Ініціатором події, яка проводиться наприкінці літа вже другий рік поспіль, виступила ГО «Українська ліга розвитку паліативної та хоспісної допомоги», за підтримки Національної академії медичних наук України та Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я, а також представників католицької, греко-католицької та православної (УПЦ) церков.
Усього на відзнаку було висунуто 340 кандидатур різнопрофільних медичних працівників, з яких до фінального відбору дійшли лише 20. У кожній номінації представлено чотири кандидати. У кінцевому результаті з чотирьох кандидатів члени Поважної комісії шляхом таємного голосування обирають переможця.
Право подавати кандидатури на присудження ордена мають громадські організації у сфері охорони здоров’я, об’єднання (організації) пацієнтів, заклади охорони здоров’я різних форм власності, наукові установи та навчальні заклади медичного спрямування.
Вимоги до кандидатів: відзнака вручається патріотам України, яким притаманні високий професіоналізм, духовно-моральні якості та які досягли значних особистих результатів у галузі охорони здоров’я, благодійній та громадській діяльності. Відзнаку присуджують громадянам України, іноземним громадянам та особам без громадянства, незалежно від статі, раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, які систематично займаються діяльністю, що позитивно впливає на фізичний розвиток і здоров’я українського народу, суспільну свідомість і духовність, утверджує принципи толерантності для загального блага.
«Критерії до подання кандидатури надзвичайно серйозно розглядалися. Людина може і самостійно висунути власну кандидатуру, але вона повинна мати три різні рекомендації на свою підтримку — це для розгляду лише регіональною комісією. Регіональна рада включає 11 осіб. До складу ради входять члени різних профільних асоціацій, громадських організацій, журналісти, священики тощо. І так у кожному регіоні України. Для того щоб пройти далі, кандидати мають спочатку пройти регіональний відбір у кожній з номінацій», — розповідає голова Поважної ради, міністр охорони здоров’я України (2007–2010), заслужений лікар України, голова Президії Правління Громадської організації «Українська ліга розвитку паліативної та хоспісної допомоги», доктор медичних наук Василь Князевич.
За його словами, після регіонального відбору кандидатури медиків, які пройшли перший етап, розглядаються членами Національної експертної комісії. До складу комісії входять представники кожної області України, виборні очільники регіональних комісій, відомі політики, представники громадських організацій, церковні лідери тощо.
«Існують певні правила голосування. Наприклад, до складу ради входить представник львівської регіональної комісії. Це означає, що він не має права голосувати за свого кандидата, лише за когось іншого. На кожного кандидата, який проходить відбір, складається досьє. Після детального розгляду досьє і таємного голосування члени обраної Лічильної комісії обробляють результати», — розповідає про нюанси голосування В. Князевич.
Склад Поважної ради:
- Предстоятель Української православної церкви Київського патріархату, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.
- Перший Президент України Леонід Кравчук.
- Глава Української греко-католицької церкви Блаженніший Святослав (Шевчук).
- Предстоятель Української автокефальної православної церкви, Блаженніший Митрополит Київський та всієї України Макарій.
- Голова Синодального відділу з питань охорони здоров’я та пастирської опіки Української Православної Церкви, Архієпископ Львівський і Галицький Філарет.
- Старший єпископ Церкви християн віри євангельської України Михайло Паночко.
- Академік Національної академії медичних наук України, засновник Всеукраїнського лікарського товариства, заслужений діяч науки і техніки України, доктор медичних наук, професор Любомир Пиріг.
- Президент Національної академії медичних наук України Віталій Цимбалюк.
- Голова Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець.
- Президент Національної академії педагогічних наук України, академік Національної академії наук України, доктор філософських наук, професор Василь Кремень.
- Ректор Київського національного університету імені Т.Г. Шевченка, академік Національної академії наук України, доктор філософських наук, професор Леонід Губернський.
- Надзвичайний і Повноважний Посол України (1996), міністр закордонних справ України (2007–2009) Володимир Огризко.
- Директор Інституту української мови Національної академії наук України, доктор філологічних наук, професор Павло Гриценко.
- Голова наглядової ради ПАТ «Фармак», автор 120 наукових праць (серед них — одна монографія), 100 патентів України, кандидат економічних наук Філя Жебровська.
- Українська акторка театру та кіно, народна артистка УРСР, народна артистка СРСР, Герой України Ада Роговцева.
- Член Академії наук вищої освіти України, нагороджена «Хрестом Пантелеймона Цілителя», лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, доктор медичних наук, професор Ніна Гойда.
- Заслужений лікар України, нагороджений «Хрестом Пантелеймона Цілителя», лауреат Державної премії України, директор ДЗ «Український медичний центр реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи Міністерства охорони здоров’я України» Володимир Мартинюк.
- Голова Поважної ради, міністр охорони здоров’я України (2007–2010), заслужений лікар України, голова правління Громадської організації «Українська ліга розвитку паліативної та хоспісної допомоги», доктор медичних наук Василь Князевич.
