Основні норми закону про мобілізацію, дотичні до медичної сфери

14 травня 2024 о 17:20
1511

Незабаром, 18 травня 2024 р., набуде чинності новий закон про мобілізацію.

Частина ухвалених змін стосується безпосередньо медичної системи: роботи військово-лікарських комісій (ВЛК), проходження медоглядів, перевірки рішень медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) та відстрочки від призову.

Основні норми закону про мобілізацію, дотичні до медичної сфери

Передбачено проведення дистанційної ВЛК для військовослужбовців, які перебувають на лікуванні за кордоном, з метою визначення потреби у тривалому лікуванні.

Закріплено на законодавчому рівні обов’язок громадян проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби.

Запроваджено можливість під час дії воєнного стану для громадян, які здобули медичну та/або психологічну освіту, проходити військову службу за контрактом строком один рік.

Уточнено норми відстрочки від призову, яка надається:

  • людям з інвалідністю або відповідно до рішення ВЛК тимчасово непридатним до військової служби за станом здоров’я;
  • людям, зайнятим постійним доглядом за хворими членами сім’ї (дружиною/чоловіком, дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини/чоловіка, якщо вона сама за певних обставин не може здійснювати такий догляд);
  • особам, які мають дружину (чоловіка) з-поміж людей з інвалідністю І, ІІ чи ІІІ групи, встановленої внаслідок певних захворювань;
  • члени сім’ї другого та третього ступеня споріднення людини з інвалідністю І або ІІ групи, зайняті постійним доглядом за нею, за умови відсутності інших членів сім’ї, які можуть здійснювати такий догляд;
  • здобувачам освіти, які навчаються за денною або дуальною формою освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Перевірки рішення МСЕК: кого це стосується?

Йдеться про рішення МСЕК щодо встановлення інвалідності громадянам України чоловічої статі віком від 25 до 50 років, яким після 24 лютого 2022 р. до дня набрання чинності законом (18.05.2024 р.) вперше встановлено інвалідність ІІ та ІІІ груп.

Виключення становлять ті, кому інвалідність ІІ та ІІІ груп встановлено у порядку підвищення/зменшення групи інвалідності та/або за наслідками захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, а також відсутності кінцівки, кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів або наявності онкологічного захворювання, інтелектуальних порушень чи психічних розладів, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів, з причини інвалідності з дитинства.

Самостійно з’являтися для повторного огляду усім людям, що мають встановлений статус після 24.02.2022 р., наразі НЕ потрібно.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами facebook.com/moz.ukr