30–31 травня 2017 р. відбулася чергова сесія Загальних зборів Національної академії медичних наук (НАМН) України, присвячена підведенню підсумків діяльності академії протягом 2016 р., окресленню планів розвитку української медичної науки, а також (контрапункт події) виборам на вакантні місця дійсних членів (академіків) і члeнiв-кореспондентів НАМН України.
Відповідно до Статуту НАМН України право висувати кандидатів у дійсні члени (академіки) НАМН України мають вчені ради наукових установ, атестованих відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», вищих навчальних закладів (університетів та академій), дійсні члени (академіки) НАМН України.
Оскільки згідно зі Статутом НАМН України вибори дійсних членів і членів-кореспондентів НАМН України проводяться у два етапи — спочатку на загальних зборах відділень НАМН України, а потім на сесії Загальних зборів НАМН України, — події відбувалися у каскадно-послідовному форматі на трьох академічних базах:
- загальні збори відділення теоретичної і профілактичної медицини — у приміщенні ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини НАМН України»;
- загальні збори відділення клінічної медицини — на базі ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України»;
- Загальні збори НАМН України — у стінах ДУ «Інститут отоларингології імені професора О.С. Коломійченка НАМН України».
Головував на зборах та виступив з програмною доповіддю «Про результати діяльності НАМН України у 2016 р. і перспективи розвитку наукових досліджень» академік Віталій Цимбалюк, президент НАМН України, заслужений діяч науки і техніки України, двічі лауреат Державної премії в галузі науки і техніки, повний кавалер ордена «За заслуги».
За ним слово тримали віце-президенти НАМН України — академік Дмитро Заболотний, академік Володимир Коваленко, академік Микола Тронько: їх виступи були присвячені підсумкам роботи клінічного та теоретичного відділень НАМН України, успіхам і проблемам у вітчизняній медичній науці загалом.
Також у зборах взяли участь академіки та члени-кореспонденти НАМН України (їх зібралося 83 особи, що з надлишком забезпечило кворум засідання), директори державних установ НАМН України, представники Національної (віце-президент Національної академії наук України академік В’ячеслав Кошечко) та галузевих академій наук, а також народні депутати України (академік Олександр Біловол, Валерій Дубіль, Костянтин Іщейкін, Оксана Корчинська), інші почесні гості, представники фахової громадськості та засобів масової інформації.
Загалом — із 48 здобувачів на отримання відповідних звань — шляхом таємного голосування на вакантні місця було обрано 7 академіків і 15 членів-кореспондентів НАМН України за відповідними спеціальностями (перелік див. нижче).
Дійсні члени (академіки) НАМН України:
- Андрейчин Михайло Антонович (військова епідеміологія, інфекційні хвороби);
- Базика Димитрій Анатолійович (радіаційна медицина, радіаційна безпека);
- Зіменковський Борис Семенович (фармацевтична хімія, синтез нових біологічно активних речовин);
- Лазоришинець Василь Васильович (дитяча серцево-судинна хірургія);
- Лоскутов Олександр Євгенович (травматологія і ортопедія);
- Руденко Анатолій Вікторович (хірургія коронарних судин);
- Яворовський Олександр Петрович (токсикологія, хімічна безпека).
Члени-кореспонденти НАМН України:
- Басанець Анжела Володимирівна (екологічно та виробничо зумовлені захворювання);
- Бойко Валерій Володимирович (загальна та невідкладна хірургія);
- Гаврисюк Володимир Костянтинович (фтизіатрія і пульмонологія);
- Глумчер Фелікс Семенович (анестезіологія, реанімація та інтенсивна терапія);
- Дзяк Людмила Антонівна (психофізіологія);
- Дячук Дмитро Дмитрович (терапія, профілактика неінфекційних захворювань);
- Задорожна Вікторія Іванівна (епідеміологія інфекційних хвороб);
- Задорожна Тамара Данилівна (патологічна анатомія);
- Караченцев Юрій Іванович (хірургічна ендокринологія);
- Лурін Ігор Анатолійович (науково-медичне забезпечення збройних сил та правоохоронних органів);
- Ничитайло Михайло Юхимович (медицина невідкладних станів);
- Страфун Сергій Семенович (травматологія і ортопедія);
- Усенко Олександр Юрійович (загальна та невідкладна хірургія);
- Хоменко Ігор Петрович (військова хірургія);
- Шунько Єлизавета Євгенівна (неонатологія).
Докладніше про те, як це відбувалося, читайте найближчим часом на нашому сайті та, звісно, в черговому номері «Українського медичного часопису».
Пилип Снєгірьов,
фото автора