Шановні читачі!
Незабаром вийде друкована версія ювілейного, 100-го номера журналу «Український медичний часопис», який створено з єдиною метою — бути корисним лікарям усіх спеціальностей в усіх куточках України і світу в їх нелегкій, але незамінній роботі — нести людям радість життя і здоров’я.
Відповідно до сучасної моделі прийняття клінічного рішення, компетентність лікаря визначається не лише знанням механізмів захворювань і клінічним досвідом, а й можливістю оцінювати і використовувати в практиці наукову інформацію, опубліковану в рецензованих медичних виданнях, використовувати найбільш сучасні та ефективні лікарські засоби та медичні технології, і, дбаючи про фізичне здоров’я пацієнта і якість його життя, враховувати економічні реалії та можливості. Постійно надавати українським лікарям таку можливість у зручній та доступній формі — і є головною ідеєю нашого видання.
Приємно відзначити, що «Український медичний часопис» був першим і залишається лідером в Україні у висвітленні питань доказової медицини, зосередивши увагу на тому, щоб донести до практикуючих лікарів результати останніх напрацювань найавторитетніших дослідницьких центрів світу.
Починаючи з 1997 р. ми намагалися, щоб наші читачі отримували необхідну і корисну інформацію у найбільш зручній формі. З 1999 р. втілена в життя перша електронна версія журналу, а у 2010 р. стартував проект «Український медичний часопис online», який дозволяє оперативно отримувати інформацію про останні події у світі медицини, завчасно дізнаватися про наукові конференції, почути думку провідних фахівців та лікарів-практиків із найбільш актуальних питань, взяти участь у дискусії, залишивши свій коментар до будь-якої публікації. Запровадження такої широко визнаної в світі форми подачі матеріалу, як електронна публікація, дозволяє знайомитися з результатами останніх досліджень і використовувати її в роботі, не чекаючи виходу друкованої версії журналу, що дає суттєвий виграш у часі.
Враховуючи особливості освітнього процесу серед лікарів, а саме необхідність постійного вдосконалення знань, обов’язкового проходження атестації та переатестації протягом всього часу професійної діяльності, у 2011 р. започатковано проект «Академія — дистанційне навчання online», завдяки якому лікарі різних спеціальностей отримали можливість продовжувати професійне навчання без відриву від роботи та родини, у зручний час і у зручній формі — безпосередньо на сайті «Українського медичного часопису» або, за відсутності такої можливості, — виконавши тестове завдання вручну і відправивши його поштою на адресу редакції. На сьогодні опубліковано 55 лекційних матеріалів з терапії, загальної практики — сімейної медицини, кардіології, ревматології, неврології, пульмонології, ендокринології, педіатрії та багатьох інших спеціальностей і триває підготовка нових. Сертифікат про проходження дистанційного навчання, отриманий лікарем, надає додаткові переваги під час проходження ним передатестаційних циклів і циклів тематичного вдосконалення на базі Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика.
Наприкінці 2012 р. в Україні офіційно започатковано процес стандартизації медичної допомоги, в основу якого покладено створення медико-технологічних документів, що базуються на засадах доказової медицини з урахуванням найкращих світових практик. Враховуючи те, що виконання вимог цих документів є обов’язковим для усіх практикуючих лікарів незалежно від закладу, в якому вони працюють, а також фізичних осіб-підприємців, редакція «Українського медичного часопису» започатковує нову рубрику — «Стандарти і протоколи», в якій необхідна для професійної діяльності інформація подається у зручній формі.
Колектив редакції щиро вдячний усім вам за прихильність до нашого видання. Ми завжди відкриті для спілкування та раді будь-яким пропозиціям, що допоможуть зробити цей проект більш ефективним і корисним для вас, шановні читачі!
Щиро ваш,
Головний редактор
«Українського медичного часопису»,
проректор з наукової роботи НМАПО
імені П.Л. Шупика МОЗ України,
доктор медичних наук, професор,
заслужений діяч науки і техніки України,
лауреат Державної премії України
в галузі науки і техніки І.С. Зозуля