До складу Лічильної комісії увійшли: Павло Юхимович Гриценко, Ніна Григорівна Гойда і Елла Марленівна Лібанова.
Церемонія нагородження
Цього року урочиста подія розпочалася з уже традиційного ранкового служіння у Соборі Святої Софії, де зібралися члени Поважної ради, цьогорічні номінанти і лауреати ордена. Богослужіння очолив Святійший Патріарх Київський і всієї Русі-України Філарет. Після молебню відбулося засідання Поважної ради.
Голова лічильної комісії професор Павло Юхимович Гриценко відзвітував про її роботу та оголосив результати підрахунку голосів. Поважна рада затвердила імена переможців, але публічно вони будуть оголошені пізніше, під час урочистого нагородження, яке пройде у залі Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.
Після молебню для представників преси було проведено невеличку прес-конференцію, участь у якій взяли Голова Поважної ради В. Князевич, номінанти на нагороду Геннадій Охматенко, Зоя Дячко, Костянтин Руденко та голова Національної експертної комісії Олег Дуда.
Урочиста частина церемонії розпочалася о 16:00 з проходження учасників події червоною доріжкою, якою зустрів Театр імені Івана Франка своїх гостей. Чудовий музичний та вокальний супровід від хору та симфонічного оркестру додав події святкового настрою.
Кращий лікар
У категорії «Кращий лікар» до нагороди «Орденом Святого Пантелеймона» було представлено чотири кандидати:
- Засновника Тернопільської школи комбустіології, професора кафедри хірургії Навчально-наукового інституту післядипломної освіти Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського Володимира Бігуняка.
- Начальника хірургічного відділення Запорізького військового госпіталю підполковника медичної служби Геннадія Охматенка.
- Доктора медичних наук, професор кафедри внутрішньої медицини № 2 та медсестринства Івано-Франківського національного медичного університету, заслуженого діяча науки і техніки України, академіка Академії наук технологічної кібернетики України Нестора Середюка.
- Завідувача анестезіологічно-реанімаційного відділення № 2 Львівської обласної клінічної лікарні Любомира Соловея.
Вимоги, за якими Поважна рада обирала номінантів до цієї категорії: професіоналізм, моральність, здатність на надзвичайні вчинки у своїй професії та служіння пацієнту.
Перемогу у номінації «Кращий лікар» присуджено та урочисто вручено сертифікат на суму 100 тис. грн. Г. Охматенку.
Кращий медичний працівник
У категорії «Кращий медичний працівник» до нагороди «Орденом Святого Пантелеймона» було представлено фельдшерів та медичних сестер. Цього року номінантами нагороди стали:
- Зоя Дячко — медична сестра з Немирівської районної лікарні.
- Христина Омельченко — медична сестра Львівської обласної клінічної лікарні.
- Олена Пегета — старша медсестра онкологічного відділення Центру трансплантації кісткового мозку у місті Києві.
- Наталія Тимошенко — медична сестра Авдіївської міської лікарні Донецької області.
Вимоги до номінатів: професійність, вміння надати першу допомогу, створити комфорт і забезпечити умови для найшвидшого одужання пацієнтів.
Поважна рада нагородила «Орденом Святого Пантелеймона» та вручила сертифікат на 100 тис. грн. медсестрі Авдіївської міської лікарні Н. Тимошенко, яка 18 років віддано працювала у лікарні та не покинула пацієнтів навіть під час російської агресії на Сході нашої країни.
Після другого етапу урочистого нагородження слово взяла голова Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я О. Богомолець. Вона подякувала всім медичним працівникам за самовіддану роботу та запросила вшанувати хвилиною мовчання пам’ять понад сотні медичних працівників, які загинули на Донбасі.
У 2018 р. Поважна рада запровадила додаткову нагороду — «Медаль Святого Пантелеймона». Цією нагородою відзначаються молоді медики, які демонструють успіхи на професійній ниві. У номінації на «Медаль Святого Пантелеймона» представники регіональних комісій висунули 9 кандидатів із 25 претендентів, а Поважна рада шляхом таємного голосування визначила по три молодих фіналісти у номінаціях «За лікарське мистецтво», «За турботу і ласку до хворого», «Наукові розробки в медицині».
Дмитро Бешлей із Лівівської області, Сергій Войтенко з Одеської області та Катерина Гринь із Полтавської області відзначені «Медаллю Святого Пантелеймона» із врученням сертифікатів на 10 тис. грн. кожному у номінації «За лікарське мистецтво».
Сергій Бараньки з Києва, Вікторія Сорока з Одеської області та Руслана Кончак із Львівської області були відзначені «Медаллю Святого Пантелеймона» із врученням сертифікатів на 10 тис. грн. кожному у номінації «За турботу і ласку до хворого».
Ростислав Білий із Львівської області, Олександр Перфільєв із Харківської області та Андрій Дуднік із Вінницької області отримали «Медаль Святого Пантелеймона» із врученням сертифікатів на 10 тис. грн. у номінації «Наукові розробки в медицині».
