МОЗ України закликає проводити щеплення від дифтерії

19 січня 2018 о 15:17
1270

089284235Дифтерія — небезпечна інфекційна хвороба, яка може спричинити смерть. У зв’язку з небезпечністю хвороби та низьким рівнем охоплення щепленнями в Україні Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) рекомендує проведення вакцинації для дітей і ревакцинації для дорослих. Для лікування при дифтерії в Україні наявна протидифтерійна сироватка.

Єдиний спосіб захиститися від дифтерії та запобігти розвитку небезпечних ускладнень — проведення вакцинації для дітей та ревакцинації для дорослих (кожні 10 років).

Під час епідемії дифтерії в Україні у 1991–1998 рр., спричиненої низьким охопленням дітей вакцинацією та відсутністю ревакцинації дорослих, на дифтерію захворіли близько 20 тис. осіб, 696 з них померли.

Нагадуємо, що вакцинація від дифтерії призначена не лише дітям, а й дорослим. В Україні щеплення від дифтерії дітям можна зробити без­оплатно цільноклітинною вакциною проти кашлюку, дифтерії та правця (АКДП), яка забезпечує найкращий захист. Також наявна безкоштовна вакцина для профілактики дифтерії та правця (АДП) та вакцина для профілактики дифтерії та правця зі зниженим вмістом антигену (АДП-М), яку застосовують для дорослих.

Як і будь-який лікарський препарат, вакцини можуть спричиняти реакції, проте ризик померти від дифтерії набагато вищий, ніж ризик серйозної реакції на вакцину. Серйозні реакції на вакцини вкрай рідкісні. Звичайним явищем є такі побічні ефекти, як болісні відчуття і припухлість у місці ін’єкції чи незначне підвищення температури тіла.

На 1 січня 2018 р. в Україні наявні 2,7 млн доз вакцини АКДП, 700 тис. доз АДП та 6,1 млн доз АДП-М.

За 11 міс 2017 р. 45,4% дітей віком 18 міс отримали три дози вакцини АКДП, 38,7% дорослих захищені від дифтерії вакциною АДП-М.

Для лікування при дифтерії в Україні наявні 900 доз протидифтерійної сироватки, які Україна отримала як гуманітарну допомогу наприкінці 2017 р. Препарати мають сертифікат якості GMP, який гарантує, що продукція постійно виробляється і контролюється за стандартами якості, що відповідають її призначенню, та відповідно до вимог реєстраційного досьє. Також на 2018 р. МОЗ України заклало в бюджет 40,2 млн грн. для закупівлі сироваток та імуноглобулінів для лікування пацієнтів із небезпечними інфекційними захворюваннями, що супроводжуються високою смертністю, серед яких і дифтерія. Препарати будуть придбані через міжнародні організації та відповідним чином зареєстровані, зараз формується планування закупівель.

Дифтерія небезпечна тим, що без негайного введення сироватки близько 50% хворих можуть померти, навіть із сироваткою залишається ризик смерті до 20%.

Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом. Коли дифтерійна бактерія потрапляє у дихальну систему, вона виробляє токсин, що руйнує тканини дихальної системи.

Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua