20 грудня 2018 р. завершилася третя хвиля подання заяв на укладення договорів з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Заяви подали 1207 медичних закладів, які надають послуги первинної допомоги. 20% з них — приватні медичні заклади та фізичні особи — підприємці (далі — ФОПи). Серед наявних в країні комунальних закладів первинки 95% долучилися до змін в системі охорони здоров’я.
У Донецькій, Миколаївській, Чернігівській областях та місті Києві партнерами НСЗУ зголосилися стати всі 100% закладів первинної медичної допомоги. У Житомирській області заяви подали 98% комунальних закладів. Високі показники в Харківській, Тернопільській, Черкаській, Хмельницькій та Одеській областях: там заяви на укладення договору з НСЗУ подали 97% комунальних медичних закладів.
За результатами перших двох хвиль договори з НСЗУ уклали 623 медичних заклади, серед них 47 — приватних і 38 — ФОПів. У цих закладах свого лікаря обрали понад 14 млн пацієнтів. І вони «привели» у медичні заклади 3,5 млрд грн. Саме стільки НСЗУ виплатила за договором закладам за медичні послуги, надані пацієнтам. Понад 11 млн з них — приватним клінікам та ФОПам. Тобто вперше приватні заклади отримали доступ до державних коштів. Більшість комунальних медичних закладів отримали значно більше коштів, ніж за субвенцією. Це дало змогу суттєво (навіть вдвічі–втричі) підвищити зарплати лікарям та медичним сестрам.
Олег Петренко, голова НСЗУ, наголосив: «Свого лікаря обрали уже понад 23 мільйони українців. Це більше, ніж половина населення країни. Така висока активність людей свідчить про те, що вони готові до змін і чекали цих змін. Трансформація первинної ланки завершується і вона відбувається за найбільш оптимістичним сценарієм. 95% комунальних закладів первинки долучаються до змін і переходять на нову модель фінансування. Фінансування первинки збільшили лише в півтора раза, а зарплати в закладах зросли вдвічі–втричі — завдяки новій ефективній моделі фінансування. Коли гроші йдуть за пацієнтом, коли держава не утримує заклад, а платить за надані ним послуги. У результаті — лікарі отримують гідну оплату праці, а пацієнти — сервіс та піклування».
У 2019 р. медична субвенція на первинну ланку не передбачена. Тому єдиним варіантом отримати кошти від держави для медичного закладу буде договір з НСЗУ. Наступного року хвиль подання заяв на укладення договорів не буде. Ті заклади, які не уклали договір цього року, зможуть зробити це в індивідуальному порядку в зручні для них терміни. Але вони повинні подбати про джерела свого фінансування в період до початку співпраці з НСЗУ.
Наступні кроки трансформації системи охорони здоров’я — зміни в амбулаторній та стаціонарній допомозі. З липня 2019 р. українці за направленням сімейного лікаря, терапевта та педіатра зможуть отримати безоплатно 54 медичні послуги (лабораторні аналізи, інструментальні дослідження та оперативні втручання одного дня). 1 квітня 2019 р. стартує пілотний проект трансформації стаціонарної допомоги в Полтавській області, в процесі якого буде відпрацьована нова модель фінансування стаціонарної допомоги — оплата за випадок госпіталізації. Зміни в українській системі охорони здоров’я набирають обертів і стають незворотними.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами прес-служби НСЗУ