Як повідомляють у прес-службі Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України, медична реформа, яку пропонує Міністерство, має значну підтримку в регіонах. Лікарі, пацієнти й представники органів місцевого самоврядування підтримують нову концепцію фінансування, відхід від паперового документообігу, впровадження міжнародних протоколів, але при цьому мають низку вимог до конкретних механізмів реалізації реформи.
Наприклад, медики, зокрема, вимагають зняти з них відповідальність за невиконання рішень, не підкріплених фінансуванням з національного та місцевих бюджетів, зменшити залежність реформи від чиновників і органів місцевого самоврядування.
10 липня 2017 р. в Українському кризовому медіа-центрі громадська організація «Центр UA» спільно з представниками МОЗ та експертами коаліції «Реанімаційний пакет реформ» представили результати публічних консультацій у рамках Всеукраїнського туру «ЗміниТИ» з найактивнішими спільнотами 63 міст у 23 областях країни щодо впровадження змін у системі охорони здоров’я.
Протягом 6 міс команда МОЗ та експерти від громадськості відверто говорили з представниками місцевої влади, медичної спільноти, громадськими активістами і регіональними засобами масової інформації про позитиви та ризики медичної реформи.
«Фактично ті 6500 лікарів та представників органів місцевого самоврядування, з якими ми працювали ці півроку, є співавторами законопроектів медичної реформи, адже ми реагували на їхні пропозиції та зауваження. Тепер доля медичної реформи залежить від Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я та від того, як проголосують депутати.
Щоб дати старт медичній реформі, має бути щонайменше 226 відповідальних депутатів, які проголосують за відповідні законопроекти МОЗ та дадуть шанс на ті зміни, яких вимагають лікарі по всій країні», — зазначила виконувач обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, презентуючи результати туру «ЗміниТИ».
Учасники консультацій не лише надавали свої зауваження під час заходів, але й надсилали пропозиції щодо змін до законів, указів та постанов після обговорення.
«Наша гіпотеза, що зміни реалізуються успішно, тільки якщо їх розуміють усі заінтересовані сторони — не лише посадовці, експерти та журналісти в Києві, а всі, на кого вплинуть зміни в усіх куточках країни, — стовідсотково виправдала себе. На кожному із заходів були активні учасники, що надавали конкретні пропозиції щодо пропонованих змін», — підкреслила виконавчий директор громадської організації «Центр UA» Інна Борзило.
Зміна системи фінансування охорони здоров’я, яка дає пацієнту більшу свободу у виборі лікаря, а лікарю — справедливу оплату, є вимогою і медиків, і пацієнтів, яку озвучували на кожній консультації в рамках туру, що відображено в звітах на сайті громадської організації «Центр UA».
Водночас медичні спільноти та громади в регіонах просять не лише нових законів, але також типових проектів рішень місцевих рад та чітких модельних розрахунків витрат для різних типів медичних установ, щоб повноцінно запустити реформу на місцях в умовах децентралізації.
«Я був на всіх 63 консультаціях у всіх містах нашого туру і можу чітко сказати: країна не просто готова до реформи, країна, особливо регіони, кричать про вимогу зміни системи. І саме тому я в четвер (13 липня 2017 р., у день голосування за законопроект № 6327 — Прим. ред.) піду в кулуари парламенту переконувати депутатів, що їхнього рішення чекають десятки тисяч лікарів та мільйони пацієнтів», — зауважив Олександр Ябчанка, експерт з медичної реформи коаліції «Реанімаційного пакета реформ».
Нагадаємо, всеукраїнський тур «ЗміниТи» відбувався в Україні протягом 6 міс, в його рамках було проведено більше 250 заходів, які зібрали приблизно 10 тис. учасників. Було охоплено 23 області, 63 міста.
За результатами туру організатори підготували презентацію щодо змін, на які чекають учасники акції.
Чого очікують від реформи лікарі?
- Гідних умов праці для медичних працівників: вищої заробітної плати, забезпечення необхідними приміщеннями і обладнанням.
- Збереження доступності медичних послуг у сільській місцевості.
- Підготовки нового покоління медичних працівників, політики заохочення для молодих спеціалістів лишатися в Україні.
Що лікарі вимагають від МОЗ?
- Зменшити залежність реформи охорони здоров’я від чиновників і органів місцевого самоврядування.
- Надати модельні розрахунки витрат для різних типів медичних закладів.
- Зменшити кількість паперової документації і звітності загалом.
- Лібералізувати вимоги до приміщень, ліцензування закладів, запровадити індивідуальні лікарські ліцензії.
- Зняти з медичних працівників відповідальність за невиконання вимог, на які немає фінансування.
- Вести більше просвітницької роботи з громадянами про медичну реформу.
Чого очікують від реформи студенти медичних навчальних закладів?
- Вільного вибору спеціальності та місця роботи.
- Допомоги з працевлаштуванням.
- Гідних умов праці, зокрема на первинній ланці у сільській місцевості: високої заробітної плати, обладнаного приміщення, транспортного засобу.
Чого очікують від МОЗ органи місцевого самоврядування?
- Фінансової допомоги для забезпечення інфраструктури.
- Централізованих вказівок щодо того, як організовувати роботу в медичних закладах після реформи, які конкретно медичні заклади перепрофільовувати.
- Консультацій для об’єднаних територіальних громад з організації медичних послуг.
- Типових документів для переведення бюджетних закладів у некомерційні комунальні підприємства.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua, centreua.org