючи договорів з НСЗУ, у звʼязку з тим, що не відповідають навіть мінімальним вимогам щодо персоналу, обладнання, обсягу та базової кількості послуг. Безвідповідальна позиція керівників закладів наражає на небезпеку вагітних, породіль та новонароджених дітей. Найбільша кількість таких закладів — 6 — у Черкаській обл.

Заступниця голови НСЗУ розповіла про власні рефлексії після багатогодинних розмов: «Хотіла б поділитися дуже позитивними враженнями від спілкування з багатьма головами територіальних громад, особливо в Черкаській, Тернопільській та Вінницькій областях. Зустріла керівників, які вміють стратегічно мислити та зрозуміли головний посил — безпека та здоров’я майбутніх мам та їх малюків — цінність, яка більша за інтереси окремих директорів.

Лише один раз почула й іншу позицію: «держава повинна зробити… надати… забезпечити». Вважаю, що це слабка позиція безвідповідальності, виключно тому, що за напрямом «материнство та дитинство» НСЗУ виконує усі свої зобовʼязання з 2020 р. Але партнерські відносини передбачають мистецтво взаємодії та довіру. Тож коли у КНП «Золотоніська багатопрофільна лікарня» Золотоніської міської ради Черкаської обл., яка не має пакета «Пологи», відбуваються пологи, а частка кесаревих розтинів становить 41% (більше, ніж у багатьох перинатальних центрах ІІІ рівня), або у КНП «Бобровицька опорна лікарня» Бобровицької міської ради Чернігівської обл. по відношенню до кількості пологів за І півріччя 101% новонароджених внесено в ЕСОЗ як «хворі діти» — з діагнозами, за які НСЗУ сплачує в межах стаціонарного пакета, кожна сторона договору повинна розділити відповідальність за дії».

Особливості контрактування на 2025 р. за пакетом «Медична допомога при пологах»

Окремо І. Кондратова зупинилася на змінах у вимогах до контрактування на 2025 р., зокрема, показниках селективного контрактування, які вперше було представлено ще в листопаді минулого року на нарадах з перинатальної допомоги в Міністерстві охорони здоровʼя. Якщо у 2024 р. НСЗУ контрактувала на пакет «Медична допомога при пологах» заклади, у яких за визначені пів року відбулося щонайменше 85 пологів, то у 2025 р. мінімальна кількість наданих послуг збільшується до 100.

Другий показник селективного контрактування — показник кесаревих розтинів.

Для закладів I рівня перинатальної допомоги, які мають менше ніж 200 пологів за визначене півріччя 2024 р., він має бути не більше 25%. Третій селективний показник — кількість передчасних пологів у терміні 22–34 тиж у закладах, які не надають допомогу ІІІ рівня. Їх має бути не більше 5%.

Ці показники дозволять поступово сконцентрувати послуги для вагітних, роділь, породіль та новонароджених з групи високого перинатального ризику саме в тих закладах, що мають найкраще обладнання, навчені перинатальні команди, які цілодобово надають безпечну та якісну медичну допомогу та є фінансово спроможними, щоб послуга залишалася безоплатною для пацієнтів.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами nszu.gov.ua