В Україні запроваджується новий комплексний підхід до інфекційного контролю в медичних закладах

18 жовтня 2021 о 13:20
3395

Інфекційні хвороби, пов’язані з наданням медичної допомоги (ІПНМД), відмічають у всіх країнах, незалежно від рівня їх розвитку. ІПНМД виявляють у пацієнтів, медичних працівників та відвідувачів закладів охорони здоров’я (ЗОЗ) та закладів соціального захисту (ЗСЗ).

Масштаб проблеми ІПНМД

Масштаб проблеми — вражає. За підрахунками міжнародних організацій, у середньому кожен десятий пацієнт інфікується під час отримання медичної допомоги в стаціонарних умовах, а кожен десятий пацієнт, який захворів на ІПНМД, помирає (летальність становить близько 10%).

У країнах із високим доходом, поширеність ІПНМД у стаціонарних ЗОЗ становить 3–5%, а з низьким — 10–15%. В Україні, за даними пілотного дослідження, проведеного у 2021 р., — 5,7%.

Враховуючи, що в Україні за 2019 р. було госпіталізовано 7,4 млн осіб, розрахунково на ІПНМД захворіли близько 422 тис. пацієнтів. А відповідно, у 2019 р. від ІПНМД в Україні померло близько 42 тис. осіб.

Проблема неефективності наявної системи профілактики інфекцій та інфекційного контролю в Україні стала очевидною з початком реформи охорони здоров’я. Це потребувало вжиття відповідних заходів — революції в системі профілактики інфікування в ЗОЗ.

Так, за сприяння фахівців Центру громадського здоров’я Міністерство охорони здоров’я розробило й затвердило наказ від 3.08.2021 р. № 1614 «Про організацію профілактики інфекцій та інфекційного контролю в закладах охорони здоров’я та установах/закладах надання соціальних послуг/соціального захисту населення».

Наказом затверджені:

Порядок профілактики інфекційних хвороб, пов’язаних з наданням медичної допомоги, в закладах охорони здоров’я, які надають медичну допомогу в стаціонарних умовах;

Порядок здійснення епідеміологічного нагляду та ведення обліку інфекційних хвороб, пов’язаних з наданням медичної допомоги;

Порядок впровадження профілактики інфекцій та інфекційного контролю в закладах охорони здоров’я, які надають медичну допомогу в стаціонарних умовах;

Положення про відділ з інфекційного контролю закладу охорони здоров’я та установи/закладу надання соціальних послуг/соціального захисту населення;

Інструкція з впровадження адміністрування антимікробних препаратів в закладах охорони здоров’я, які надають медичну допомогу в стаціонарних умовах;

Інструкція з впровадження покращення гігієни рук в закладах охорони здоров’я та установах/закладах надання соціальних послуг/соціального захисту населення.

Важливість прийняття документу

Документ створює передумови для комплексного поетапного впровадження системи профілактики інфекцій та інфекційного контролю, за яке в закладах охорони здоров’я (ЗОЗ) відповідатиме окремий структурний підрозділ — відділ з інфекційного контролю (ВІК).

ВІК розроблятиме і впроваджуватиме заходи з профілактики інфікування, проводитиме навчання й підготовку працівників, здійснюватиме моніторинг і оцінку, що у результаті призведе до формування культури безпеки.

Нагадаємо, джерелом ІПНМД можуть бути люди, що перебувають у ЗОЗ/ЗСЗ, у деяких випадках ІПНМД пов’язані з використанням медичних інструментів або виконанням медичних процедур. Крім того, ІПНМД можуть бути результатом передавання збудника від пацієнта до пацієнта.

У разі недотримання вимог профілактики інфекцій та інфекційного контролю, ЗОЗ/ЗСЗ стає «розсадником» інфекції. Це призводить до її поширення як у самому закладі, так і поза його межами. Перебіг ІПНМД зазвичай тяжчий за основне захворювання і збільшує тривалість перебування пацієнтів у стаціонарі. До того ж призводить до надмірного використання ресурсів закладів: фінансових, кадрових, зношеності обладнання, додаткових коштів на витратні матеріали й комунальні платежі тощо.

Відповідно до даних Центру по контролю захворюваності США (CDC) кожен випадок ІПНМД у середньому призводить до 4 додаткових днів, проведених пацієнтом в лікарні. Тобто загалом у всіх ЗОЗ України пацієнти вимушено через ІПНМД провели 1,69 млн ліжко-днів.

З ухваленням наказу ​​в Україні запроваджуються сучасні підходи до профілактики, епідеміологічного нагляду та обліку інфекційних хвороб, пов’язаних із наданням медичної допомоги.

Але не варто забувати, що шлях до формування ефективних систем тривалий і потребує спільних зусиль працівників і керівників ЗОЗ, територіальних громад, обласних адміністрацій, громадських об’єднань і благодійних організацій. Тому Центр закликає всі зацікавлені сторони сприяти виконанню положень наказу й надати посильну допомогу ЗОЗ.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами phc.org.ua