Новатор охорони здоров’я
У цій номінації Поважна рада визначала переможця з чотирьох учасників, які не шукають спокою, чиї професійні амбіції приносять у медицину нові технології і змінюють життя кожного пацієнта.
До відзнаки були представлені:
Директор ДУ «Інститут загальної та невідкладної хірургії імені В.Т. Зайцева Національної академії медичних наук України», завідувач кафедри хірургії № 1 Харківського національного медичного університету Валерій Бойко.
Завідувач відділення інтенсивної терапії новонароджених Дніпропетровського спеціалізованого клінічного медичного центру матері та дитини імені М.Ф. Руднева Олександр Буяльський.
Заслужений лікар України, доктор медичних наук, професор, ректор Луганського державного медичного університету Ігор Іоффе.
Дитячий лікар-отоларинголог Львівської обласної дитячої клінічної лікарні «Охматдит», головний позаштатний спеціаліст Департаменту охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації з дитячої отоларингології Федір Юрочко.
Поважна рада ухвалила надати почесне звання «Новатор охорони здоров’я» та нагородити «Орденом Святого Пантелеймона» В. Бойка. До того ж йому було вручено сертифікат на 100 тис. грн.
Міжнародне співробітництво в галузі охорони здоров’я
Основні критерії для відбору номінантів у цю категорію складалися із сукупності міжнародного досвіду та налагодження співпраці, яка пішла на користь українській медицині.
Першим номінантом у цій категорії був представлений чернець Ордену камілліанців, професор Міжнародного богословського інституту душпастирства у сфері охорони здоров’я «Камілліанум» (м. Рим) Арнальдо Панграцці, який народився в Італії і вже протягом 20 років відвідує Україну з місією гуманізації української медицини.
Другим кандидатом на здобуття відзнаки оголосили генерал-майора медичної служби Андрія Вербу, який знаходиться в зоні бойових дій з березня 2014 р. Провів першу в історії незалежної України операцію в наметі (в зоні АТО). За його участю запущена програма реабілітації українських бійців у 20 країнах світу.
Третім кандидатом став начальник Управління охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації Віктор Лисак, якому вдалося впровадити на рідній Полтавщині низку пілотних проектів, що позитивно вплинули на розвиток медицини в регіоні. Наприклад, один із найбільших проектів — залучення Світового банку до фінансування лікування українських пацієнтів з гіпертонією.
Четвертим кандидатом став доктор медичних наук, головний позаштатний спеціаліст Міністерства охорони здоров’я України зі спеціальності «Хірургія серця та магістральних судин» Костянтин Руденко, якому вдалося модифікувати закордонну методику лікування серцевих патологій і зробити свій внесок у розвиток вітчизняної медицини.
Поважна рада присудила перемогу у номінації «Міжнародне співробітництво в галузі охорони здоров’я» та нагородила відзнакою «Орден Святого Пантелеймона» професора А. Панграцці. Представники ради вручили пану Арнальдо сертифікат на 100 тис. грн.
Зразок служіння суспільству
У цій категорії основні вимоги до номінантів стають зрозумілими із самої назви, адже ця номінація покликана визначити тих, для кого служіння народу є основоположним.
Першим номінантом у цій категорії був названий очільник Першого добровольчого мобільного шпиталю імені Миколи Пирогова Дмитро Вернигор, який зміг не просто зібрати навколо себе однодумців-волонтерів, а й допоміг лікарям-добровольцям вивести свою діяльність на офіційні рейки та організувати якісну допомогу людям у зоні проведення бойових дій.
Другим номінантом стала волонтер Кропивницького дитячого онкологічного відділення Міської лікарні та керівник фонду «Янгол життя» Наталія Тарабріна, яка доклала чимало зусиль для допомоги онкохворим дітям.
Третім номінантом став заслужений лікар України, автор та співавтор численних публікацій в царині інфекційних хвороб, член Українського лікарського товариства, Всеукраїнської асоціації інфекціоністів України Сергій Федоренко, який керує Львівською обласною інфекційною клінічною лікарнею.
Четвертий номінант у категорії «Зразок служіння суспільству» не зможе вийти на сцену за своєю нагородою чи почути оплески подяки від учасників та гостей заходу, адже у лютому 2015 р. він загинув під Дебальцеве. Мова йде про молодого військового лікаря Владислава Трепко. Саме йому посмертно присуджене почесне звання у цій категорії, а його родина отримала замість нього «Орден Святого Пантелеймона» та сертифікат на 100 тис. грн.
Наприкінці офіційної частини всі учасники та гості вшанували пам’ять загиблих на Донбасі хвилиною мовчання, а на сцені театру, на великому екрані, можна було прочитати всі прізвища медиків, які віддали свої життя, рятуючи хворих та поранених на Сході України.
Більш розгорнуту інформацію про нагородження відзнакою «Орден Святого Пантелеймона» та перебіг подій під час урочистостей читайте невдовзі на шпальтах «Українського медичного часопису».
Віталій Хворостяний,
фото Сергія Бека